Witamina T - U

Witamina T

Mało wiemy o tej witaminie. Bierze ona udział w procesie krzepnięcia i tworzenia płytek krwi. Z tego względu jest ważnym czynnikiem w zwalczaniu pewnych postaci niedokrwistości i hemofilii. Nie zostało jeszcze ustalone jej dzienne zapotrzebowanie, nie ma też ogólnie dostępnych suplementów. Wiadomo że występuje w drożdżach, ziarnie sezamowym i żółtku jaj. Nie są znane objawy zatrucia.

Witamina U

Wiemy o niej jeszcze mniej niż o witaminie T. Wiemy też że odgrywa ważną rolę w gojeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Znajduje się w surowej kapuście. Dotychczas nie ma danych dotyczących ewentualnych objawów zatrucia.

Witamina U

Nazwa chemiczna: metylosulfoniometionina

Podobnie jak witamina B11, witamina U nie interesowała naukowców i nie istnieją żadne prace na jej temat. Została odkryta w latach pięćdziesiątych i jej działanie witaminowe jest podawane w wątpliwość.

Jej budowa chemiczna wydaje się zbliżona do myrosyny, enzymu, którego rola chemiczna miałaby polegać na hydrolizowaniu niektórych glikozydów, przekształcając je w glukozę i olejki siarkowe.

Wydaje się, że źródła witaminy U są takie same jak karnityny, lecz największe jej ilości znajdują się w kapuście, zwłaszcza w częściach zielonych i czerwonych. Witamina U ulega zniszczeniu pod wpływem działania wysokiej temperatury.

Nieznane jest zapotrzebowanie organizmu na witaminę U. Nie wiadomo również nic na temat jej przemian metabolicznych po przejściu przez ścianki jelit. Wydaje się, że witamina U działa przede wszystkim zabezpieczająco na błonę śluzową i ułatwia zabliźnianie się skóry. Od najdawniejszej starożytności znano działanie soku z surowej kapusty jako środka uśmierzającego ból i sprzyjającego zabliźnianiu się wrzodów żołądkowo-dwunastniczych.

Poza przyspieszaniem zabliźniania, które można sprawdzić w przypadku oparzeń czy otwartych ran, przykładając ciepły okład z liści kapusty, wydaje się, że witamina U działa przeciwzapalnie.

Nie istnieje żadna publikacja na temat konsekwencji awitaminozy U, lecz można przypuszczać, że może być ona przyczyną osłabienia śluzówki żołądka, stwarzającego podatny grunt dla owrzodzenia ścianek żołądka.

Nie są znane przypadki hiperwitaminozy U.

Źródło: Gustave Mathieu, "Witaminy to zdrowie" ("La santé grâce aux vitamines"; 1993)

Witamina U - Methylmethioninesulfonium (metylosulfoniometionina; S-metylometionina) - (CH3)2-S(+)-CH2-CH2-CH(NH2)-COOH - pochodna metioniny wyizolowana po raz pierwszy w 1966 roku z kapusty. Czynnik przyśpieszający gojenie wrzodów żołądka, przeciwhistaminowy (H2), żółciopędny, zapobiegający powstawaniu kamicy żółciowej. Czynnik ochronny dla błony śluzowej żołądka i jelit.

Źródła:

http://www.luskiewnik.gower.pl/vitaminum.html

http://organika.w.interia.pl/cebula.txt