Gorączka

Gorączka

Temperaturę mamy wszyscy jednak objawem choroby jest gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała.

Od 37stopni C do 38stopni C mówimy o stanie podgorączkowym, a dopiero powyżej tej granicy - o gorączce.

Jest ona reakcją organizmu zdolnego do obrony przed chorobą. Może być wywołana infekcją, występuje również przy różnych stanach zapalnych, a nawet pojawia się w związku z silnymi przeżyciami. Temperatura ciała zależy bowiem ośrodka termoregulacyjnego w mózgu, więc przy pewnej nadwrażliwości psychicznej mogą wystąpić zaburzenia w jego funkcjonowaniu.

Mahatma Gandhi leczył gorączkę przy pomocy okładów z.. ziemi. Nie doradzam naśladownictwa, ale zimne kompresy przykładane na brzuch albo- w wypadku małych dzieci - na nóżki, skutecznie obniżą temperaturę ciała. Można też stosować kąpiel w chłodnej wodzie, ale jest to już zabieg drastyczniejszy, więc jego stosowanie trzeba skonsultować z lekarzem.

Stan podgorączkowy jest zwykle sygnałem, że w organizmie panuje przewlekły stan zapalny. Może być np. objawem gruźlicy, stanów reumatycznych, robaczycy i innych schorzeń wymagających diagnozy i interwencji lekarza.

Okłady

Podwyższoną temperaturę ciała szybko można obniżyć stosując na łydki okłady z octu jabłkowego. Do naczynia wlewamy 3/4 litra zimnej wody i 1/4 litra octu jabłkowego. Po wymieszaniu zanurzamy w roztworze dwa lniane kompresy i owijamy je wokół łydek. Kompresujemy aż do rozgrzania okładu.

Ziołolecznictwo

Napar z lepiężnika różowego

  • Jedną czubatą łyżeczkę rozdrobnionych korzeniu zalać 1/4 litra zimnej wody i pozostawić na 12 godzin. Następnie podgrzać nie doprowadzając do wrzenia. Pić 2 szklanki w ciągu dnia małymi porcjami.

Zioła Szwedzkie

  • Na gorączkę, dreszcze i osłabienie podajemy choremu 1 łyżkę stołową ziół szwedzkich. Skutkuje nawet w przypadkach wysokiej gorączki.

Bioterapia

Pomocne w obniżaniu wysokiej gorączki są także zabiegi bioterapeutyczne, np. Oczyszczanie czakry splotu słonecznego i pępkowej. Po parominutowej terapii chory odczuwa zmianę w samopoczuciu. Spada też temperatura.

Dieta

Gdy utrzymuje się gorączka, wzrasta przemiana materii, do czego przyczynia się zwiększony rozkład białek ustrojowych, wydalanie wody i elektrolitów, a w skład za tym wzrasta zapotrzebowanie organizmu na energię. Jeśli nie zostanie pokryte przez pożywienie- organizm zaczyna czerpać energię z zapasów energetycznych ustroju, np z tkanki tłuszczowej, białek mięśni i narządów. Stan taki nie może trwać długo, bowiem następuje wyczerpanie organizmu i osłabienie. Zalecam stosowanie diety lekko strawnej. W celu uzupełnienia niedoborów białka należy choremu podawać mleko, twaróg, jaja na miękko, gotowaną cielęcinę, kurczaka, chudą rybę, nadto witaminy w większych ilościach (soki ze świeżych warzyw i owoców). Nadmierne ubytki wody należy uzupełniać podawaniem płynów - co najmniej 2,5 litra wody dziennie.