Zapalenie ucha

Zapalenie ucha środkowego

Choroba ta najczęściej jest powikłaniem przeziębienia. Powstaję w wyniku zakażenia górnych dróg oddechowych wnikających z nosogardła poprzez trąbkę słuchową i zaburzając jej czynność wentylacyjną. Bakteria przyczyniająca się do tego pochodzi z grupy paciorkowców o nazwie Streptococcus pneumoniae oraz bakteria- pałeczka Hamophilus infuenzae czy też Branhamella catarrhalis. Objawami są najczęściej nasilone bóle ucha i uczucie pełności i rozpierania wewnątrz niego. Poza tym występują bóle głowy oraz gorączka, a także osoba chora czuje się rozbita. U dzieci zdarza się często, że zapalenie ucha łączy się z bólem brzucha i nieżytem żołądkowo- jelitowym o łagodnym przebiegu. Leczenie polega na przepisaniu przez lekarza rodzinnego antybiotyku. Zwykle po 48-72 godzinach od rozpoczęcia leczenia objawy ustępują. Jeżeli nie widzimy popraw trzeba zgłosić się do lekarza laryngologa, ponieważ może będzie wtedy konieczny drobny zabieg. Nie należy lekceważyć tej choroby. Nieleczona, może powodować nawet utratę słuchu! Co więcej może spowodować zapalenie nerwu twarzowego, zapalenie wyrostka sutkowego czy poszerzenie tego zapalenia na opony mózgowe!

Źródło: Internet

Choroby uszu są częste u dzieci i mogą mieć związek z zakażeniem innych narządów np. migdałków. Ból może złagodzić poduszka podgrzewająca lub butelka z ciepłą wodą położona nad uchem.


Ból ucha (zapalenie ucha)

Ból może być spowodowany hałasem, działaniem zimna i wiatru lub, co poważniejsze, zakażeniem. Najczęściej bakteriami, rzadziej wirusami.

Rozróżnia się zapalenie ucha zewnętrznego (otitis externa) i zapalenie ucha środkowego (otitis media) oraz ucha wewnętrznego, zwane zapaleniem błędnika (labyrinthitis). Najczęściej spotykamy się z zapaleniem ucha środkowego, zwykle w przebiegu nieżytu (zapalenie) górnych dróg oddechowych. Przebieg z. u. środkowego może być ostry lub przewlekły (otitis media acuta, chronica). W zapaleniu przewlekłym dochodzi z reguły do uszkodzenia ucha środkowego i upośledzenia słuchu.

Leczenie zapalenia ostrego - antybiotyki, przewlekłego - zachowawcze lub operacyjne.

Zapalenie ucha środkowego perlakowe (otitis media cholesteatomatosa) gromadzenie się w przebiegu z ucha śr. zrogowaciałych mas nabłonkowych w uchu środkowym na skutek wrastania nabłonka wielowarstwowego płaskiego z przewodu słuchowego zewnętrznego. Masy te, zwane perlakiem (cholesteatoma) niszczą elementy ucha, doprowadzając do niedosłuchu, a w zaawansowanym stadium choroby czasem także do powikłań (porażenie nerwu twarzowego, zapalenie błędnika śródczaszkowe).


Uwaga Zapalenie ucha jest poważną chorobą i w razie jej podejrzenia powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza. Nieleczony stan zapalny ucha środkowego może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych.