Liszaj

Liszaje

Zmieszać po 100 g korzenia lubczyku ogrodowego i liść mięty pieprzowej. Zalać 2 l wrzątku. Ogrzewać aż do wrzenia. Trzymać pod przykryciem 30 minut.

Po przecedzeniu odwar wlać do wanny. Czas kąpieli 15-30 minut.

Stosować dwa razy w tygodniu.

Choroba jest przypuszczalnie pochodzenia wirusowego i ma szereg odmian w postaci grudkowatych wykwitów na skórze, powodujących świąd. Występuje głównie u osób dorosłych, bardzo rzadko u dzieci.

Nalewka propolisowa

  • Można ja stosować przy wielu rodzajach schorzeń skórnych, także przy liszajach.

  • 40 g rozdrobnionego propolisu wsypać do dużej butelki (najlepiej 3/4 l). Wlać 1/2 l 75% spirytusu, zakorkować i odstawić w ciemne miejsce na 4 tygodnie. Co parę dni wstrząsnąć roztworem, aby dokładnie rozpuścić grudki kitu pszczelego. Po 4 tygodniach zlać płyn do butelek, a pozostałe grudki wykorzystać ponownie. Spirytusowym roztworem propolisu smarować miejsca zmienione chorobowo.


Kuracja indiańska

  • Przygotować w równych ilościach wagowych: słoninę niesoloną, wosk pszczeli biały i sproszkowaną kalafonię. Postawić nad parą garnek, w którym należy stopić wosk, później dodać zmielona słoninę i wreszcie sproszkowana kalafonię. Cały czas mieszać, aż masa stanie się jednolita. Po zdjęciu z ognia mieszać aż wystygnie. Tak przygotowaną maścią smarować kilkakrotnie chore miejsce.

Winogrona i rodzynki

  • Liszaje będące wynikiem infekcji odzwierzęcych (kot lub pies) usuwamy, nacierając zmiany rozciętymi bezpestkowymi winogronami i rodzynkami.

Kuracja ks. Sebastiana Kneippa

  • Jeśli liszaj pojawia się na ciele, nogach i ramionach, należy 2 razy w tygodniu przygotować kompres z odwaru siana, nakładając koszulę zmoczona w tym odwarze. Następnie wziąć 2-minutową kąpiel w wodzie o temperaturze 22oC oraz 2 razy w tygodniu kapiel w odwarze z owsa w temperaturze 20oC.

Sposób znachorski

  • Liszaj zmywać parokrotnie wodą z zaparowanych szyb. Kto chce, niech próbuje.

W leczeniu metodami niekonwencjonalnymi rozpowszechniony jest także sposób poddawania miejsc zmienionych chorobowo kąpielom słonecznym.

Chorzy powinni unikać napojów alkoholowych, pikantnych przypraw, grzybów. Należy ograniczyć spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych oraz węglowodanów (np. słodycze):

dieta powinna obfitować w owoce i jarzyny (kapusta, marchew).