zioła - A

Podobne

Aloes jest źródłem dwóch produktów, które kompletnie różnią się pod względem składu chemicznego, jak również właściwości leczniczych, (Żel i Lateks). Żel z aloesu jest gęstą, przezroczystą substancją, uzyskiwaną z miąższu liścia aloesu. Żel ten jest produkowany przez liść aloesu w dosyć skomplikowanej procedurze.

Żel z aloesu jest używany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Żel ten jest świetnym środkiem mającym zastosowanie w gojeniu się ran oraz wartościowym tonikiem dla całego organizmu. Aloes jest używany w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków przeczyszczających oraz znalazł zastosowanie w produkcji kosmetyków. Lateks lub sok aloesowy, zwykle w formie proszku, służy jako środek przeczyszczający. .. czytaj więcej >

Anyż

Podstawowym składnikiem olejku lotnego znajdującego się w owocach anyżu jest anetol. Zioło anyżu to sposób na pozbycie się tłustej skóry, jest stosowane w celu poprawienia pamięci, łagodzi męczące kaszle, pomaga w produkcji mleka u matek karmiących, działa jako naturalny związek zobojętniający kwasy w niestrawności czy w czasie zgagi. Olejek anyżowy działa wykrztuśnie, wiatropędnie i rozkurczająco. W starożytności stosowano go w celach usypiających. Obecnie używamy anyżku jako łagodnego leku wykrztuśnego w różnych dolegliwościach dróg oddechowych np. nieżytach oskrzeli i gardła, przy suchym kaszlu, astmie, w zaburzeniach trawienia, jako środek mlekopędny u matek karmiących i wiatropędny u dzieci.. Napary czytaj więcej >

Arnika górska

Jest objęta całkowitą ochroną. Do celów leczniczych może być pozyskiwana wyłącznie za specjalnym zezwoleniem prowadzonych upraw. Arnika górska to wspaniałe, naturalne lekarstwo. Zioło to zwiększa odporność organizmu na infekcje (listerie, salmonella), przyspiesza gojenie się ran po operacjach, wyrywaniu zębów. Jest skuteczna na wszelakie obrażenia. Arnika górska może być używana, ogólnie w dawkach homeopatycznych, na zaburzenia psychiczne i fizyczne, siniaki, urazy stawu z naderwaniem wiązadeł, ból i opuchnięcia, złamania. Arnika górska znana jest również jako zioło obniżające gorączkę, pobudzające krążenie oraz wchłaniające (zwrotne) wewnętrzne krwawienia.

czytaj więcej >

Obecnie arcydzięgiel jest ceniony ze względu na posiadanie właściwości pobudzających na układ trawienny. Od czasów kolonialnych, aromatyczne, naturalnie słodkie łodygi były kandyzowane i używane do dekoracji ciast, itp. Podobne do selera łodygi naciowe mogą być również gotowane lub jedzone na surowo, a olejki aromatyczne wydobywane z nasion i korzeni są używane w perfumerii oraz jako środek smakowy w produkcji ginu, wermutu i różnych likierów, np. Chartreuse. Surowcem zielarskim jest korzeń. Zbiór korzeni prowadzi się jesienią następnego roku po wysiewie nasion. Głównymi składnikami są: olejek eteryczny, ponadto w surowcu występują furanokumaryny, kwasy organiczne, związki żywicowe, pektyny, ...czytaj więcej >

Abuta rozpowszechniona jest na terenach nizinnych na wysokości 100-450 . n.p.m. w Peru, Gwatemali, Meksyku, Trynidadzie, Wenezueli również w Indiach.

Surowiec leczniczy to całe pnącze lub jego korzeń, kora, liście i nasiona.

Substancjami czynnymi zawartymi w roślinie są: saponiny, sterole, olejki eteryczne, politerpeny, polifenole, flawony, taniny a także alkaloidy.

Zastosowanie - Odwar z kory i łodygi rośliny stosowany jest w przypadku bólów menstruacyjnych, bólów zębów, a macerat alkoholowy z korzenia (ze względu na berberyny) w stanach zapalnych i reumatyzmie. Napar z liści działa uspokajająco, w zaparciach, wspomagająco w febrze. Zażywanie odwaru z kory zaleca się cukrzykom, powoduje też obniżenie ciśnienia krwi, a wpływając na funkcje wątroby obniża cholesterol. Stosowany w krwotokach wewnętrznych i zewnętrznych, wrzodach żołądka w leczeniu grzybic.Wspomaga podczas leczenia arytmii.

Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, obecnie występuje w Peru, Trynidadzie, Meksyku, Brazylii, Kolumbii i Hawajach. Surowiec leczniczy to liście, korzenie, owoce, nasiona. W roślinie występują głównie karotenoidy, flawonoidy, diterpeny. Wykazuje obecność substancji jak biksynian sodu, biksagen, norbiksyna. metylbiksyna, biksagenina, orellina, w owocach i nasionach B-karoten, Wit.A, B, C, flawonoidy, białka, tłuszcze, wapń, żelazo, fosfor, olejek eteryczny, kwas salicylowy, taniny, pektyny. Roślina wykorzystana jest głównie jako środek ściągający. Świeżo przygotowana masa z owoców nakłada się na oparzenia przyspiesza gojenie. Podobnie działa na pęcherze i owrzodzenia jak również hemoroidy. Liście i kora w postaci okładów przynoszą ulgę podczas bólu głowy. Odwary mają zastosowanie w schorzeniach górnych dróg oddechowych ..czytaj więcej >

Amor Seco

Roślina rdzennie peruwiańska, jest pospolitym chwastem, występuje również w Brazylii, Meksyku, Dominikanie, Haiti, Filipinach, Wenezueli. Część nadziemna zawiera flawonoidy: rutynę, flawony, luteolinę, triterpyny, kwas linolowy i linolenowy, sterole, kwas salicylowy, kwas rozmarynowy, taniny, olejki eteryczne, sole potasu, wapnia i fosforu.

Zastosowanie - Napar z ziela rośliny działa przeciw biegunkowo, przeciwzapalnie stosowany jest przeciw aftom, w grzybicach, anginie i zapaleniu płuc. Plemiona amazońskie używają go w cukrzycy, zapaleniu wątroby. W zapaleniu krtani, jamy ustnej, bólu zębów i przy przykrym oddechu stosuje się liście-żucie. Dzięki obecności luteoliny preparaty roślinne działają moczopędnie odwary z całej rośliny stymulują akcje porodową. Mają również zastosowanie przy odchudzaniu. Sok z liści stosuje się do przemywania spojówek. Luteolina odpowiedzialna jest też za działanie przeciwalergiczne. Przepisuje się działanie rośliny w kierunku hamowania namnażania się wirusa HIV.

Asmachilca

Roślina występuje w górach-głównie na zachodnich stokach Andów. Surowiec leczniczy to łodyga, liście, kwiaty. Roślina bogata w glikozydy kwercetyny szczególnie w rutynę. Poza tym zawiera kwas o-kumarowy, żywice, woski, taniny, śluzy, substancje pektynowe oraz sole glinu i potasu. Zastosowanie - Roślina używana była w leczeniu chorób układu oddechowego. Zaleca się w przypadku astmy i wszelkich chorób tegoż układu. Wykazuje działanie wykrztuśne. Ponieważ zbyt duże dawki mogą wywołać tachykardię zaleca się rozcieńczyć napar. Surowiec stosowany również w przypadku bólów reumatycznych oraz w niedomaganiach wątroby i woreczka żółciowego. Dzięki dużej zawartości rutyny działa uszczelniająco na naczynia krwionośne. Coraz szersze jest zastosowanie w kosmetyce.

Ayahuasca

Roślina rośnie dziko w klimacie tropikalnym i subtropikalnym na terenie Peru, Ekwadoru, Wenezueli, Kolumbii i Antyli. Jest też uprawiana. Surowcem leczniczym jest cała roślina, a szczególnie kora, nasiona. Skład chemiczny: Alkaloidy harmanowe, obecność stigmasterolu. Zastosowanie Napój bogów który może wywołać halucynacje, środek przeciwbólowy i znieczulający, doustnie działa wymiotnie i przeczyszczająco. Odwary z kory i nasion są stosowane w chorobie Parkinsona. Przyczynia się do poprawy pamięci. Dotychczasowe badania potwierdzają możliwość leczenia psychoz, alkoholizmu i uzależnień narkotykowych. Przedawkowanie może prowadzić do biegunek i wymiotów.

Awokado prawdopodobnie zaczęło swoje "życie” w Peru, gdzie uważa się, że było pierwotnie uprawiane jakieś 8.000 – 9.000 lat temu. W Gwatemali owoc, suszone liście, świeże liście, skóra, kora oraz nasiona awokado są używane w celach leczniczych przez tubylców.

Awokado jest bogate w potas, a brak tego minerału może prowadzić do depresji oraz wyczerpania. Awokado zawiera także witaminę B6, która pomaga łagodzić nagłe zmiany nastroju u kobiet, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Dzięki swojej zawartości witaminy E oraz B, awokado również pomaga w łagodzeniu stresu oraz takich problemów, jak niepłodność u kobiet i mężczyzn. Awokado jest także używane w leczeniu impotencji.

... czytaj więcej >

więcej