Skrzyp

Skrzyp

  • zwiększa liczbę białych i czerwonych krwinek

  • działa moczopędnie

  • ma działanie przeciwkrwotoczne

  • przyspiesza gojenie ran

  • regeneruje tkankę łączną

  • ma korzystny wpływ na włosy

9 gatunków skrzypu

W Polsce rośnie 9 gatunków skrzypu, ale tylko skrzyp polny jest roślina leczniczą. Nie należy zbierać innych gatunków, gdyż kilka z nich, a w szczególności skrzyp błotny, to rośliny trujące!

Do celów leczniczych zbieramy w ciągu lata zielone, dobrze rozwinięte pędy skrzypu i suszymy je w cieniu i przewiewie.

Skład - Ziele zawiera związki flawonoidowe, saponiny, kwasy organiczne, Wit. C, karoten oraz znaczne ilości soli mineralnych 30%,w skład których wchodzi rozpuszczalna wodzie krzemionka.

Numer jeden ludzi starszych

Skrzyp polny
jest jedną z najstarszych roślina ziemi. Pochodzi on bowiem z okresu dewońskiego, czyli sprzed około 300 milionów lat, gdy rósł jeszcze jako potężne drzewo. Stanowił on pożywienie dla ludów pierwotnych, a w starożytności był już uważany za roślinę leczniczą. W dawnych czasach, kiedy do zastawy stołowej używano mis cynowych, suche ziele skrzypu było używane do czyszczenia i polerowania tych naczyń (duża ilość krzemionki powoduje mechaniczne czyszczenie metali - stąd dawna niemiecka nazwa ziela - Zinnunkraut - "zoele cynowe").

Wszechstronne zastosowanie

Obecnie skrzyp polny jest wysoko ceniony w ziołolecznictwie (numer jeden ludzi starszych) i ma wszechstronne zastosowanie, gdyż zawiera duże ilości łatwo rozpuszczalnej krzemionki. Krzemionka zaś - jak wiadomo, wpływa bardzo korzystnie na różne procesy metaboliczne.

Skrzyp wzmacnia ściany naczyń krwionośnych zapobiegając ich pękaniu, zapobiega odkładaniu się w nich tłuszczów oraz wpływa korzystnie na aktywność hormonalną ludzi starszych. Pomaga przy bólach reumatycznych i nerwobólach, przy zapaleniu pęcherza moczowego, piasku lub kamieniach w nerkach i pęcherzu moczowym.

Mieszanka na odtrucie organizmu

Bardzo wszechstronne zastosowanie ma mieszanka ziołowa sporządzona ze skrzypem, której zadanie polega na ogólnym odtruciu całego organizmu.

Mieszamy po 50 g

  • ziela skrzypu,

  • ziela lub liści mięty pieprzowej

  • i korzeni łopianu

oraz po 25 g

  • ziela rdestu ptasiego,

  • liści orzecha włoskiego,

  • kwiatów bzu czarnego

  • i kwiatów chabru.

Zalewamy 2 łyżki ziół 2 i 1/2 szklanki ciepłej wody i pozostawiamy na 30 minut do napęcznienia. Ogrzewamy do zagotowania, odstawiamy na 15 minut i przecedzamy. Należy pić 2/3 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami jako środek odtruwający, moczopędny. przeciwzapalny i przeciwkrwotoczny w marskości wątroby, niewydolności nerek, dolegliwościach skórnych, otyłości, gośćcu i dnie.

Odwar w miażdżycy

W przypadku miażdżycy przygotowujemy odwar z 2 - 3 łyżek skrzypu na 2 szklanki wody. Ziele gotujemy 3 - 5 minut, pozostawiamy 10 - 15 minut do ochłodzenia, odcedzamy. Wysoka temperatura bowiem umożliwia wytrącenie z roślin krzemionki i pobranie jej przez organizm. Odwar ten należy pić 2 -4 razy dziennie po pół szklanki.

Nasiadówka ze skrzypu polnego

Słynna zielarka Maria Treben twierdzi: przy bolesnym zapaleniu pęcherza moczowego i bólach skurczowych nie ma lepszego sposobu niż wykonać tzw. nasiadówkę ze skrzypu. Robi się odwar z 3 łyżek skrzypu, (gotować w litrze wody 2 -3 minuty), przelać do szerszego garnka, włożyć do muszli klozetowej, usiąść nad naparem otuliwszy się w płaszcz kąpielowy i siedzieć tak 10 minut. Jeśli zabieg ten powtórzymy kilkakrotnie, dolegliwości powinny ustąpić.

Uwaga! Po tej parówce należy koniecznie położyć się na pół godziny pod ciepłym przykryciem.

W lecznictwie skrzyp jest stosowany jako lek tamujący krwawienia z płuc, jelit, dróg moczowych, w krwawych biegunkach, krwawieniach macicznych i guzach krwawnicowych. Ponadto jako łagodny środek moczopędny w schorzeniach nerek i pęcherza moczowego.

Wykazuje również działanie krwiotwórcze i wzmacniające. Stosowany jako środek pomocniczy w leczeniu gruźlicy płuc, miażdżycy naczyń i lżejszych przypadkach cukrzycy.

Zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła, do okładów na rany, wrzody, egzemy oraz do kąpieli przy różnych chorobach skórnych.