Zamroczenia (zawroty)

Zamroczenia (zawroty)

Zawroty głowy

Zawroty głowy towarzyszą tak wielu ludzkim dolegliwościom, że śmiało można powiedzieć, iż każdy doświadczył kiedyś tego uczucia. Obok bólów głowy, zawroty są jedną z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości, zarówno w gabinecie lekarza ogólnego, neurologa i laryngologa, jak również chorych leczących się u psychiatry, okulisty i innych specjalistów. Kiedy jednak spróbujemy ściślej określić i bliżej opisać ten objaw, okaże się, że pod wspólnym mianem "zawroty głowy" kryje się szeroki zakres różnych stanów: od uczucia przypominającego omdlenie, połączonego z niepewnością postawy i obawą przed upadkiem, aż do uczucia przykrego wirowania otoczenia, połączonego z niemożnością utrzymania postawy pionowej, nudnościami i wymiotami.

Każdy pacjent z zawrotami głowy wymaga ogólnego badania laryngologicznego. Ponieważ w wielu zaburzeniach równowagi występuje oczopląs - wykonujemy jego rejestrację za pomocą elektronystagmografii (ENG).

Częste w starszym wieku zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, uciskając na przebiegające przez otwory kręgowe tętnice, upośledzają dodatkowo unaczynienie w tylnych częściach mózgu, stając się w ten sposób dodatkową przyczyną zawrotów głowy.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi towarzyszą wielu chorobom typowo neuralgicznym, takim jak stwardnienie rozsiane czy guzy mózgu lub móżdżku. Skuteczne leczenie zawrotów głowy jest uzależnione od przyczyny dolegliwości. Ponieważ w wielu przypadkach przyczyna jest nieznana bądź trudna do ustalenia, leczenie z konieczności jest jedynie objawowe.

Medycyna naturalna może okazać się bardzo pomocna w łagodzeniu cierpień pacjenta.

Hydroterapia

Leczenie zimną wodą należy do najstarszych, znanych środków przeciw licznym schorzeniom. Obmywaniem, dreptaniem, kąpielami wodnymi, kompresami leczy się m.in. nadciśnienie, niedociśnienie, gorączki, a także zawroty głowy.

Kuracja ks. Sebastiana Kneippa

Do wanny lub dużej miski nalać zimnej wody tak, aby sięgała do kostek lub do połowy łydki. Zanurzyć nogi i dreptać przez 1 minutę. Następnie - nie wycierając nóg - założyć ciepłe skarpetki i przez kolejną minutę rozgrzewać stopy, drepcząc po dywanie. Zabieg konsekwentnie powtarzać przez 2 tygodnie. Poprawia krążenie, reguluje ciśnienie, zmniejsza dolegliwości, może też prowadzić do ich ustąpienia. Najlepiej wykonywać go rano, każdego następnego dnia przedłużając czas trwania zabiegu o 5 sekund.

Gwarantowana rześkość i zdrowie. Nie ma mowy o przeziębieniu.

Wirowanie niejedno ma imię

Najczęstszą przyczyna zawrotów głowy są infekcje wirusowe narządu równowagi w uchu wewnętrznym. Dolegliwości te są zazwyczaj przejściowe, jednak objawy mogą utrzymywać się nawet miesiącami.

Innymi przyczynami mogą być:

  • Choroba Ménirea (inaczej idiopatyczny wodniak błędnika) w tym przypadku ataki powtarzają się latami, doprowadzając do upośledzenia słuchu; jednocześnie mogą im towarzyszyć nudności, wymioty, bladość, wyczerpanie.

  • Niskie stężenie glukozy we krwi.

  • Spadek ciśnienia krwi podczas podnoszenia się z pozycji siedzącej lub leżącej (hipotonia ortostatyczna) dotyczy to głównie osób starszych i kobiet w ciąży.

  • Zaburzenia dopływu krwi do mózgu częste u starszych osób ze zwyrodnieniem szyjnego odcinka kręgosłupa.

  • Gwałtowna zmiana pozycji ciała (zawroty ortostatyczne).

  • Udar mózgu lub napad przejściowego niedokrwienia mózgu.

  • Guz mózgu lub krwotok do mózgu.

  • Zatrucie tlenkiem węgla (w wyniku np. niedrożności przewodów wentylacyjnych w domach z instalacją gazową).

  • Zatrucie alkoholem albo narkotykami, przewlekłe nadużywanie alkoholu.

  • Choroba lokomocyjna.

  • Choroby ogólne, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, zaburzenia rytmu serca.

  • Niektóre leki, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne lub obniżające ciśnienie.

Ile przyczyn, tyle terapii

Sposób leczenia zawrotów głowy zależy od ich przyczyny. I tak, jeśli występują one sporadycznie, np. są skutkiem przebywania w ciasnym i dusznym pomieszczeniu, wystarczająca może okazać się zmiana miejsca czy pozycji (możesz zamknąć oczy, pochylić głowę i spokojnie, głęboko oddychać nosem, wypuszczając powietrze ustami). Z kolei, jeżeli powoduje je lek, lekarz powinien go zmienić lub zmienić jego dawkę. W wypadku chorób związanych z błędnikiem często wystarczy zastosować środki moczopędne, które zmniejszają ilość płynów w jego obrębie i udrażniają go.

Pomóż sobie sama

W wielu przypadkach możesz pomóc sobie sama, stosując np. akupresurę. W tym celu należy uciskać kciukiem i palcem wskazującym okolicę nasady nosa. Można też uciskać kciukiem punkty między pierwszą a drugą kością śródstopia, ok. 23 cm od połączenia palucha z drugim palcem.

Objawy złagodzić pomoże też herbatka miętowa lub napar z dziurawca, ewentualnie preparaty z miłorzębu japońskiego. Osobom ze skłonnością do zawrotów głowy zaleca się dietę niskotłuszczową, z dużą ilością warzyw i owoców. Wskazane jest również pieczywo wieloziarniste.

Cierpiący na wirowanie w głowie powinni unikać gwałtownych ruchów, zwłaszcza głową, gwałtownego wstawania, a także głodu. Należy też ograniczyć picie kawy i napojów bogatych w kofeinę ze względu na ryzyko wystąpienia hiperwentylacji. A jeśli już do niej dojdzie, można spróbować oddychać do niewielkiej papierowej torebki (by wyregulować stężenia tlenu i dwutlenku węgla).

Pamiętaj! Zlekceważone zawroty głowy mogą doprowadzić nie tylko do depresji, ale także do uszkodzenia ciała, do jakiego może dojść przy towarzyszących zawrotom upadkach.

poczytaj w Witrynie

ostatnie tematy z Forum - nowy adres forum https://www.twoje-choroby.pl