Bóle mięśni i ścięgien

Spis treści

    1. Bóle mięśni

    2. Bóle mięśni i ścięgien

    3. Naderwanie i zerwanie ścięgna

Bóle mięśni

  1. Startą na tarce cebulę zmieszać z łyżeczką cukru i okładać nią bolesne miejsce parę razy dziennie.

  2. Bóle mięśni łagodzi również okład z gotowanego mleka. Ciepły kompres powtarzać wielokrotnie.

Bóle mięśni i ścięgien

Fibromialgia, inaczej fibrisitis, to jedna z postaci reumatyzmu tkanek miękkich, dotycząca głównie ścięgien i mięśni. Do tej grupy chorób należą takie dolegliwości jak:

  • zapalenie ścięgna,

  • zapalenie pochewki ścięgna,

  • nawracające urazy z powodu przeciążeń,

  • ograniczenie ruchów barku,

  • tzw. "łokieć tenisisty",

  • zapalenie kaletki podrzepkowej podskórnej.

  • Trzy ostatnie dolegliwości związane są zwykle z zapaleniem kaletek maziowych (miękkich tkanek okołostawowych ułatwiających ruch stawu). Zespoły chorobowe określane jako fibromialgia są zawsze bolesne i ograniczają sprawność fizyczną, ale przeważnie można je wyleczyć.

Wodolecznictwo i ćwiczenia fizyczne

W miarę możliwości należy oszczędzać chorą kończynę i regularnie przykładać okłady z lodu (najwygodniej torebkę mrożonego groszku). Gdy zauważymy poprawę, stosujemy na przemian zimne i gorące okłady i zaczynamy ostrożnie ćwiczyć, aby zachować ruchomość stawów. Na tym etapie skuteczne są również elastyczne lub neoprenowe opaski.

Leczenie dietą

Pełnowartościowa dieta przyspiesza powrót do zdrowia, podobnie jak podawanie wieloskładnikowych preparatów zawierających niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (EPA i GLA), witaminy B, C, A i B complex, składniki mineralne, jak magnez i wapń oraz enzym ananasowy i papainę. Należy unikać herbaty, kawy, alkoholu i kwaśnych owoców.

Ziołolecznictwo

Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, zalecane są: regularne picie naparów z kozłka lekarskiego, bobrka trójlistkowego, gorzknika kanadyjskiego, wierzby i pierwiosnka. Natomiast picie naparu rumiankowego z chmielem i męczennicą zmniejsza napięcie i pomaga zasnąć. Bardzo skuteczne mogą być również okłady z ziół, szczególnie żywokostu lekarskiego, prawoślazu lekarskiego, wiązu lub siemienia lnianego.

Homeopatia

Przy ostrym stanie zapalnym: Arnica C6 lub Apis C6 co 2 godziny, a przy nawracających atakach Rhus tox C6 lub Bryoonia C6 2 razy dziennie przez 2 tygodnie.

Masaż i aromaterapia

Masujemy bolące miejsca, używając olejków aromatycznych: lawendowego, sandałowego, jałowcowego, eukaliptusowego, tymiankowego i/ lub rozmarynowego (5 kropli olejku dodajemy do niewielkiej ilości oleju podstawowego). Jako technikę masażu stosujemy raczej ugniatanie niż głaskanie.

Naderwanie i zerwanie ścięgna

Mięśnie są narządami zbudowanymi z tkanki kurczliwej i wraz ze ścięgnami, które przytwierdzają je do kości, stanowią aparat ruchu.

Ich masa stanowi nieco ponad jedną trzecią masy ciała. Kontuzje, stłuczenia czy naderwania ścięgien są przypadkami dotykającymi nie tylko sportowców. Równie często zdarzają się dzieciom i osobom starszym. W groźniejszych przypadkach na pewno potrzebna jest wizyta u lekarza ortopedy czy chirurga. Zwłaszcza, gdy zachodzi konieczność unieruchomienia kończyny, założenia gipsowego opatrunku. W lżejszych przypadkach pomocne mogą się okazać naturalne, domowe kuracje.

Ziołolecznictwo

Okłady z tymianku

  • 2 łyżki stołowe tymianku zalać 1 l wrzątku. Przykryć i odstawić do naciągnięcia na 10 minut. W ciepłym naparze zanurzyć kompres i przyłożyć do kontuzjowanego miejsca. Zabieg powtarzać.

Okłady z kwiatu siana

  • 2 pełne garście kwiatu siana zalać 2 l wrzątku. Przykryć i odstawić do naciągnięcia na 10 minut. Okładać, kompresować, zawijać na ciepło. Zabieg powtarzać.

Kuracje ludowe

Kompres z gorącego mleka

  • Nadciągnięte mięśnie i naderwane ścięgna należy kompresować okładami zanurzonymi w ciepłym mleku. Zabieg powtarzać parokrotnie w ciągu dnia, pilnując ciepłoty okładu.

Okład z tartej cebuli

  • Dwie cebule utrzeć na tarce i zasypać cukrem. Odczekać aż puści sok i nakładać na chore miejsce. Zabieg powtarzać aż do skutku.

Okład z kapusty

Kuracje ks. Sebastiana Kneippa

  • Przy zwichnięciach, stłuczeniach i naciągnięciach mięśni i ścięgien ks. Sebastian Kneipp radzi omywać i kompresować chore miejsca wodą zmieszana z octem.

  • Zwichnięty staw, naderwany mięsień czy ścięgna kompresować 2 razy dziennie naparem z kwiatu siana. Dodatkowo po zdjęciu okładu należy oblać chore miejsce zimną wodą. Zabieg powtarzać przez kilka dni. Napar przygotować jak do okładów z kwiatu siana (patrz wyżej)

Okłady z lodu

  • Skręceniu lub zerwaniu mięśnia lub ścięgna towarzyszą nierzadko obrzęki. W takim przypadku należy okładać zmienione miejsce termoforem wypełnionym lodem.

  • Świeży, duży liść białej kapusty rozwałkować lub połamać, tak oby puścił sok i przyłożyć do chorego miejsca. Umocować go bandażem i pozostawić na kilka godzin lub całą noc. Okład działa leczniczo i przeciwbólowo. Zabieg powtarzać przez kilka dni.

Podobne

Choroby gosćcowo – reumatyczne

Choroby gosćcowo – reumatyczne

W "CHOROBY GOŚCOWO REUMATYCZNE"

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

W "LISTA CHORÓB"

Artretyzm

Artretyzm

W "LISTA CHORÓB"

Obrzęki stawów

Obrzęki stawów

W "CHOROBY GOŚCOWO REUMATYCZNE"

czytaj inne tematy

zobacz też