zioła - L

Zioła

spis treści podstron

zioła - L

  • Lawenda lekarska

  • Len zwyczajny

  • Lipa

  • Lubczyk

  • Lukrecja

Len zwyczajny

Len jest najstarszą rośliną uprawną. Surowiec to nasiona lnu. Nasiona zawierają śluz, olej tłusty, białka, glikozydy, kwasy organiczne.

Zastosowanie Obecnie nasiona lnu stosuje się jako śluzowy środek powlekający śluzówki przewodu pokarmowego: przy zatruciach żrącymi substancjami, wrzodach trawiennych, w schorzeniach dróg moczowych i żółciowych, chrypce, kaszlu, zapaleniu dróg oddechowych. Nasiona lnu mają działanie przeczyszczające. Zewnętrznie stosuje się do okładów na stany zapalne skory, egzemy, wrzody. Olej lniany zawiera witaminę F, wykazującą korzystne działanie w różnego rodzaju schorzeniach skóry.

Lepiężnik biały, różowy

Występuje na piaskach, brzegach wód, w nadrzecznych zaroślach. Surowcem jest liść lepiężnika. Skład: olejek, związki gorzkie, żywica, pektyna, garbniki, sole mineralne.

Zastosowanie W lecznictwie ludowym od dawna stosowano liście przy kaszlu, chorobach dróg oddechowych, astmie, jako środek moczopędny, napotny oraz przeciwko pasożytom przewodu pokarmowego. Świerze liście przykładano na rany, stłuczenia, przy reumatyzmie, przy zapaleniu żył. Obecnie kuracja lepiężnikiem jest zaniechana. W niektórych krajach nadal stosuje się zioło dodając go do leków.

Lipa drobnolistna, szerokolistna

Lipa jest rozpowszechniona w parkach, alejach, drogach.

Surowcem jest kwiatostan lipy.

Składa się: związki flawonowe, garbniki, śluz, kwasy organiczne, pochodne Witaminy P, sole mineralne w tym dużo manganu.

Zastosowanie

Obecnie kwiat lipy używany jest jako środek napotny w chorobach dróg oddechowych-przeziębienie, oskrzela, zaflegmieniu górnych dróg oddechowych. Ponadto jako lek moczopędny i rozkurczający w schorzeniach nerek i pęcherza moczowego.

Zewnętrznie naparem z kwiatów lipy stosuje się płukanie jamy ustnej i gardła oraz dodaje się do kąpieli szczególnie dzieci nerwowych.

Kwiatostan lipy jest składnikiem mieszanek ziołowych egrosan-przemiana materii, Pyrosan-przeciwgorączkowa.

W wielu krajach kwiat lipy stosowany jest jako namiastka herbaty. Znajduje również zastosowanie w kosmetyce.

Lukrecja

Jest rośliną wieloletnią, uprawianą także w Polsce, a jej liście i kwiaty przypominają akację. Surowcem jest korzeń lukrecji. Zawiera flawonoidy, substancje goryczkowe, żywice, nieznaczne ilości olejku lotnego, kwasy organiczne.

Zastosowanie Działa wykrztuśnie, rozkurczająco, przeciwzapalnie. Stosujemy ją zazwyczaj w nieżytach górnych dróg oddechowych przy silnym zaflegmieniu płuc u osób starszych i dzieci. ...czytaj więcej>>

Lnica pospolita

Jest rozpowszechniona w całym kraju. Surowiec: ziele lnicy. Skład: glikozydy flawonowe, kwasy organiczne, witamina C, garbniki, pektyny, cukry, sole mineralne.

Zastosowanie przez lekarzy średniowiecza, stosowano ją w chorobach wątroby, przy zatrzymaniu moczu i w gruźlicy. Lecznictwo ludowe jako środek moczopędny, napotny, żółciotwórczy. Obecnie ziele lennicy jest stosowane jako środek przeczyszczający, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Odwary z ziela stosowane zewnętrznie jako środek przeciwzapalny gojący przy zapaleniu spojówek, żylaków podudzi, trądziku.

Lubczyk ogrodowy

Obecnie uprawia się go w całej Europie. Surowcem są kłącza i grube korzenie. Skład: korzeń lubczyku zawiera 1% olejku skrobie, cukry, żywicę, kumarynę, kwasy organiczne.

Zastosowanie

Obecnie korzeń lubczyku stosowany jest jako składnik mieszanek moczopędnych w schorzeniach nerek i innych chorobach przebiegających z skąpym wydzielaniem moczu. Niekiedy bywa stosowany jako środek łagodnie pobudzający wydzielanie soku żołądkowego. W chodzi w skład mieszanki Cardiosan-nasercowej. Ze względu na charakterystyczny korzenny zapach i ostry gorzki smak korzeń lubczyku wykorzystuje się w kuchni. Również w przemyśle spirytusowym oraz w przemyśle spożywczym.

Lawenda Lekarska

Lawenda lekarska jest popularnym ziołem występującym w Europie Południowej. Jest uprawiana na szeroką skalę na całym świecie włączając w to południowe i zachodnie części Stanów Zjednoczonych. Lawenda lekarska preferuje suche, słoneczne miejsca. Ta mała krzewinka z drzewiastymi łodygami osiąga wysokość pomiędzy 15 a 60cm i posiada wiele gałązek. Liście lawendy lekarskiej są bardzo wąskie, o długości od 2 do 5 cm, o kolorze szaro-zielonym, mniej lub więcej kosmate. Kwiaty lawendy lekarskiej pokazują się od czerwca do września: kwitną trochę dłużej u innej odmiany L.latifalia. Kwiaty są małe, koloru jasno niebieskiego, silnie pachnące. ...czytaj więcej>>