Kminek

Kminek

  • pobudza wydzielanie soku żołądkowego

  • zapobiega wzdęciom

  • wzmaga apetyt

  • działa przeciwskurczowo na przewód pokarmowy

Kminek zwyczajny

Na surowiec zielarski pozyskuje się wyłącznie z upraw.

Surowcem jest owoc, ziele.

Owoc kminku zawiera olejek, olej tłusty, Wit. A, D, flawonoidy. Główna substancja składowa olejku kminkowego d-karwon, wchłonięty do organizmu podwyższa poziom witaminy C w komórkach i wykazuje działania bakteriostatyczne. W owocach kminku znajdziemy m.in. 17-20 proc. błonnika, 6-9 proc. węglowodanów, ok. 20 proc. substancji aromatycznych i do 8 proc. olejku lotnego, a także kwasy organiczne, woski, garbniki i flawonoidy.

Zastosowanie

Obecnie kminek jest stosowany jako środek rozkurczowy, pobudzający wydzielanie soków trawiennych, hamujący nadmierny wzrost bakterii-choroby Crohna. Zespól jelita drażliwego, wrzodziejące jelito grube. Wykazuje słabe działanie moczopędne oraz pobudzające laktację u matek karmiących, zwykle stosuje się kminek z innymi ziołami o podobnym działaniu. Wchodzi w skład mieszanek Normosan i Diagestosan, syropu przeczyszczającego Rhelax i proszku Gastrochol zalecanego w zaburzeniach trawienia. Ma też działanie przeciwskurczowe, rozgrzewające oraz pobudzające czynności trawienne żołądka i jelit.

Jako że kminek przyspiesza przemianę materii i redukcję tkanki tłuszczowej, jest idealną przyprawą dla wszystkich, którzy stosują diety odchudzające.

Największe znaczenie kminek ma w piekarnictwie, produkcji serów, wędlin oraz dodawany jest do przetworów domowych. Zmielone nasiona kminku wchodzą w skład pieprzu ziołowego i przyprawy curry. Jako przyprawa mogą służyć młode liście kminku.

Dodaje się do pieczywa, wędlin, serów, pieczeni, zup grzybowych, ćwikły, pizzy czy słonych wypieków. Szczególnie chętnie dodawany jest jednak do dań z kapusty. Kminek jest przyprawą mocno pachnącą, słodkawą. Dobrze komponuje się z cebulą, majerankiem i czosnkiem.

Jak pokazały badania, prowadzone pod okiem ekspertów na Irańskim Uniwersytecie Medycznym Shahid Sadoughi, kminek zwyczajny dodawany do potraw i spożywany przynajmniej raz dziennie, pozwala na szybką redukcję wagi i poprawę wyników - między innymi cholesterolu.

cytat: kminek_gazeta.pl