Koper włoski - Fenkuł

Koper włoski

Koper pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. W rejonach naturalnych występuje jako roślina wieloletnia, w krajach Europy Środkowej uprawiana jest forma jednoroczna. Surowcem jest owoc kopru włoskiego. Owoc kopru zawiera olejek, tłuszcz, substancje białkowe, flawonoidy, woski, cukry, sole mineralne.

Owoc kopru włoskiego

Koper włoski (Foeniculum officinale syn. F. Vulgare, F. Capillaceum) – fenkuł włoski, dwuletnia roślina zielona, bylina z rodziny selerowatych (Apiaceae), dawniej zwanej baldaszkowate (Umbelliferae), pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego. Uprawiana w wielu krajach Azji, Europy takŜe w Polsce. W lecznictwie stosuje się owoc kopru włoskiego - Foeniculum fructus. Owoce zawierają 2-6% olejku, flawonoidy, (pochodne kwercetyny i kemferolu), stigmasterol, do 18% oleju tłustego, białko (20%) i cukry (4-5%). Owoc kopru włoskiego działa wykrztuśnie, rozkurczowo i wiatropędnie (stosowany głównie w pediatrii) a także wykazuje słabe działanie mlekopędne. Wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, jest stosowany jako przyprawa.

Zastosowanie Obecnie jest jeden z najniezbędniejszych leków dla niemowląt, działa łagodnie wykrztuśnie, pobudza ruchy robaczkowe jelit, co przeciwdziała wzdęciom i kolkom jelitowym, pobudza apetyt, działa mlekopędnie. Wchodzi w skład mieszanek Pektosan i Neopektosan zalecanych w chorobach górnych dróg oddechowych.

Z kopru włoskiego produkowany jest miód, stosowany w praktyce pediatrycznej jako środek wykrztuśny i przeczyszczający syrop dla niemowląt i dzieci-Rhelax.

Fenkuł (Foeniculum vulgare, inna nazwa: koper włoski)

Fenkuł jest blisko spokrewniony z pietruszką, koprem i marchwią. Ma długie, delikatne i pierzaste liście. Po rozkrojeniu, poczujemy orzeźwiający zapach anyżu.

Zastosowanie

Fenkuł jest popularny w daniach kuchni włoskiej. Zapiekany fenkuł może być samodzielną przekąską - jedzoną na ciepło lub zimno. Znakomicie smakuje również jako dodatek do mięs lub ryb.

Wartości odżywcze:

Fenkuł jest bardzo zdrowy, ma niską zawartość energetyczną i przy tym wysoką ilość witaminy A i C oraz potasu, sodu, wapnia, magnezu i fosforu. Warzywo zawiera silne przeciwutleniacze, zaś wysoka zawartość witaminy C neutralizuje wolne rodniki i ma działanie wspomagające układ odpornościowy. Dodatkowo fenkuł zawiera potas i błonnik.

Duszony fenkuł

Składniki:

  • 3 bulwy fenkułu

  • 3 pomidory obrane ze skórki i posiekane

  • 2 cebule

  • 3 łyżki czarnych oliwek bez pestek

  • 150 ml warzywnego bulionu

  • 2 łyżki świeżej, posiekanej bazylii

  • 2 łyżki oliwy z oliwek

  • sól, pieprz

Przygotowanie:

Bulwy fenukłu dokładnie umyć, odkroić zielone części, które należy zachować do dekoracji. Następnie przeciąć wzdłuż i pokroić w cienkie paski. Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć pokrojoną w krążki cebulę. Po kilku minutach dodać fenkuł. Przykryć i dusić kolejne 10 minut. Dodać pomidory i oliwki oraz bulion. Przykryć i dusić jeszcze przez 20 minut, aż fenkuł będzie miękki. Doprawić do smaku solą oraz pieprzem. Przed podaniem udekorować potrawę posiekaną bazylią i posiekanymi zielonymi listkami fenkułu.

Poczytaj więcej