Cukrzyca

Cukrzyca

  • Sok z mlecza, czyli mniszka lekarskiego. Liście i kwiaty opłukać i osuszyć, przepuścić przez sokowirówkę. Pić przed posiłkami 1 łyżeczkę, stopniowo zwiększając porcję, aż do półtorej szklanki w ciągu dnia. Kuracja miesięczna.

Zaburzenia przemiany węglowodanowej, stanowiące istotę cukrzycy, spowodowane są bezwzględnym lub względnym niedoborem insuliny. Wyrównanie tych zaburzeń pozwala utrzymać sprawność ustroju, eliminuje niebezpieczeństwo powikłań oraz opóźnia rozwój zmian w układzie naczyniowym i nerwowym. Leczenie cukrzycy jest złożone i obejmuje stosowanie odpowiedniej diety, insuliny i (lub) doustnych leków przeciwcukrzycowych. W lekkich zaburzeniach przemiany węglowodanowej, kiedy względny niedobór insuliny jest nieduży, wyrównanie można uzyskać za pomocą samej diety. W takich przypadkach uzasadnione jest stosowanie środków roślinnych jako leczenie uzupełniające.

Ziołolecznictwo

Mieszanka ziołowa

zmieszać po

  • 50 g orzecha włoskiego

  • 50 g liści borówki czernicy

  • 25 g ziela serdecznika

  • 25 g liści pokrzywy

Zalać 3 łyżeczki ziół 2 szklankami wrzątku i trzymać na małym ogniu pod przykryciem 20 minut. Odstawić na 5 minut, przecedzić i pić w trzech porcjach w ciągu dnia.

Odwar ze strąków fasoli

  • 3-4 łyżki rozdrobnionych strąków fasoli zalać 2 szklankami ciepłej wody. Odstawić na parę godzin by spęczniały, potem gotować pod przykryciem przez 3 minuty. odstawić na 15 minut i przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki między posiłkami.

Odwar ze znamion kukurydzy

Susz pokrzywy, szałwii lub czarnej jagody

  • Zemleć liść pokrzywy zwyczajnej lub liść szałwii albo liść czarnej jagody> pół łyżeczki jednego z ziół zażywać 3 razy dziennie i popijać zimną wodą.

Dieta

Dieta w cukrzycy powinna uwzględniać przewagę warzyw, zwłaszcza surówek, nad węglowodanami i białkami. Chude mięso, ryby, drób, do tego razowe pieczywo, pumpernikiel w jadłospisie diabetyka znajdować się muszą na stałe. Skutecznie obniżają poziom cukru we krwi cebula, czosnek, seler, por, czarne jagody, borówki brusznice, truskawki.

  • Dwie łyżki znamion zalać 2 szklankami letniej wody. Ogrzewać do wrzenia i gotować pod przykryciem 3 minuty. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami.

Kąpiel

  • Zmieszać po 100 g liści czarnej jagody, liści pokrzywy, strąków fasoli, ziela dziurawca i liści mięty. Zalać 5 l wrzątku i krotko zagotować. przecedzić i przelać do wanny z ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli do 20 minut. Powtarzać co drugi dzień. Kuracja 2-tygodniowa.

źródło: Kalendarz zdrowia medycyny naturalnej (Andrzej Żak)

Ostrożnie z lekami przeciw cukrzycy

Cukrzyca (diabetes mellitus - DM) jest stale utrzymującym się stanem hiperglikemii wskutek niedoboru lub zmniejszenia skuteczności fizjologicznego działania endogennej insuliny.

Klasyfikacja

  • Typ I (DM insulinozależna - IDDM) zwykle zaczyna się w młodości i może być następstwem autoimmunizacji ustroju.

  • Typ II (DM insulinozależna - NIDDM) jest często uwarunkowana dziedzicznie i może występować u osób otyłych lub szczupłych.

Uwaga: Niektóre dzieci z DM mogą nie wykazywać zależności od insuliny. Insulinozależna DM może zaś występować w każdym wieku. Czynniki wskazujące, że insulina będzie potrzebna w leczeniu DM, to ketonuria i glikemia >25mmol/l, nagły początek, spadek masy ciała i odwrotnie.

Objawy cukrzycy (czasem żaden może nie wystąpić): spadek masy ciała, wielomocz, wzmożone pragnienie, senność, świąd sromu, zakażenia (np.czyraki). Wielomocz jest następstwem osmotycznego efektu glukozy na wydzielanie moczu. W razie obecności kwasicy ketonowej oddech ma charakterystyczny zapach acetonu i często współistnieje hiperwentylacja. Objawy oczne są częste.

Kluczem do powodzenia w leczeniu jest motywacja chorego i jego poziom wiedzy o cukrzycy!

Wszyscy chorzy na DM wymagają zmian w diecie. Ogólnie biorąc, młodzi chorzy będą wymagali insuliny, starsi nie zawsze.

Przestrzeganie diety i regularne przyjmowanie leków są konieczne do poprawy rokowań. Chory powinien nauczyć się oznakowywania glikemii i cukromoczu. Hipoglikemie można przerwać kawałkiem cukru (który chory powinien zawsze mieć przy sobie), przy złym samopoczuciu i pogorszeniu się objawów DM powinien otrzymać więcej, a nie mniej insuliny.

Bardzo ważne jest regularne zgłaszanie się chorego na badania kontrolne.

Powikłania

Ślepota jest częsta (15 - 30% w insulinozależnej DM), ale można jej zapobiec.

W układzie naczyniowym - śmierć z powodu zawału serca zdarza się w DM dwukrotnie częściej, należy więc eliminować inne czynniki ryzyka (palenie, nadciśnienie, utrzymującą się hiperlipidemię).

Neuropatia - zmiany mogą dotyczyć nn. somatycznych (uczucie stałego zdrętwienia, mrowienie, bóle, zwykle nasilające się w nocy) albo zawroty głowy przy zmianie pozycji, impotencja, biegunka nocna, retencja moczu (nn. autonomiczne)

Ze strony nerek - należy badać kreatyninę, mocznik, elektrolity w osoczu oraz białkomocz. Jeżeli są zmiany, należy oznaczyć klirens kreatyniny i ocenić białkomocz. Należy starannie mierzyć ciśnienie i leczyć nadciśnienie w celu obniżenia prawdopodobieństwa nefropatii cukrzycowej.



Dwa leki często przepisywane pacjentom z cukrzycą typu II - rosiglitazon i pioglitazon - dwukrotnie zwiększają ryzyko niewydolnosci krążenia, poinformowało pismo "Diabetes Care".

Z analizy przeprowadzonej przez angielskich naukowców wynika, że co 50 osobę przyjmującą te leki przez 26 miesięcy przyjęto do szpitala z powodu kłopotów z krążeniem. Nawet niskie dawki tych leków mogą szkodzić.

Zdaniem autorów badań przyczyną problemu może być zatrzymanie płynów w organizmie.

Jednak jeśli przyjmujesz wspomniane leki, nie odstawiaj ich na własna rękę. Porozmawiaj z lekarzem, który podpowie ci, na jakie środki możesz zmienić.

Jeśli źle się czujesz po lekach poproś lekarza o inne.



Podobne

Poczytaj więcej