Choroby układu pokarmowego

Wrzodami żołądka i dwunastnicy

określa się chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy w następujący sposób: powstaje w następstwie zachwiania równowagi między zdolnością ochronną błony śluzowej a działaniem trawiącym soku żołądkowego. Zmiany polegają na tworzeniu się w żołądku lub dwunastnicy okrągłego albo owalnego owrzodzenia, tzw. niszy wrzodowej. Występują one częściej w dwunastnicy niż w żołądku. Choroba jest bardzo rozpowszechniona na świecie, występuje u 5-10% ludności, częściej u mężczyzn. Podstawowe znaczenie w rozpoznaniu choroby wrzodowej ma badanie gastroskopowe, fiberoskopowe i radiologiczne. Główne powikłania choroby, to: przedziurawienie wrzodu, krwotok wrzodu, zwężenie odźwiernika i zrakowacenie wrzodu, które występuje u około 10% wrzodów żołądka. Skutecznym sposobem ludowym jest picie soku z tartych ziemniaków 3x dziennie, po 2-3 łyżki stołowe przed jedzeniem.

Również aloes jest stosowany w chorobie wrzodowej....czytaj więcej >

Dieta

Produkty zbożowe

Dozwolone - pieczywo jasne i czerstwe, sucharki, drobne kasze - manna, krakowska, jęczmienna łamana, ryż, drobne makarony.

Przeciwwskazane - pieczywo razowe, każde pieczywo świeże, grube kasze, gryczana, grube makarony.

Biegunka Wywołują ją liczne przyczyny, między innymi: stresy, zatrucia pokarmowe, zakażenia bakteryjne i wirusowe, reakcje alergiczne, długotrwałe leczenie antybiotykami, zapalenie jelita grubego oraz choroby nowotworowe. Leki ziołowe hamujące biegunkę są środkami pomocy doraźnej, ponieważ należy leczyć jej przyczynę. Są również biegunki niepoddające się leczeniu ziołami. Leczenie biegunki metodami farmakologicznym nie wyklucza stosowania środków paramedycznych,.. więcej >>....Biegunka

Kamica żółciowa Pod wpływem bodźca pokarmowego, na drodze neurohormonalnej, pęcherzyk żółciowy ulega obkurczeniu, uwalniając do przewodu pokarmowego nagromadzona w swym świetle żółć. Ten niepozorny układ, jaki stanowią drogi żółciowe wraz z pęcherzykiem, skupia jednak na sobie od dawna wyjątkową uwagę badaczy i lekarzy. Powodem tego jest znaczna częstość występowania kamicy. Kamica może dotyczyć zarówno pęcherzyka żółciowego,... czytaj więcej >>...Kamica pęcherzyka żółciowego

Sok żołądkowy jest bardzo kwaśny: jego pH waha się między 0,9 a 1,5. Pokarmy, rozdrobnione i poddane obróbce chemicznej w żołądku, zmieniają się w tzw. miazgę pokarmową, gotową do dalszego trawienia w jelicie cienkim. Wydzielanie soku żołądkowego przebiega w trzech fazach. Pierwsza z nich jest fazą głodową. Widok lub zapach pokarmów działa na układ nerwowy za pośrednictwem nerwu błędnego pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. W fazie żołądkowej obecność pokarmu w żołądku wyzwala jego czynność skurczową i wydzielniczą. ...czytaj więcej >>...Funkcje układu trawiennego

Zioła mające zastosowanie w leczeniu chorób przewodu pokarmowego:

  • Zioła osłaniające: korzeń prawoślazu, nasiona lnu, kwiat czarnej malwy.

  • Zioła aromatyczne i gorzkie, wzmagające apetyt i poprawiające trawienie: korzeń omanu i arcydzięgla, kłącze tataraku, liść mięty i melisy, owoc anyżu, pieprzowca, kolendry i kminku, ziele dziurawca i bylicy, ziele piołunu i krwawnika.

  • Środki przeczyszczające: kora szakłaku i kruszyny, kwiat tarniny i czarnego bzu, korzeń rzewienia, owoc szakłaku, jarzębiny i bzu czarnego.

  • Środki działające przeciwbiegunkowo: kłącze wężownika i pięciornika, kora dębu, korzeń rzewienia, liść mącznicy, orzecha włoskiego, szałwii i jeżyny, owoc róży dzikiej i borówki czernicy, ziele szanty, serdecznika, rzepiku i dziurawca.

  • Zioła zapobiegające wzmożonej fermentacji jelitowej: korzeń kozłka, omanu i arcydzięgla, kłącze tataraku, kwiat rumianku, liść mięty i melisy, owoc kolendry, kminku kopru włoskiego i anyżu, ziele piołunu, majeranku, macierzanki i tymianku.

  • Zioła żółciopędne: korzeń omanu i mniszka, kora kruszyny, kwiaty kocanki, ziele piołunu i glistnika, liść mięty, korzeń mydlnicy, owoce kolendry, ziele ruty, hyzopu i dziurawca.

  • Zioła zapobiegające nieżytowi przewodu pokarmowego: liść szałwii, korzeń żywokostu, ziele rdestu ptasiego, piołunu, krwawnika i hyzopu.

zioła ojców Bonifratrów

Czytaj więcej na stronie Zdrowie w naturze oraz na stronie Twoje-choroby