Zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza

Jest to stan zapalny pęcherza moczowego wywołany zakażeniem bakteryjnym. Choroba ta występuje stosunkowo często - szczególnie u dorosłych kobiet (choć dotyczy również mężczyzn i dzieci) - i ma tendencję do nawrotów.

Objawy, takie jak ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, a czasem krwiomocz, mogą mieć różny stopień nasilenia. W cięższych przypadkach pojawia się gorączka i ból pleców.

Zapalenie pęcherza może mieć wiele różnorodnych przyczyn, w tym zły stan higieniczny, nieprawidłowe żywienie, leki, stany zapalne, takie jak przeziębienie lub grypa, nieprawidłowa postawa, stres i niepokój, reakcja alergiczna na składniki chemiczne kosmetyków, ubrania, czy innych artykułów tekstylnych, np. ręczników oraz uszkadzające tkanki stosunki płciowe.

Zapalenie pęcherza zwykle samo przechodzi po pewnym czasie, jeśli wystarczająco dba się o higienę i powstrzymuje od stosunków płciowych. Jest jednak tak nieprzyjemną i kłopotliwą dolegliwością, że niewiele osób decyduje się czekać, aż samo przejdzie.

Przez medycynę jest uważane za najczęściej występujący stan zapalny dolnego odcinka dróg moczowych. Powodem zapalenia pęcherza moczowego są w większości infekcje bakteryjne rozwijające się najpierw w cewce moczowej. Do rzadszych przypadków należy zaliczyć stany zapalne będące wynikiem wydalania przez organizm substancji toksycznych do moczu. Stan zapalny pęcherza objawia się często wzmożonym parciem na mocz, bolesnością okolicy pęcherza, częstym lecz skąpym wydalaniem moczu. W badaniach analitycznych moczu stwierdza się obecność niewielkiej ilości białka, białych i czerwonych krwinek, śluzu i złuszczonego nabłonka.

Zapalenie pęcherza moczowego może przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. Oba przypadki leczy się środkami powszechnie stosowanymi przez medycynę akademicką, to znaczy stosując środki bakteriobójcze i dezynfekujące drogi moczowe. Bardzo pomocne w leczeniu infekcji dróg moczowych są kuracje naturalne, zwłaszcza ziołowe, a także okłady, nasiadówki, zabiegi akupresury.

Wodolecznictwo

Pomóc może kąpiel nasiadowa na przemian w ciepłej i zimnej wodzie oraz gorąca, półgodzinna kąpiel o temperaturze 37oC. Zabiegów tych nie poleca się osobom z podwyższonym ciśnieniem lub słabym sercem.

Należy nosić bawełniana bieliznę.

Leczenie dietą i uzupełnianie niedoboru składników pokarmowych

Wypicie ciepłej wody z rozpuszczoną 1 łyżeczką sody oczyszczonej, może złagodzić dolegliwości w ciągu 20 minut. Pomóc może również jogurt. Aby zapobiec atakom, należy dbać o możliwie bogatą dietę, szczególnie w świeże warzywa i owoce, unikając jednak owoców kwaśnych, które powodują nasilanie się dolegliwości. Uważa się, że doskonałym środkiem zapobiegającym zapaleniu pęcherza jest sok żurawinowy, ale nie należy go pić w czasie występowania dolegliwości, ponieważ może je pogłębić. Bardzo dobry jest natomiast napar z rumianku i bławatka. Należy pić dużo czystej wody (6-8szklanek) i wyeliminować kawę oraz alkohol. Sok z żurawin lub żurawiny w kapsułkach zapobiegają zapaleniu pęcherza - ale nie leczą go.

Ziołolecznictwo

Przy pierwszych oznakach stanu zapalnego skuteczny jest napar z rumianku, napar z kminku, kolendry i kopru włoskiego (filiżanka 3 razy dziennie). Pomaga napar z nagietka, krwawnika i dziurawca, a także perzu właściwego i liści bukko. Jeżówka purpurowa, w płynie lub kapsułkach, jest skuteczna przy wszystkich zakażeniach.

Fot. Robyn Mackenzie /Shutterstock.com

Ziołolecznictwo

Herbata z wąsów kukurydzy

  • 3 stołowe łyżki wąsów (znamion) kukurydzy zalać 1/2 l wrzątku. Gotować pod przykryciem na wolnym ogniu przez 15 minut. Pić ciepłą herbatę, 2 szklanki dziennie. Kuracja długotrwała, nawet do 3 miesięcy.

Mieszanki ziołowe

  • Zmieszać 50 g kwiatu bławatka, 50 g ziela bratka polnego, 50 g liścia pokrzywy. 1 stołową łyżkę mieszanki zalać 1/4 l wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 3 minuty. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance. Kuracja 1-tygodniowa.

  • Zmieszać 50 g ziela glistnika, 50 g ziela skrzypu, 50 g ziela połonicznika, 50 g ziela nawłoci pospolitej. 1 stołową łyżkę mieszanki zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem do naciągnięcia na 5 minut. Pić 3 razy dziennie po jednej szklance.

Kąpiele

  • 100 g skrzypu polnego zalać 4 l wody. Podgrzewać przez 30 minut pod przykryciem, na wolnym ogniu aż do wrzenia. Przecedzić i odwar wlać do wody kąpielowej, która powinna choremu sięgać powyżej nerek. Czas kąpieli 15 minut. Zabieg powtarzać 3 razy w tygodniu. Po kąpieli zalecany półgodzinny odpoczynek w łóżku.

  • 100 g kwiatu jasnoty białej zalać 4 litrami zimnej wody i pozostawić na 12 godzin. Przed kąpielą podgrzać, przecedzić i wlać wyciąg do wody kąpielowej. Chory powinien siedzieć w wannie zanurzony w wodzie powyżej nerek. Czas kąpieli 15 minut. Stosować 2-3 razy w tygodniu. Po kąpieli wskazane półgodzinne leżenie w łóżku.

Kuracja ludowa

  • 4-5 porów oczyścić i dusić na patelni z dodatkiem oleju przez kilkanaście minut. Przełożyć na gazę lub do wcześniej przygotowanego płóciennego woreczka. Ciepłe przykładać na podbrzusze, utrzymując jak najdłużej temperaturę. Zabieg powtarzać kilka razy.


Nawłoć na dolegliwości pęcherza

A oto przepis na mieszankę ziołową, którą profesor Ożarowski poleca w razie kłopotów z oddawaniem moczu. Mieszamy po 50 g

  • ziela nawłoci,

  • ziela połonicznika

  • i znamion kukurydzy

oraz po 25 g

  • ziela rdestu ptasiego

  • i ziela skrzypu.

Ogrzewamy do wrzenia i powoli gotujemy pod przykryciem 5 minut. Odstawiamy na 10 minut i przecedzamy do termosu. Pić 3 razy dziennie jedną szklankę po jedzeniu.

Najlepszy lek na pęcherz

Brzoza - liść

Liść brzozy pomaga w przewlekłych dolegliwościach dróg moczowych, w kamicy moczanowej, chorobie gośćcowej, skazie moczanowej. A także w chorobach skóry, jak: trądzik. łuszczyca, zapaleniu węzłów chłonnych oraz w pielęgnowaniu włosów.

Liście brzozy - lekiem na chory pęcherz

Brzoza jest też cennym lekiem przy zapaleniu pęcherza i schorzeniach nerek. Przy stosunkowo niewielkich kłopotach wystarczy wypicie 1 - 2 szklanek naparu z liści brzozy.

Jak go sporządzać?

Łyżkę stołową liści brzozy zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 5 - 7 minut i odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance naparu.

Proszę nie zrażać się gorzkim smakiem, można dosłodzić miodem.

Pietruszka

Przetwory z korzeni pietruszki stosowane są jako lek moczopędny, a także jako środek w stanach zapalnych nerek i pęcherza oraz w zaburzeniach trawiennych, takich jak brak łaknienia, wzdęcia czy ból brzucha.

Nasiadówka ze skrzypu polnego

Słynna zielarka Maria Treben twierdzi: przy bolesnym zapaleniu pęcherza moczowego i bólach skurczowych nie ma lepszego sposobu niż wykonać tzw. nasiadówkę ze skrzypu. Robi się odwar z 3 łyżek skrzypu (gotować w litrze wody 2 - 3 minuty), przelać do szerszego garnka, włożyć do muszli klozetowej, usiąść nad naparem otuliwszy się w płaszcz kąpielowy i siedzieć tak 10 minut. Jeśli zabieg ten powtórzymy kilkakrotnie, dolegliwości powinny ustąpić.

Uwaga! Po tej parówce należy koniecznie położyć się na pół godziny pod ciepłym przykryciem.

Wrzos w schorzeniach pęcherza

Profesor Ożarowski podaje recepturę na mieszankę ziołową, która znajduje zastosowanie w razie kłopotów z oddawaniem moczu, a także w przypadku kamicy moczanowej.

  1. Mieszamy równe ilości kwiatów wrzosu, kwiatów chabru bławatka, kwiatów wiązówki, liści brzozy i ziela połonicznika. Zalewamy 2 -3 łyżki mieszanki 3 szklankami ciepłej wody i pod przykryciem ogrzewamy do wrzenia. Ziół tych nie należy gotować. Odstawiamy na 15 minut i przecedzamy do termosu. Mieszankę należy pić 3 - 4 razy dziennie po 2/3 - 1 szklanki między posiłkami.

  2. Natomiast w przypadku zapalenia dróg moczowych przygotowujemy mieszankę z 50 g kwiatów wrzosu i kwiatów nagietka oraz z 25 g kwiatów kasztanowca, korzenia omanu, ziela tymianku i kwiatów bzu czarnego. Wsypujemy 2 i 1/2 łyżki ziół do termosu i zalewamy 3 szklankami wrzącej wody. Po jednej godzinie zioła gotowe są do użytku. Pijemy po 2/3 szklanki 3 - 4 razy dziennie.