Krwawnik

Krwawnik

  • pobudza wydzielanie soków trawiennych

  • ma działanie wzmacniające

  • działa przeciwkrwotocznie

  • stosuje się przy zaburzeniach miesiączkowania

  • pomocny w chorobach wątroby i nerek

  • zewnętrznie stosuje się na rany i wrzody

Krwawnik pospolity

Występuje na przydrożach, wzgórzach, w zaroślach, na suchych łąkach, pastwiskach, polach, ogrodach. Surowcem jest ziele krwawnika. Ziele zawiera olejek, flawonoidy, garbniki, Wit. C, sole manganu. Podobny skład ma kwiat.

Zastosowanie

Zastosowanie krwawnika we współczesnej medycynie jest bardzo szerokie; jest doskonałym środkiem leczniczym pozbawionym działań toksycznych. Stosowany jako środek przeciwzapalny, rozkurczowy i aromatyczno-gorzki w zaburzeniach trawienia, nieżytach przewodu pokarmowego, chorobach wątroby.

Ponadto w krwawieniach wewnętrznych, szczególnie przewodu pokarmowego i odbycie. Zewnętrznie w postaci okładów, kompresów, kąpieli jako środek gojący rany i oparzenia. Ziele wchodzi w skład mieszanek leczniczych: Sklerosan-miażdżyca, Degrosan-przemiana materii, Cholagoga II-żółciopędna, Nervosan, Diagestosan-zaburzenia trawienia nerwy, Rektosan-odbyt, Pulmosan-płuca.

Krwawnik zalecany jest przede wszystkim dla kobiet, ponieważ te bardzo często mają problemy z nadmiernym krwawieniem, krwawnik oprócz tego, że hamuje wydzielanie krwi to dodatkowo działa rozkurczowo na wszystkie mięśnie. Na pewno pomoże on przejść każdy trudny okres mowa tutaj nie tylko o miesiączce, ale też o menopauzie, czyli przekwitaniu. Zioło to zabiera fitoestrogeny imitujące hormony ludzkie, dlatego też pozwalają łagodniej przejść ten trudny okres w życiu kobiety.

Krwawnik zawiera substancje, które łagodzą przede wszystkim stan zapalny skóry i działają profilaktycznie, czyli chronią przed powstawaniem niedoskonałości na twarzy nawet tych przewlekłych. Aby poprawić swój wygląd twarzy można bardzo szybko i łatwo samu w domu przygotować sobie odpowiednią maseczkę na twarz wystarczy jedynie kupić krwawnik i zalać go wrzątkiem.