zioła - W

Wiązówka błotna

Występuje na wilgotnych łąkach, nad rzekami, w wilgotnych zaroślach, rowach.
Surowiec - Kwiat wiązówki.
Skład - Kwiat zawiera olejek, glikozydy, fenole, flawonoidy, garbniki, kwas salicylowy, sole mineralne. Zastosowanie
Obecnie w medycynie zalecany jest jako środek napotny i przeciwzapalny w chorobach przeziębieniowych, przy gorączce, a zwłaszcza reumatyzmie. Ponadto jako środek moczopędny i rozkurczowy w chorobach dróg moczowych oraz w kamicy nerkowej. Wchodzi w skład mieszanki przeciwgorączkowej Pyrosan i przeciwreumatycznej Reymosan oraz granulatu Reumogran. Zewnętrznie odwary z kwiatu wiązówki stosowane są do pielęgnacji włosów oraz do okładów na trudno gojące się rany

Widłak goździsty

Występuje na całym obszarze kraju, głównie na terenach płn-wschodnich, w lasach, zwłaszcza sosnowych.
Surowiec - Zarodniki widłaka.
Skład - W zarodnikach występują: olejek, cukry, żywice, kwasy organiczne, związki mineralne z dużą zawartością glinu.
Zastosowanie
Obecnie ziele nie jest zalecane ze względu na dużą toksyczność. Zarodniki stosowano w praktyce aptecznej przy wyrobie pigułek. Tyle medycyna współczesna. Medycyna zielarska stosuje widłak ze względu na rad. Widłaka nie można gotować lecz tylko zalewa się go wrzącą wodą. Herbatka z widłaka to panaceum na: artretyzm, deformacje stawów, chroniczne zaparcia, hemoroidy, schorzenia układu moczowego, schorzenia jąder, marskość wątroby-nocna duszność, kurcze mięśni łydek, stóp, nadciśnienie. Zarodniki widłaka dostępne w niektórych aptekach często na receptę jako LIKOPODIUM stosowane na odleżyny, pomagają w krótkim czasie zagoić rany.

Wierzba biała

Wierzba występuje przy drogach, nad rzekami, na zlewiskach rzecznych.
Surowiec - Kora wierzby.
Skład - Kora zawiera: glikozydy fenolowe, flawonoidy, garbniki, sole mineralne.
Zastosowanie
We współczesnej medycynie znajduje zastosowanie w schorzeniach reumatycznych, w nerwobólach, stanach pobudzenia nerwowego, bezsenności, przeziębieniach. Ponadto używana jest jako lek garbnikowy w nieżytach jelit, krwawieniach z przewodu pokarmowego. Zewnętrznie w postaci okładów na rany i wrzody oraz do kąpieli nóg przy nadmiernym poceniu się. Wchodzi w skład mieszanki ziołowej Pyrosan, granulatu Reumogran i maści Capsiplex.

Wilżyna ciernista

Występuje na suchych łąkach, przydrożach skarpach.

Skład
- W korzeniu wilżyny występują: olejek, flawonoidy, glikozydy, garbniki, kwasy organiczne, żywice, sole mineralne.
Zastosowanie
Obecnie w lecznictwie korzeń stosowany jest jako silnie działający środek moczopędny w schorzeniach dróg moczowych i nerek, chorobach reumatycznych i niektórych chorobach skóry. Wchodzi w skład pasty Fitolizyna. Ponadto korzeń wilżyny jest stosowany przy niewielkich krwawieniach w leczeniu hemoroidów i schorzeń przewodu pokarmowego, przebiegających z niewielkim uszkodzeniem naczyń krwionośnych.

Wierzbownica drobnokwiatowa

(fot. Wikipedia)W Polsce gatunek pospolity.
Surowiec - Kwiaty.
Skład - Flawonoidy, garbniki, fitosterole.
Zastosowanie - Schorzenia gruczołu krokowego, przerost gruczołu, schorzenia pęcherza moczowego i nerek, rak pęcherza - herbatka: 1 kopiasta łyżeczka do herbaty ziela zaparzyć 1/4 litra wody i pozostawić na krótko do naciągnięcia. Pić tylko 2 szklanki herbatki dziennie-jedną na czczo rano, a drugą wieczorem 30 minut przed kolacją.

Kuracja wierzbownicą drobnokwiatową

Bardzo dobre wyniki osiąga się stosując napary z wierzbownicy. Jest środkiem zapobiegawczym, który każdy mężczyzna po pięćdziesiątce winien regularnie stosować. Ta roślina nie wywołuje żadnych działań ubocznych .Napar z niej działa przeciwzapalnie i leczniczo na ostre i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, w pierwszym i drugim stadium gruczolaka, na zapalenie cewki moczowej i przewlekłe powracające zapalenia pęcherza moczowego. Zwalnia procesy starzenia się organizmu, efektem jej działania jest zmniejszenie niektórych przykrych dolegliwości i zaburzeń w oddawaniu moczu, odruchów bólowych, przekrwienia gruczołu krokowego, wstrzymanie jego rozrostu oraz zmniejszenie odczynu zapalnego. Przygotowanie w okresie leczenia należy pić 2-3x dziennie szklankę świeżo parzonej herbaty z jednej płaskiej łyżki, ziele zalać wrzątkiem i pozostawić na 3-5 minut do naciągnięcia, nie słodzić, pić rano na czczo, wieczorem przed snem, w w cięższych przypadkach także przed obiadem. Porady medyczne i ziołoleczenie - Apteka Bonifratrów

Wrzos zwyczajny

Wrzos występuje jako podszycie lasów sosnowych, na wyrębach, polanach leśnych.
Surowiec - Kwiat wrzosu.
Skład - W zielu i kwiatach występują: arbutyna, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, śluz, olejek, związki gorzkie, sole mineralne.
Zastosowanie
Obecnie w medycynie używany jest jako lek moczopędny, przeciwzapalny i dezynfekujący drogi moczowe, w zapaleniu pęcherza, miedniczek nerkowych, kamicy nerkowej i pęcherzowej. Ponadto jako środek przeciwbiegunkowy stosowany w nieżytach przewodu pokarmowego i jako środek uspokajający w stanach podniecenia nerwowego, bezsenności. Zwiększa również wydzielanie soków trawiennych.

Wira Wira

Rośnie w Peru na terenach górzystych.
Surowiec - Liście.
Skład - Związki flawonoidowe, glikozydy, kwercetyna.
Zastosowanie
Odwar z liści stosowany jest w chorobach dróg oddechowych, głownie w chorobach płuc oraz kokluszu. Działa wykrztuśnie. Wykorzystywany jest w niedomaganiach pęcherza moczowego i zapaleniu gruczołu krokowego. Jako środek napotny przyjmowany jest w febrze. W chorobach reumatycznych stosuje stosuje się okłady z ogrzanych liści. Niestrawność jest również wskazaniem do doustnego przyjmowania preparatów z liści. Tradycyjnie zaleca się środek w kuracjach detoksykacyjnych.