Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc

Każdemu od czasu do czasu zdarza się nagle zranić lub zachorować, a szybka pomoc może nie tylko złagodzić ból, ale również zapobiec jego eskalacji.

Stłuczenia

Należy możliwie jak najszybciej przyłożyć na stłuczone miejsce zimny okład i trzymać ok. 10-15 minut. Może to być torba z lodem. torebka mrożonego groszku lub okład z zimnej wody.

Najlepszym środkiem na lekkie stłuczenia jest arnika, na poważniejsze zaś dziurawiec. Można stosować w postaci maści, którą smarujemy stłuczone miejsce (po zastosowaniu okładu i osuszeniu). Przy siniaku wokół oka najskuteczniejszy jest lek homeopatyczny Lachesis C6.

Zamiast arniki można stosować krem żywokostowy i żel aloesowy. Pomaga również zimny okład nasączony nalewką żywokostową.

Wykręcony staw

Tak jak w przypadku stłuczeń, przykładamy na wykręcony staw zimny okład i trzymamy go możliwie jak najdłużej.

Możemy też zanurzyć uszkodzony staw na około 15 minut w misce z zimną wodą z dodatkiem 4 kropli olejku rozmarynowego i majerankowego. Z tego samego płynu sporządzamy zimny okład, który przykładamy na kilka godzin. Okład możemy przymocować bandażem.

Skaleczenia

Skaleczone miejsce należy umyć w ciepłej wodzie i polać nalewką nagietkową (lub posmarować maścią nagietkową). Jeśli skaleczenie jest głębokie, po oczyszczeniu uciskamy je przez kilka minut, aby zatamować krwawienie, najlepiej płótnem opatrunkowym lub gazikiem. Powinniśmy się upewnić, czy nie wystąpiło ograniczenie czucia lub ruchomości. Zranione miejsce zabezpieczamy sterylnym opatrunkiem, czystą chusteczką, przylepcem lub bandażem.

Ugryzienia

Ugryzienie przez zwierzę lub przez człowieka może być niebezpieczne, jeżeli jest głębokie. Zawsze też istnieje możliwość zakażenia. Dlatego prócz przemycia i zastosowania środka antyseptycznego (doskonały jest olejek drzewa herbacianego), zawsze należy skorzystać z pomocy lekarza, zwłaszcza jeśli zostaliśmy ukąszeni przez węża lub dzikie zwierzę albo przez psa.

Użądlenia

Skuteczna na użądlenia jest mieszanka tlenku cynku i wody wapiennej (nie stosuje się jej w przypadku użądlenia przez pszczoły i osy).

Użądlenie przez owada W przypadku wszelkiego rodzaju użądleń, szczególnie gdy skóra została nakłuta, skuteczny jest lek homeopatyczny Ledum C6, który zmniejsza ból i obrzęk. Krem nagietkowy oraz nalewka z liści oczaru wirgińskiego zmniejszają opuchliznę i łagodzą ból. Skuteczna mogą być również krople pierwszej pomocy dr. Bacha.

Usuwanie owada z ucha Położyć pacjenta na podłodze i zakropić ucho oliwką kosmetyczną. Po kilkunastu kroplach owad wypłynie.

Użądlenie przez pszczołę Jad neutralizujemy roztworem sody oczyszczonej (2 łyżeczki na szklankę ciepłej wody), który przykładamy na użądlone miejsce na kawałku waty.

Użądlenie przez osę Aby zneutralizować jad, przykładamy do skóry nie rozcieńczony ocet lub sok z cytryny.

Poparzenie przez meduzę Najlepszym sposobem na zneutralizowanie jadu meduzy jest gorąca kąpiel. Temperatura powinna wynosić 38-39oC. Skuteczne są również zioła: bagno i nagietek.

Poparzenie pokrzywą Bardzo skuteczne jest wcieranie w poparzone miejsce liścia szczawiu. Liść należy wcierać energicznie, aby sok przeniknął do skóry i zneutralizował substancje parzące.

Poparzenie sokiem sumaka jadowitego Należy natrzeć poparzone miejsce przeciętą na pół cebulą, a następnie przemyć wodą z mydłem i przyłożyć wacik nasączony roztworem sody oczyszczonej, podobnie jak w przypadku użądlenia przez pszczołę.

Uwaga Reakcja na meduzy oraz użądlenia, szczególnie przez owady (zwłaszcza pszczoły i osy) może być czasami bardzo silna a nawet zagrażać życiu. Ten rodzaj reakcji uczuleniowej nazywa się anafilaksją. Objawia się zimną, wilgotną skórą, swędzącą wysypką, szybkim, płytkim oddechem i słabym pulsem. Należy wówczas natychmiast wezwać lekarza.

czytaj inne tematy

zobacz też