Chmiel

Chmiel

  • jako odwar z szyszek pobudza trawienie

  • pomaga zwalczyć bezsenność

Chmiel pochodzi prawdopodobnie z Azji, obecnie w stanie dzikim występuje prawie na całej kuli ziemskiej głównie w strefie umiarkowanej. Uprawę chmielu rozpoczęto w średniowieczu na początku w Szwajcarii, następnie w innych krajach. Obecnie uprawia się go prawie wszędzie ze względu na szyszki które są niezastąpione przy produkcji piwa. Surowcem są szyszki.

W szyszkach chmielu występuje olejek którego głównymi składnikami są: micen, humulen i kariofilen. Poza tym zawierają gorzkie związki żywicowe: lupulon, flawonoidy, garbniki. Lupulina zawiera 1-6% olejku, do 50% związków żywicowych oraz woski i tłuszcze.

Zastosowanie

Oczywiście głównym zastosowaniem chmielu, jest przemysł browarniczy. Dzięki zawartej w szyszkach goryczce, jest jednym z głównych składników stosowanych w produkcji piwa. Dużo mniej znane są jego właściwości kulinarne (przede wszystkim młode pędy), lecznicze (napar z chmielu zwyczajnego może pozytywnie wpływać na nadpobudliwość, a także wspomagać zasypianie), a także kosmetyczne (stosowany do opóźnienia procesu starzenia się skóry).

Chmiel od dawna był stosowany w medycynie ludowej jako środek moczopędny i regulujący krwawienie miesięczne.

Obecnie szyszki i lupulina są stosowane jako środek uspokajający, bezsenności, zaburzeniach miesiączkowania i nadmiernej pobudliwości płciowej, ponadto jako środek w zaburzeniach trawienia przebiegających z niedostatecznym wydalaniem soków trawiennych i nadmierną fermentacją jelitową, poprawiający apetyt i ułatwiający trawienie pokarmów. Zewnętrznie odwar z szyszek stosuje się do okładów na wrzody, liszaje.

W kosmetyce również stosuje się szyszki do kremów, kąpieli, pielęgnacji włosów: zapobiegają łysieniu i tworzenie się łupieżu, zmniejszają łamliwość włosów.

Co jest bardzo ważne wartości uspokajające i usypiajcie mają nie tylko wyciągi z chmielu ale też z ich owoców czyli szyszek, nimi też możemy się posłużyć w walce z bezsennością. Co jest godne uwagi chmiel działa nawet silniej niż melisa a nawet waleriana, dlatego tez nie można z nim przesadzać. Kolejną przypadłością, jaką możemy zaleczyć dzięki chmielowi jest menopauza, czyli typowo kobieca dolegliwość. Chmiel przede wszystkim wytwarza estrogeny, dzięki czemu wpływa na poprawę samopoczucia kobiety w czasie menopauzy, może też przyspieszać cykl, ponieważ estrogeny bardzo szybko przenikają przez skórę, wystarczy nawet przebywanie w pobliżu tego zioła, aby zaczęło działać. Nie bez znaczenia jest tez rola chmielu w kosmetyce. Zioło to bardzo skutecznie hamuje wypadanie włosów oraz ich przetłuszczanie się wystarczy jedynie płukać włosy w piwie, aby znacznie odbudowały się i zmieniły swój wygląd. Jeśli naturalnie nie chcemy zażywać do regeneracji włosów alkoholu możemy też wykorzystać inny sposób. Wystarczy tylko połączyć następujące zioła mydlnice, chmiel i rumianek tak przygotowaną mieszankę zalewa się zimną wodą i następnie ogrzewa, gdy całość ulegnie zaparzeniu należy wszystko odcedzić za pomocą sitka i wywarem myć zniszczone włosy. Co jest bardzo ważne wywar jest bardzo płynny, ale pieni się jak zwykły szampon dzieje się tak za sprawą zioła o nazwie mydelnica, która ma bardzo specyficzne właściwości chemiczne. Zioło też bardzo pozytywnie wpływa na nasze paznokcie, czyli stają się twardsze i bardziej wytrzymałe poprawę ich wyglądu widać już po kilku tygodniach od zażywania chmielu. Chmiel jest bardzo praktycznym ziołem, ponieważ możemy wykorzystać tutaj nie tylko liście, ale tez owoce, które posiadają podobne właściwości.