Oko w chorobach układowych

Oko w chorobach układowych

Choroby obejmujące inne układy lub narządy często powodują zmiany oczne. Niekiedy badanie tych zmian może zasugerować właściwe rozpoznanie.

Choroby układu naczyniowego

W nadciśnieniu tętniczym dochodzi do postępujących zmian w siatkówce.

  • Stopień I zmian to tętnice o wyglądzie "miedzianego drutu" z odblaskiem.

  • Stopień II - ucisk żył przez krzyżujące się z nimi tętnice.

  • Stopień III - krwotoki 'płomykowate' lub 'plamkowe'.

  • Stopień IV - obrzęk tarczy narządu wzrokowego. Niekiedy pierwszym objawem choroby nadciśnieniowej bywa właśnie krwotok do oka.

Materiał zatorowy przechodzący przez naczynia siatkówki powoduje nagłe zaniewidzenie (amaurosis fugax) z wrażeniem kurtyny przesuwającej się przez pole widzenia. Zatory mogą pochodzić z rozpadających się płytek miażdżycowych lub z jam serca, z zastawek lub miejsca zawału, gdzie powstają skrzepliny przyścienne.

Krwotoki siatkówkowe występują w białaczce, w niedoczynności sierpowatokomórkowej obserwuje się przecinkowate krwotoki do spojówek, a w siatkówce tworzenie się nowych naczyń.

W niedokrwistości złośliwej spotyka się niekiedy zanik narządu wzrokowego.

W chorobach metabolicznych Zmiany oczne w cukrzycy, w nadczynności tarczycy może występować wytrzeszcz.

w Chorobach ziarniakowych (gruźlica, sarkoidoza, trąd, bruceloza, toksoplazmoza)może również występować zapalenie w obrębie oka. Gruźlica i kiła mogą wywołać zapalenie tęczówki, pozostałe powodują zapalenie tylnego odcinka błony naczyniowej. Gruźlica, kiła, sarkoidoza, toksoplazmoza i zakażenie cytomegalowirusem mogą wywołać zapalenie naczyniówki i siatkówki. Porażenia nerwów mogą pojawiać się w sarkoidozie.

Również kolagenozy mogą powodować zapalenia. Zapalenie spojówek spotyka się w SLE i zespole Reitera, zapalenie nadtwardówki w PN i SLE, zapalenie twardówki z RZS, a zapalenie błony naczyniowej z ZZSK. W zapaleniu skórno-mięśniowym występuje obrzęk tkanek oczodołu z retinopatią (krwotoki i wysięk).

Suche zapalenie rogówki i spojówki (zespół Sjogrena)

Zmniejszenie wytwarzania łez powoduje uczucie szorowania spojówek przy zamykaniu oczu tzw. "piasaek pod powiekami", zmniejszone wydzielanie śliny powoduje suchość w ustach. Objawy te towarzyszą kolagenozie. Stosuje się wówczas sztuczne łzy.

W nadczynności tarczycy może występować wytrzeszcz. W tkance pozagałkowej oczodołu gromadzą się mukopolisacharydy, które zatrzymują wodę i wypychają gałkę ku przodowi. Uniesienie powieki ku górze jest następstwem wytrzeszczu i stanowi zagrożenie dla rogówki, której wysychanie może prowadzić do zapalenia.

Mięśnie poruszające gałkę oczną mogą być uwięzione w rozprzestrzeniającej się w oczodole tkance łącznej, co prowadzi do ograniczenia ruchów oczu, szczególnie przy spojrzeniu ku górze. Ucisk przez tkanki pozagałkowe może spowodować zanik nerwu wzrokowego. Szybko postępujący wytrzeszcz często szybko ustępuje po zastosowaniu dużych dawek kortykoidów, ale w przypadkach utrwalonych wyniki tego leczenia nie są zachęcające. Boczne zszycie brzegów szpary powiekowej chroni oko przed wysychaniem.


W obrzęku śluzakowatym obrzęk powieki i tkanek okołooczodołowych jest dość częsty. Rzadko zdarzają się powierzchowne zmętnienia rogówki i kolorowej części soczewki oraz zapalenie nerwu wzrokowego. W niedoczynności przytarczyc występują zmętnienia soczewki, natomiast w nadczynności może dojść do zwapnień rogówki i spojówek. W dnie może odkładać się w spojówce moczan sodowy powodując ból, a przy odkładaniu się w twardówce może wywołać zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej.

Leczenie naturalne

Oczy - noszenie okularów tylko pogarsza sprawę. Gdy mamy problemy to najlepiej zrezygnować z okularów i zwrócić się do natury. Okulary zmniejszają ruchliwość mięśni oka. Zamiast okularów proponujemy leczenie metodą dr Batesa. Wady oczu są uleczalne ale nie konwencjonalnie. Należy leczyć cały organizm, gdyż oczy są powiązane z organizmem. Kuracja polega na odprężeniu i unikaniu stresów, właściwej diecie, stosowaniu masażu, naświetlaniu słońcem i gimnastyce. Metod jest wiele, trzeba wybrać jedną lub kilka. Ważna jest systematyczność, cierpliwość, konsekwencja.

Częsta kąpiel oczu w słońcu. Trzeba je zwracać ku słońcu, zamykając powieki 3 razy dziesięć minut dziennie.

Masaż - mruganie 1 -2 razy przez 10 sekund.

Hydroterapia - spryskujemy zimną wodą w odległości 5 cm, dwa-dzieścia razy.

3 razy dziennie pocieramy ręcznikiem przez 1 - 2 minuty.

Czytanie bez okularów. Bardzo ważne jest unikanie napięć i stresów.

Uelastycznianie wzroku - patrzymy jak najdalej w lewo, potem w prawo, przerwa 1 - 2 sekundy i powtarzamy. Palec wskazujący 20 cm od oczu - wzrok z palca przenosimy na dowolny przedmiot. Patrzymy na palec i przedmiot naprzemian 20 razy.

Zataczamy kręgi gałkami ocznymi kilka razy z 1 sekundowymi przerwami.

Dieta - współczesna dieta jest szkodliwa dla organizmu, także dla oczu. Dieta naturalna, jarska, z suszonymi owocami i jarzynami jako podstawą (dużo jabłek, winogron, daktyli, śliwek, orzechów, fig, sałaty, cebuli, ziemniaków). Ciemny chleb, bez mleka, mięsa, białej mąki.

Dużo witaminy A, która jest balsamem dla oczu (marchew, dzika róża, morele, śliwki, pomidory, kapusta, szpinak, sałata, daktyle, po-marańcze, soja, oliwa z oliwek, miód).

Przy ważnych zaburzeniach post.

Masaż, ćwiczenia - kark jest główną barierą dopływu krwi do oczu. Krążenie karku - 25 razy, rozluźnienie karku, odchylenie głowy do tyłu - 12 razy, krążenie głowy - 20 razy.

Zamykamy oczy, nakrywamy oczy dłońmi na 10, 20, 30 minut, spo-kój, relaks.

źródło: http://www.wolfpunk

czytaj inne tematy

zobacz też