Moczenie nocne

Moczenie nocne

Dwie duże garście lipy drobnolistnej lub 4-5 herbatek lipowych zalać 1 l wrzątku. Zaparzać 10 minut. Przecedzić, przelać do wanny i dopełnić ciepłą wodą. Czas kąpieli 15-20 minut. Stosować kilka razy tygodniowo.

Mimowolne oddawanie moczu przez dzieci podczas snu może być spowodowane różnymi chorobami (np. padaczką, chorobami pęcherza) lub zaburzeniami o charakterze nerwicowym. W tym ostatnim przypadku stosuje się środki uspokajające, najlepiej pochodzenia roślinnego, psychoterapię, wieczorem ograniczenie płynów.

Naturalne metody leczenia tego schorzenia polegają na stosowaniu środków najprostszych, takich jak:

Kąpiele

  • Stosować je mogą zarówno dzieci jak i dorośli. Każdego wieczoru przez 2 minuty kąpiel nóg do kostek, w wodzie nieprzekraczającej 40o C.

  • Dzieciom do lat 7 zaleca się też kąpiel w temperaturze do 40oC z dodatkiem ziela krwawnika. Do wanny wypełnionej wodą tak, aby sięgała do pasa, wsypać 100 g ziół. Czas kąpieli nie powinien przekraczać 5-6 minut. Kąpiel stosować 3 razy w tygodniu. Po upływie 2 tygodni terapii można ją zastąpić inną, polegającą na krótkich, 3-5 sekundowych, chłodnych nasiadówkach w temperaturze 15-18o C.

Ziołolecznictwo

Kuracje ziołowe, które stosujemy w celu wyeliminowania nocnego moczenia, mogą być prowadzone równolegle do zaleceń opisanych powyżej, a także samodzielnie.

  • Dzieciom w wieku od 7 lat do 10 lat podawać napar z dziurawca.

  • Dorosłym zaleca się mieszankę ziołową o następującym składzie: zmieszać po 1 łyżce stołowej ziela dziurawca zwyczajnego, ziela krwawnika, ziela skrzypu polnego, ziela rdestu ptasiego. Zaparzyć 1 łyżeczkę ziół na szklankę wody. Podawać ciepłe 3 razy dziennie. Dzieciom po 1/2 szklanki, dorosłym po 1 szklance.

Dieta

  • Do jadłospisu koniecznie wprowadzić surówki z dodatkiem cebuli, chrzanu, pieczarek, pietruszki, kalafiora, selera.

  • W przypadku leczenia jedynie ziołami należy się uzbroić w cierpliwość. Kuracja trwa dosyć długo, nawet kilka miesięcy. Nie należy jej przerywać tuż po ustaniu moczenia.

Poczytaj więcej

Dieta

  • Do jadłospisu koniecznie wprowadzić surówki z dodatkiem cebuli, chrzanu, pieczarek, pietruszki, kalafiora, selera.

Zdolność do wysiłku fizycznego wzrasta pod wpływem powtarzanych ćwiczeń. Najważniejsze zmiany adaptacyjne zachodzą w mięśniach szkieletowych.