Choroby układu oddechowego

Układ oddechowy - fizjologia oddychania

Przemiana materii wymaga nieustannego odpływu tlenu. Konieczna jest też eliminacja dwutlenku węgla powstającego w toku procesów metabolicznych, w nadmiarze szkodliwego dla ustroju.

Zaopatrzenie komórek w tlen z powietrza atmosferycznego oraz wydalanie dwutlenku węgla jest podstawowym zadaniem układu oddechowego.

Mechanika oddychania

Układ oddechowy składa się z dróg oddechowych oraz właściwego narządu oddychania, którym są płuca, dwa

gąbczaste narządy w kształcie stożka, po jednym umieszczone, po prawej i lewej stronie w klatce piersiowej.

Układ oddechowy działa jak pompa ssąca: podczas wdechu zasysa powietrze do płuc, a w czasie wydechu - wydala je na zewnątrz. Przepływ powietrza do płuc jest możliwy dzięki ujemnemu ciśnieniu w klatce piersiowej.

Skurcz przepony i mięśni międzyżebrowych podczas wdechu prowadzi do obniżenia się przepony i zwiększenia objętości klatki piersiowej. Wydech, podczas którego usuwany jest dwutlenek węgla, polega na zmniejszeniu się dzięki sprężystości płuc i ścian klatki piersiowej.

Wymiana gazowa

Zawierające tlen powietrze dociera do płuc przez drogi oddechowe, czyli jamę nosową, gardło, krtań, tchawicę i oskrzela. Zadaniem dróg oddechowych, poza przewodzeniem powietrza, jest jego ogrzewanie, nawilżanie i usuwanie zanieczyszczeń.

Powietrze w drogach oddechowych nie podlega wymianie gazowej, dlatego przestrzeń dróg oddechowych nazywamy anatomiczną przestrzenią nieużyteczną.

Wdychane powietrze miesza się ze znajdującym się w płucach powietrzem o niskiej zawartości tlenu, a wysokiej - dwutlenku węgla. W miarę przechodzenia powietrza przez drogi oddechowe zmniejsza się zawartość tlenu, a zwiększa - dwutlenku węgla.

W płucach odbywa się pobieranie tlenu do krwi oraz wydalanie na zewnątrz dwutlenku węgla. Strefa wymiany gazowej znajduje się w przewodach pęcherzykowych i pęcherzykach płucnych. Ich bardzo cienka ściana umożliwia dyfuzję gazów.

Dostateczne pobieranie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla jest możliwe dzięki wielkiej powierzchni wymiany gazowej.

Łaczna powierzchnia pęcerzyków płucnych wynosi od 40 do 80 m2 .

Czynność układu oddechowego jest zsynchronizowana z czynnością układu krążenia. Do wymiany gazowej dochodzi podczas przepływu krwi przez płuca. Do tkanek, gdzie odbywa się oddychanie na poziomie komórkowym, tlen dociera w postaci związku z hemoglobiną, białkiem znajdującym się w krwinkach czerwonych. Układ krążenia zapewnia również transport dwutlenku węgla do płuc.

________________________________________________________________________________________

Układ oddechowy - fizjologia oddychania

Podstawowe czynności układu oddechowego

Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazów między organizmem a otaczającym środowiskiem: pobieranie tlenu z powietrza, dostarczanie go z krwią tętniczą oraz usunięcie dwutlenku węgla. Ponadto płuca biorą udział w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Przez płuca wydalana jest część wody ustrojowej oraz niektóre lotne trucizny.

Nie wszystkie części płuc są wentylowane jednakowo. W warunkach spoczynku pęcherzyki wypełniają się w 85%.

Podczas wysiłku fizycznego, a więc zwiększonego zapotrzebowania na tlen, odsetek ten wzrasta do 98%.

Wymiana gazowa

Dyfuzja gazów z płuc do krwi i z krwi do płuc odbywa się przez błonę pęcherzykowo - włośniczkową. Błona ta składa się z nabłonka pęcherzyków, przestrzeni zewnątrzkomórkowej i śródbłonka naczynia włosowatego.

Tlen, po pokonaniu błony pęcherzykowo - włośniczkowej, dyfunduje przez osocze i błonę komórkową krwinek czerwonych. Transportowany jest w połączeniu z hemoglobina, przenika do tkanek na drodze dyfuzji. Krew podczas przechodzenia przez naczynia włosowate oddaje różną ilość tlenu. Ilość ta znacznie wzrasta podczas wysiłku fizycznego. Dwutlenek węgla transportowany jest do płuc w krwinkach czerwonych (w połączeniu z hemoglobiną) oraz osoczu.

Ośrodkowa regulacja oddychania

Wdech i wydech są sterowane przez ośrodki w rdzeniu przedłużonym. Z ośrodków tych biegną impulsy do mięśni oddechowych. Oddychanie jest regulowane również na drodze chemicznej. Najsilniejszym bodźcem zwiększającym wentylacje płuc jest dwutlenek węgla: działa on na chemoreceptory zlokalizowane w rdzeniu przedłużonym.

Wymiana gazowa u płodu

Płód otrzymuje tlen i oddaje dwutlenek węgla za pośrednictwem łożyska. Płuca płodu są zdolne do wymiany gazowej dopiero w 25 tygodniu, gdy rozwiną się pęcherzyki płucne.

Niewydolność oddechowa

Niewydolność oddechowa powstaje wtedy, gdy układ oddechowy nie może zaspokoić tkankowego zapotrzebowania na tlen lub podołać wydalaniu dwutlenku węgla. Przyczyną niewydolności oddechowej może być niedostateczna wentylacja lub upośledzona dyfuzja.

w skrócie

W skrócie

Celem oddychania jest dostarczenie tlenu z powietrza atmosferycznego do tkanek oraz usuwanie z tkanek dwutlenku węgla wytwarzanego w procesach przemiany materii.

Powietrze zawierające tlen dociera do pęcherzyków płucnych przez drogi oddechowe: gardło, tchawicę, oskrzela. Pęcherzyki płucne są miejscem wymiany gazów (O2 i CO2) między zawartym w nich powietrzem a krwią.

Zwiększenie poprzecznego i przedni-tylnego wymiaru klatki piersiowej oraz obniżenie przepony prowadzi do rozszerzenia się płuc i wdechu.

Zmniejszenie wymiarów klatki piersiowej, poprzecznego i przednio-tylnego oraz górno-dolnego, prowadzi do zmniejszenia objętości płuc i wydechu.

Wzrost zawartości CO2, spadek zawartości O2 oraz wzrost stężenia jonów wodorowych we krwi pobudzają, za pośrednictwem chemoreceptorów, wentylację. Spadek zawartości CO2 we krwi powoduje włączenie się odruchu z mechanoreceptorów płuc. W odruchu tym zahamowany zostaje wdech.

Ciekawostka: dobowe wydalanie wody przez płuca wynosi 400 - 500 ml

Zobacz podobne tematy

Czytaj też na forum