Fiołek

Fiołek

  • stosuje się przy nieżycie dróg oddechowych

  • ma działanie moczopędne

Fiołek polny

Występowanie tych roślin na stanowiskach naturalnych jest coraz rzadsze, aby pokryć dość duże zapotrzebowanie wprowadzono bratek do uprawy. Surowcem jest ziele - ścina się pędy na wysokości, aby do surowca nie dostawały się najniższe części łodyg.

W zielu fiołka występują: saponiny, związki flawonowe - rutozyd, garbniki, śluzy, cukry, antocyjany, karoten, Wit. C.

Fiołek ma zastosowanie w leczeniu schorzeń skórnych, ma właściwości moczopędne-odtruwające, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych,w schorzeniach dróg oddechowych, pomocniczo w schorzeniach reumatycznych i stanów zapalnych nerek.

Kwiat bratka polnego

Fiołek trójbarwny (bratek) - Viola tricolor jest to roślina zielna (roczna lub dwuletnia) z rodziny fiołkowatych (Violaceae). Roślina pospolita w Polsce, kwitnie od kwietnia do października.

Surowcem stosowanym w lecznictwie jest ziele fiołka trójbarwnego (ziele bratka) - Violae tricoloris herba, zebrane w początkowym okresie kwitnienia i wysuszone w warunkach naturalnych lub w suszarni, jak również przetwory z ziela fiołka trójbarwnego w skutecznych dawkach.

Ziele fiołka trójbarwnego zawiera m. in: flawonoidy (rutozyd, kwercetynę, luteolinę, skoparynę), antocyjany, fenoloksykwasy, saponiny triterpenowe, garbniki, taniny, kwas salicylowy oraz substancje śluzowe.

Ziele fiołka trójbarwnego wykazuje działanie moczopędne, napotne, oczyszczające, przeciwutleniające oraz słabo wykrztuśne.