Zapalenie k. nerwowych (rwa kulszowa)

Zapalenie korzonków nerwowych


Kąpiel w odwarze skrzypu:

100 g skrzypu zalać 2-2 l wody i gotować przez 20 minut.

Przecedzić i wlać do wanny z ciepłą wodą. Czas kąpieli 20 minut.

Dolegliwości bólowe (ból neurogenny)

Rwa kulszowa (ischias) charakteryzuje się rwącym bólem tylnej powierzchni uda i bocznej lub przedniej powierzchni podudzia. Jest to ból promieniujący do palców pierwszego lub piątego.

Niemal z reguły przyczyną rwy kulszowej jest wypadnięcie jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej na poziomie L4 - L5 lub L5 - S1.

Uszkodzenie korzeni nerwowych może powodować niedowłady i porażenia mięśni unerwianych przez tworzony przez nie nerw rdzeniowy lub ból i zaburzenia czucia w unerwianym obszarze. Jak wspomnieliśmy przyczyną uszkodzeń korzeni nerwowych są zmiany chorobowe w obrębie kręgosłupa, w pierwszym rzędzie wypadnięcie jądra miażdżystego, ale też gruźlica kręgosłupa, nowotwory, procesy zapalne, wiąd rdzenia. Korzeniowe zespoły bólowe, określane potocznie jako zapalenie korzonków nerwowych, mają charakter rwy kulszowej.

Jedną z częstszych dolegliwości spowodowanych uszkodzeniem korzeni nerwowych jest zespół korzeniowy, potocznie noszący nazwę "korzonków". Poza dolegliwościami bólowymi, towarzyszą mu neurologiczne objawy ubytkowe. Zazwyczaj dysfunkcja wywołana jest mechanicznym uciskiem na korzeń nerwowy lub porażeniem, może dotyczyć zarówno korzeni kończyn dolnych jak i górnych.

Wyróżniamy:

  • Zespoły korzeniowe kończyn górnych

  • Zespoły korzeniowe kończyn dolnych

źródło: MSE, Wikipedia

Do uszkodzenia dysku może dojść podczas gwałtownego ruchu tułowia (zwłaszcza połączonego ze skrętem) np. w czasie domowych porządków, przesuwania ciężkich mebli czy podnoszenia dużego ciężaru. Pękająca wówczas włóknista osłonka dysku umożliwia uwypuklenie się na zewnątrz tzw. jądra miażdżystego dysku i ucisk na pobliskie korzenie nerwowe, co odczuwa się jako nagły i silny ból podczas każdego ruchu w lędźwiach (tzw. lumbago lub postrzał) lub ból promieniujący do pośladka albo wzdłuż tylnej powierzchni kończyny dolnej (tzw. rwa kulszowa czyli zapalenie nerwu kulszowego). Może również pojawić się w szyjnym odcinku kręgosłupa jako ból karku promieniujący do okolicy stawu barkowego.

Rwa kulszowa

Najczęstszą przyczyną zapalenia nerwu kulszowego, potocznie zwanego Rwą kulszową, jest nadmierne napięcie mięśni w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a także ucisk uszkodzonego krążka międzykręgowego na pasmo nerwu kulszowego. Jest on najgrubszym nerwem w organizmie człowieka o średnicy odpowiadającej grubości ołówka. W konsekwencji następuje napad bólu nerwu kulszowego. Wśród innych przyczyn powstawania rwy kulszowej wymienia się także przeziębienia, choroby zakaźne, nowotwory kręgosłupa oraz cukrzycę.

Ostry atak rwy kulszowej cechuje się bardzo silnym bólem, często uniemożliwiającym choremu wyprostowanie się, chodzenie, czy nawet obracanie się w łóżku.Ból umiejscowiony jest najczęściej pod fałdem pośladkowym i wędruje po trasie nerwu wzdłuż podudzia do dołu podkolanowego i łydki. Medycyna klasyczne leczy rwę farmakologicznie, środkami przeciwbólowymi przeciwzapalnymi. Medycyna naturalna, korzystając z okładów, kataplazmów, ziołoleczniczych kąpieli, a także innych metod praktykowanych od stuleci w celu usuwania stanów zapalnych nerwów, ma również do zaoferowania spory zasób środków leczących.

Kuracja propolisowa

  • Odmierzyć 15 kropli propolisu i zmieszać z niewielką ilością letniej przegotowanej wody. Pić dwa razy dziennie aż do ustąpienia objawów.

Kuracja drożdżowa

  • 3 dag świeżych drożdży zmieszać z 1 stołową łyżką mleka w proszku i 1 łyżeczką do herbaty miodu. Całość zalać filiżanką letniej przegotowanej wody. Pić jeden raz dziennie. Stosować 2 razy w tygodniu.

Kąpiele

Kąpiel gorczycowa

  • 10 dag mąki gorczycowej (zmielonej gorczycy) wsypać do bawełnianego woreczka. Woreczek zawiązać, zanurzyć w małej ilości zimnej wody, a następnie umieścić w wannie z ciepłą wodą. Czas kąpieli do 15 minut. Powtarzać parokrotnie przy rwie kulszowej, reumatyzmie i nerwobólach.

Kąpiel z kapusty

  • 3-4 kilogramy świeżej, białej kapusty przepuścić przez sokowirówkę. Odwirowaną kapustę włożyć do przygotowanego płóciennego worka i zanurzyć w wodzie kąpielowej. Uzyskany sok wlać do wanny. Czas kąpieli 20 minut. Należy ją powtarzać wielokrotnie.

Kąpiel pokrzywowa

  • 5 pełnych garści korzeni, łodygi i liści świeżej pokrzywy wypłukać i zalać 4 litrami zimnej wody. Pozostawić na 12 godzin, następnie, gotując na wolnym ogniu, doprowadzić do wrzenia. Odcedzić i przelać wywar do wody kąpielowej. Czas kąpieli 10 minut. Po kąpieli prosto do łóżka. Odcedzonej pokrzywy nie wyrzucać, użyć jeszcze raz, zalewając ponownie wodą kąpielową. Kąpiel powtórzyć następnego dnia.

Kuracje ludowe

Okład z białej kapusty

  • Przy rwie kulszowej medycyna ludowa od wieków stosuje okłady z liści surowej białej kapusty. Duży, soczysty liść kapusty rozwałkować i przyłożyć do bolącego miejsca. Okład zmieniać co kilka godzin. Nie przykrywać liścia folią plastikową.

Kuracja olejkiem z dziurawca

  • Nieocenionym naturalnym środkiem leczącym jest również olejek dziurawcowy. Smarujemy nim miejsca zmienione chorobowo parokrotnie w ciągu dnia. Olejek dostępny jest w sklepach zielarskich i aptekach. Możemy też przygotować go sami. Kwiatem dziurawca należy napełnić butelkę do wysokości szyjki i zalać olejem słonecznikowym. Po zakorkowaniu odstawić w ciepłe, nasłonecznione miejsce. po 2-3 tygodniach ceglastobrązowy olej przecedzić i zlać na powrót do butelki. Trzymać w ciemnym miejscu.

Na dolegliwości spowodowane rwą kulszową może pomóc pite codziennie "mleko czosnkowe" (do szklanki mleka, zimnego lub gorącego, dodajemy 2 zmiażdżone ząbki czosnku).

W przypadku niezbyt silnych bólów neurogennych pomóc może 48-godzinna dieta z soku z marchwi i buraków.

Poza wymienionymi ziołami zalecane są napary z żeń-szenia, chmielu, kruszyny, sasanki, męczennicy, dziurawca, tarczycy (Scutellaria) i kozłka lekarskiego.

Samoleczenie metodami naturalnymi polega głównie na możliwie szybkim uśmierzeniu bólu, a następnie rozpoznaniu jego przyczyny. Najskuteczniejsze naturalne metody walki z bólem to masaż z dodatkiem olejków aromatycznych oraz zabiegi z zastosowaniem urządzeń do przezskórnej elektrostymulacji nerwu, a także aparatów wykorzystujących fale dźwiękowe i elektromagnetyczne, wodolecznictwo, akupresura i zioła o działaniu uśmierzającym. Długotrwała poprawę można natomiast uzyskać przez ruch, korekcje postawy, ćwiczenia rozciągające, zmianę diety, uzupełnienie niedoboru składników pokarmowych oraz psychologiczne terapie relaksacyjne.

Leczenie dietą i uzupełnienie niedoboru składników pokarmowych

Należy jeść dużo zielonych warzyw i świeżych owoców. Jeśli przypuszczamy, że zaszkodził nam składnik jakiegoś posiłku (uczulenie lub nietolerancja) pomóc może 48-godzinna dieta oczyszczająca, na która składa się sok z owoców (np. jabłek i gruszek) lub warzyw (buraków i marchwi). Poleca się podawanie witamin A, C, E, B complex, związków mineralnych, magnezu, wapnia i selenu oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 (np. oleju rybiego, lnianego i z ogórecznika). Naturalnym środkiem przeciwdziałającym zapaleniu nerwów jest enzym ananasowy (3 g dziennie między posiłkami).

Dobre jakościowo preparaty uzupełniające dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością zawierają większość wymienionych składników.

Źródła: MSE, Wikipedia, Bezpieczne i skuteczne metody samoleczenia najczęstszych dolegliwości -Richard Thomas