Mak

Mak

  • Wszyscy wiemy, że mak ma właściwości oszałamiające. Jeśli nie dosłownie, w postaci, w której go spożywamy, to w przenośni. Kto nie westchnie na wspomnienie choinki i zapachu makowca jeszcze zbyt ciepłego aby go zjeść? Potrawy z maku wydają się na pierwszy rzut oka dosyć trudne do wykonania, zwłaszcza dla niewtajemniczonych. Uchylmy zatem rąbka tajemnicy. Mak do strucli i słodkich dań będzie smaczniejszy, jeśli po wypłukaniu go zimną woda i dokładnym osączeniu, (co najmniej przez godzinę) przełoży się go do aluminiowego garnka i zaleje ciepłym słodkim mlekiem, biorąc dwie szklanki mleka na szklankę maku. Po 15 minutach mak należy gotować na małym ogniu około 25 minut.

  • Opłukany mak można też zalać wrzącą wodą i gotować na niewielkim ogniu, aż ziarenka maku bez trudu dadzą się rozetrzeć w palcach. Aby skrócić czas gotowania, należy go wcześniej moczyć kilka godzin w ciepłej wodzie.

  • Dobrze osączony mak miele się trzy razy, w maszynce do mięsa ze specjalnym sitkiem.

  • Dokładne osączenie maku jest bardzo ważne, ponieważ ciasta i torty z rzadką masą makową nie udadzą się. Zbyt wilgotną masę można zagęścić kaszą manną lub tartą bułką.

  • Doskonałym dodatkiem do maku jest miód pszczeli (może być sztuczny). Do tortu daje się łyżkę miodu na 2 szklanki maku, do typowych wigilijnych dań (np. kluski, kutie, łazanki z makiem), miodem można zastąpić cukier.

  • Mak będzie miał intensywny aromat i smak, jeżeli przed zmieleniem uprażymy go na suchej patelni.

źródło: czasopismo (Ciasta na stół - Święta cały rok - Poradnik kulinarny czytelników)