Kawa na zdrowie

Historia kawy

Mało kto wie, że nazwa "kawa" prawdopodobnie pochodzi, czyli ojczyzny rośliny kawy, etiopskiej prowincji Kaffa. Już w 1000 roku kawa była rozpowszechniona we wschodnioafrykańskiej Etiopii, a w szczególności na Wyżynie Abisyńskiej.

Pierwszą znana pisemna wzmianka o kawie, jest autorstwa arabskiego lekarza i filozofa, który opisuje środek leczniczy pochodzący z Jemenu o nazwie Bunchum. Przez następne pięćset lat uprawę kawy, czy też samo ziarno, określano mianem Bunc. Rozpowszechnienie kawy w świecie arabskim zawdzięcza pielgrzymom, którzy przybywając do świętych miejsc w Mekce i poznawali ten napój. I to właśnie w krajach arabskich, powstały pierwsze kawiarnie.

Od 1517 roku Turcy przyjęli przez następne 100 lat rolę popularyzatorów tego napoju. Stał się wśród nich znany pod nazwą "kahve". W związku z rozszerzaniem się mocarstwa osmańskiego, do którego w pewny momencie zaczęła należeć Syria, Egipt oraz Europa, powstawały publiczne kawiarnie. W których to można było się delektować smakiem pysznej kawy.

Kawa największą swoją popularność w Europie zyskała na początku XVII kiedy to miasta portowe i handlowe, takie jak m.in. Wenecja, Marsylia, czy Amsterdam, stały się pierwszymi europejskimi ośrodkami przeładunku i spożycia kawy. W tym samym wieku kawa została rozprowadzona niemal na całym świecie do tych miejsc, które nadawały się pod jej uprawę.

Dziś zaś kawa zaraz po ropie naftowej jest uznawana najważniejszym towarem na świecie.

Kawa jako napój ma pozytywne jak i negatywne właściwości. Pozytywne to między innymi: zwiększanie pamięci krótkotrwałej oraz krótkotrwałe podwyższenie poziomu IQ; zmniejszenie ryzyka zachorowania na marskość wątroby; przyśpieszenie metabolizmu, z

równoczesnym zwiększeniem tempa przemiany lipidów i zapobieganiu zmęczeniu mięśni. Kawa w swoich cudownych właściwościach zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita i wątroby, oraz do 50% zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Mało kto wie też, że ten napój zwiększa efektywność środków przeciwbólowych. Ale picie kawy może mieć też negatywne konsekwencje, w szczególności spożywana w dużych ilościach. Do nich należą min. dość znane wszystkim uczucie nerwowości, niepokoju i rozdrażnienia (tzw. "zdenerwowanie kofeinowe"). A także nieznacznie zmniejszenie płodności zarówno u mężczyzn jak i u kobiet czy zwiększenie prawdopodobieństwa martwego urodzenia (spowodowane spożyciem dużej ilości kawy przez kobietę w ciąży). Jeśli więc tylko znamy umiar w możemy spokojnie rozkoszować się smakiem kawy będąc spokojnym o swoje zdrowie. Przyjmuje się, że 500 mg kofeiny dziennie (około 4 filiżanki) nie tylko nie jest szkodliwe, ale może nawet pozytywnie wpływać na organizm człowieka.


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku.

Autor: Marika32

Espresso

Klasyczne espresso to kwintesencja tego, co w kawie najcenniejsze - cudownego aromatu, doskonałego smaku i silnie pobudzającego działania.

Jego parametry są niezmienne od lat.

  • Oto one:ciśnienie wody przepływającej przez kawę - 9 bar

  • temperatura wody zaparzającej kawę - 90 st. C

  • czas wstępnego zaparzania 25 sek.

  • czas ekstrakcji 25 sek.

  • ilość otrzymywanego napoju - 30 ml

  • ilość użytego surowca - 6,5-7

Ristretto To kawa zdecydowanie mocniejsza od espresso. Ilość napoju w filiżance to ok. 10-20 ml, podawane w filiżance do espresso.

Doppio

To po prostu podwójne espresso ( 2x espresso, podawane w dużej filiżance typowej dla cappuccino).

Cappuccino

To napój kawowy, składający się z espresso, mleka i mlecznej pianki. Do jego przygotowania stosuje się mleko tłuste 3,2%, schłodzone

do temperatury 4-5 st. C, która w procesie spieniania wzrasta do 60-65 st.C.

Cappuccino można podawać z bitą śmietaną, wystarczy 1 łyżka stołowa. Kawa ta świetnie obywa się bez cukru, jest już słodka dzięki śmietance.

Wierzch napoju można posypać cynamonem lub kakao.

Cafe Latte

To espresso z dodatkiem dużej ilości gorącego mleka. Serwuje się w wysokich szklankach lub dużych filiżankach.

Wierzchnią, cienką warstwę pianki mlecznej można posypać czekoladą lub cynamonem.

We Francji napój ten nazywa się cafe au lait.

Latte Macchiato

To trójwarstwowy napój składający się z gorącego mleka, espresso, i pianki mlecznej. Serwowany w wysokich szklankach, ustawionych

na porcelanowym spodku i z długą łyżeczką. Często stosuje się syropy smaku orzechowym lub waniliowym jako efektowną, dodatkowa warstwę.

Do szklanki należy wlać gorące mleko a następnie piankę mleczną.

Po odczekaniu, aż obie warstwy wyraźnie się oddzielą, poprzez piankę mleczną należy dolać świeżo zaparzone espresso.

Espresso Macchiato

To klasyczne espresso z dodatkiem niewielkiej ilości gorącego, spienionego mleka. Podaje się w filiżankach do espresso.

Mocha

To mieszanka gorącej czekolady, espresso i gorącego mleka. Składniki w równych proporcjach wlewa się do wysokiej szklanki.

Coretto

To espresso z niewielkim dodatkiem (ok.10 ml) alkoholu, najczęściej włoskiej grappy. Grappę można czasem zastąpić koniakiem lub brandy.

Espresso Con Panna

To espresso z łyżką zimnej bitej śmietany, zazwyczaj podawane w filiżankach do espresso.

Mokaccino

To mieszanka espresso i gorącej czekolady, udekorowana bitą śmietaną.

Irish Coffee

To światowej sławy drink kawowy, stworzony przez barmana Joe Sheridana z Irlandii. Napój ten powstaje na bazie ok. 40 ml irlandzkiej whisky.

Do kieliszka należy wsypać 1 łyżeczkę cukru trzcinowego i zalać whisky.

Delikatnie podgrzać nad płomieniem, następnie dodać espresso a na wierzch bitą śmietanę.

Cafe Frappe, Ice Coffee lub Caffe Fredo

Jest to mrożony napój kawowy. Przygotowywany jest z espresso, mleka lodu syropu do kawy i cukru na wiele różnych sposobów,

często z użyciem blendera.

Przygotować espresso i pozostawić do ostygnięcia.

Następnie zimne espresso, lód ( 4 kostki), cukier (5 g), syrop do kawy ( 30 ml) i mleko ( 100 ml) dobrze zmiksować.

Napój przelać do wysokiej szklanki, na wierzch nałożyć łyżkę bitej śmietanki i polać sosem czekoladowym.

Americano

To espresso z dodatkiem dużej ilości gorącej wody. Jest to najlepszy sposób na podawanie kawy w dużej objętości.

Kawę taką podaje się w filiżankach o poj. ok. 200 ml.

Vanilla Velvet

  • Należy przygotować:110 ml kawy

  • 1/2 łyżeczki cukru

  • 1 łyżka bitej śmietanki

  • 20 ml ajerkoniaku

  • 1 gałka lodów waniliowych

  • troszkę likieru do dekoracji

Gorącą kawę, cukier i mleko wymieszać i odstawić do ostygnięcia. Do wystudzonej mieszanki dodać ajerkoniak, wymieszać i wlać do wysokiej szklanki. Włożyć kulkę lodów a na wierzch bitą śmietankę. Polać kilkoma kroplami likieru.

img.liczniki.org/20100715/800px_A_cappuccino_300-1279148250.jpg