Brzoza brodawkowata - brzoza omszona

Występuje niemal w całej Europie. Obydwa gatunki występują pospolicie w kraju, rośnie na glebach suchych i piaszczystych. Omszona w miejscach wilgotnych, nad brzegami strumieni. Surowcem są liście oraz sok obydwa składniki zbieramy wczesną wiosną.

Liście brzozy zawierają glikozydy flawonowe, saponiny, związki żywicowe, gorycze, sole mineralne, witaminę C.

Zastosowanie

Brzoza znana była już w średniowieczu. W lecznictwie ludowym stosowano sok z korzeni i pni, gałązek brzozy. Dziegieć otrzymywany z drzewa używany był jako środek przeciwświerzbowy, przeciwgrzybiczny i w leczeniu ran.

Obecnie liście brzozy zaleca się głównie jako łagodnie działający nie drażniący nerek i pęcherza, środek moczopędny i dezynfekujący drogi moczowe. Ponadto jako środek przeciwreumatyczny i napotny.

W chodzi w skład mieszanki ziołowej przeciwreumatycznej Reumosan, moczopędnej Urosan, przeciwgorączkowej Pyrosan, granulatów Reumogran i Urogran oraz pasty ziołowej Fitolizyna stosowanej w kamicy nerkowej.

Wchodzi taż w skład preparatów stosowanych pomocniczo w leczeniu łuszczycy Betasol, Betagran.

Ze świeżych liści wytwarza się sok stosowany w chorobach nerek, obrzękach na tle niedomagań krążenia. Napar z pączków pomaga w schorzeniach dróg żółciowych i białkomoczu.

Wywar z liści brzozy stosuje się przy gośćcu, dnie, puchlinie wodnej oraz kamicy nerkowej i pęcherzowej. Ma działanie moczopędne, napotne i odkażające, nie podrażnia schorzałych nerek i pęcherza. Oczyszcza organizm z jonów jodowych i chlorkowych.

Przygotowanie: 1 łyżeczkę liści zalać wrzącą szklanką wody, parzyć pod przykryciem ok. 10min.

Napar z lepkich pączków brzozy może być użyty przy tych samych schorzeniach, choć z mniejszym efektem: Dzięki zawartości większej ilości związków żywicznych surowiec ten jako odwar może być stosowany jako dodatek do kąpieli przy egzemie i różnych schorzeniach skórnych. Sok brzozowy (oskoła), uzyskiwany na wiosnę z drzewa brzozy ma zastosowanie jako środek ogólnie wzmacniający przy kamicy nerkowej, pęcherzowej oraz jako środek na porost włosów, do wybielania cery skóry i przeciw piegom. Uzyskaną oskołę można też utrwalić i zabezpieczyć przed zepsuciem przez dolanie do niej trochę spirytusu.

  • Przed jej użyciem np. do zmywania tłustej cery lub też do wcierania w skórę głowy przy szybko tłuszczących się włosach rozrzedzamy bzowinę czystą wodą w stosunku 1 łyżka stołowa wody brzozowej na 1 szklankę czystej wody.

Na szczególną uwagę zasługuje grzyb wyrastający czasem na pniu brzozy (włóknouszek ukośny) tj. guzowata narośl o spękanej, czarnej powierzchni, z którego wyciąg wodny, jak wykazały badania uczonych rosyjskich i polskich, wzmaga siły obronne organizmu. Długotrwałe zażywanie tego wyciągu wstrzymuje wzrost tkanki nowotworowej i zmniejsza jej przerzuty. Radziecki preparat z tego grzyba brzozy nazywa się Czaga, lecz jest mało dostępny.

Gałązki na reumatyzm

Najlepszy lek na pęcherz

Brzoza - Liść

Brzoza brodawkowata

(Batula verrucosa) jest drzewem, które bez przesady można nazwać zdrowodajnym. Szczególnie wartościowe są liście brzozy. Liść brzozy pomaga w przewlekłych dolegliwościach dróg moczowych, w kamicy moczanowej, chorobie gośćcowej, skazie moczanowej, w chorobach skóry, jak: trądzik, łuszczyca, zapaleniu węzłów chłonnych, a także pomaga w pielęgnowaniu włosów.

Gałązkami z liśćmi brzozy wyściela się łóżka. Pomaga to w dolegliwościach reumatycznych. Osoby cierpiące na tę chorobę po kilkunastu nocach przespanych wśród gałęzi brzozy odczują ogromną ulgę. Wskazane jest trzymanie świeżych gałęzi brzozy w każdym mieszkaniu, a szczególnie w pomieszczeniu gdzie znajduje się telewizor lub komputer.

Brzoza bowiem neutralizuje promieniowanie.

Liście brzozy - lekiem na chory pęcherz

Brzoza (liście)

  • ułatwia wydalanie moczu i usunięcie szkodliwych substancji

  • sok z brzozy stosowany zewnętrznie niszczy pasożyty skóry i korzystnie wpływa na włosy

Brzoza jest cenionym lekiem przy zapaleniu pęcherza i schorzeniach nerek. Przy stosunkowo niewielkich kłopotach wystarczy wypicie 1 - 2 szklanek naparu z liści brzozy.

Jak go sporządzić?

Łyżkę stołową liści brzozy zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 5 - 7 minut i odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance naparu. Nie należy zrażać się gorzkim smakiem, można napar dosłodzić miodem.

Nalewka na wzmocnienie włosów

Brzoza pomaga w pielęgnacji włosów, dzięki niej są one mocne, gęste i nie wypadają.

Nalewkę należy sporządzić z:

  • 3 łyżki ziela pokrzywy

  • 3 łyżki liści brzozy

Zalać tę mieszankę 3/4 litra spirytusu rozcieńczonego pół na pół z wodą. Po 10 dniach nalewka jest gotowa do użycia i co drugi dzień nacierać nią włosy i głowę. Powtórzyć zabieg 9 razy.

Brzoza na trądzik

Wielu młodych ludzi ma kłopoty z cerą, twarz ich pokrywają ropne krosty. Dolegliwość tę zwaną popularnie trądzikiem można usunąć pijąc liść brzozy z fiołkiem trójbarwnym.

Należy sporządzić mieszankę z liści brzozy i ziela fiołka trójbarwnego (w równych proporcjach). Zioła zmieszać, zalać pełną łyżkę stołową mieszanki szklanka wrzątku. Odcedzić, pić ciepły napar po pół szklanki 3 razy dziennie.

źródło przepisów: Poradnik Uzdrawiacza - Wydanie specjalne

< powrót