Szum w uszach

< powrót

Szum w uszach

Zmieszać w równych częściach ziele skrzypu, ziele dziurawca i kwiat krwawnika pospolitego.

Jedną łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Zaparzać 10 minut. Pić trzy razy dziennie.

Można tez wkładać do ucha tampon nasączony sokiem z cebuli.

Szumy uszne

Dzwonienie, brzęczenie, pisk, tarcie są sztucznymi subiektywnymi, odbieranymi jedynie przez pacjenta, niedającymi się zarejestrować przez specjalistyczną aparaturę. Aż w 80 procentach powstają w uchu wewnętrznym. Dzieli się je na fizjologiczne i patologiczne.

Szumy fizjologiczne zjawiają się u każdego zdrowego człowieka. Występują szczególnie w całkowitej ciszy, np. w pomieszczeniu dźwiękoszczelnym, jako zjawisko nienaturalnej izolacji narządu słuchu od hałasu pochodzącego z otoczenia. Pojawiają się także w czasie podróży u osób przeziębionych, z katarem nosa, oraz jako efekt urazu wywołanego zmianą ciśnienia powietrza - barotraumą, naruszającą równowagę między uchem środkowym a zewnętrznym. Mogą być spowodowane tak banalną przyczyną, jak np.czopy woszczynowe w przewodach słuchowych uszu.

Szumy patologiczne o różnym charakterze i stopniu nasilenia są efektem trwałego uszkodzenia komórek ślimaka. Do czynników wywołujących te zmiany należą:

  • miażdżyca

  • zaburzenia metaboliczne i hormonalne

  • zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego

  • infekcje wirusowe i bakteryjne: świnka, ospa, odra, grypa, katar, zapalenie ucha,

  • urazy mechaniczne

  • stres

  • hałas: wybuch, muzyka dyskotekowa, koncerty rockowe, walkmany, praca w hałasie,

  • starzenie się organizmu

Mimo nieodwracalnego uszkodzenia komórek słuchowych, patologiczne szumy uszne można leczyć tzw. metodą habituacji.

W trakcie leczenia zmniejsza się lub zanika reakcja mózgu na wytwarzany wewnątrz dróg słuchowych dźwięk. Szum powstaje nadal, lecz przestaje być przez pacjenta zauważalny, jak dla domownika tykający zegar, szumiąca lodówka, jadąca winda. Leczenie trwa długo, średnio około dwóch lat i zawsze poprzedzają je badania specjalistyczne. istnieją także naturalne sposoby leczenia i łagodzenia fizjologicznych szumów usznych.

źródło: Kalendarz Zdrowia medycyny naturalnej 2005

img.liczniki.org/20110108/jemiola_200x160-1294507794.jpg

Szumy uszne - Ziołolecznictwo

Herbaty

W opinii wielu zielarzy picie herbaty z ziela jemioły jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków leczących fizjologiczne szumy uszne, zawroty głowy, zaburzenia krążenia i rytmu serca. Powinni ja pić także ludzie cierpiący na nadciśnienie i ...niedociśnienie! Jemioła jest rośliną o stosunkowo silnym działaniu. Przedawkowana może wywołać wymioty, kolki, a nawet majaczenie i drgawki. Przetwory z jemioły należy stosować w konsultacji z lekarzem.

  • 1 czubatą łyżeczkę ziela jemioły zalewamy szklanka zimnej, przegotowanej wody. Odstawiamy do naciągnięcia na 10-12 godzin, następnie lekko podgrzewamy. Pijemy zapobiegawczo 1 szklankę dziennie, leczniczo 3 razy dziennie po jednej szklance.

  • 1 łyżeczkę glistnika jaskółczego ziela zalać 1/4 litra wrzątku. Odstawić na kilka minut do naciągnięcia. Napar pije się łykami w ciągu dnia, do 3 szklanek na dobę.


Tampony

  • Kilkanaście kropel szwedzkich ziół nalać na łyżeczkę. Ukręcić z waty mały tampon i zanurzyć go w ziołach. Po nasączeniu wsunąć tampon do ucha i pozostawić na całą noc.

  • Wycisnąć sok ze świeżej cebuli na łyżeczkę do herbaty. Ukręcić z waty tampon, tak aby można go było wsunąć do ucha. Nasączyć tampon sokiem, włożyć do ucha i pozostawić na całą noc.

Oba zabiegi powtarzać.


Kuracja ludowa

W krajach śródziemnomorskich naturalnym sposobem leczącym fizjologiczne szumy uszne jest kuracja moczem i sokiem z cytryny. Chore ucho zakrapla się rano paroma kroplami moczu, wieczorem paroma kroplami ze świeżej cytryny. Uwaga: skuteczniej działa mocz odstawiony na parę godzin.

Akupresura

  • Dobre rezultaty w łagodzeniu uciążliwych zaburzeń słuchu (także bólu ucha) daje masaż małżowiny ucha. Polega on na uciskaniu brzegu ucha, miejsce przy miejscu, poczynając od góry. Przed zabiegiem masowana powierzchnię należy zwilżyć kremem lub oliwką.

  • Uzupełnieniem tego zabiegu jest również masaż punktu położonego na kości policzkowej w miejscu gdzie styka się ona z uchem. (w górnej części ucha) Masujemy go ruchem okrężnym od 1 do 2 minut.

Lejkowanie

  • Lejkowanie parowe to naturalny zabieg służący leczeniu schorzeń uszu i zatok. W połączeniu z delikatnym masażem punktów uciskowych w okolicy ucha i na jego małżowinie, zabieg ten skutecznie usuwa takie dolegliwości jak fizjologiczne szumy, dzwonienia i brzęczenia. Dzięki lejkowaniu parowemu ustępują bóle ucha, zatok obocznych nosa i głowy, będące wynikiem infekcji, przeziębień i grypy. lejkowanie parą jest w gruncie rzeczy jedynym sposobem ogrzewania wnętrza ucha ciepłem i swoistą jego inhalacją. Podczas zabiegu z naparu ziołowego uwalniają się lotne substancje leczące. Działają one przeciwzapalnie i przeciwbólowo, tonująco i odprężająco na cały system nerwowy. Zabiegi wykonują terapeuci, a po zapoznaniu się ze sposobem ich przeprowadzania można też stosować je w warunkach domowych.

Świecowanie

  • Od kilkunastu lat w leczeniu zaburzeń słuchu stosuje się również woskowe świece. Zabieg polega na ogrzaniu ucha świecą mającą kształt zwiniętej woskowej rurki. Jeden jej koniec mocuje się w uchu leżącego na boku pacjenta, drugi zapala się. Płonąca świeca ogrzewa wnętrze ucha. Świecowaniem uzyskuje się podobne efekty lecznicze, jak w lejkowaniu parowym. Ten zabieg mogą wykonywać jednak wyłącznie terapeuci lub osoby przeszkolone.


źródło: Kalendarz Zdrowia medycyny naturalnej 2005