Alergia

Wysypka na twarzy

Wycisnąć w sokowirówce sok z 1-2 porów i zmieszać w proporcji 1:1 z mlekiem.

Smarować zmienioną chorobowo skórę twarzy.

Alergia jest chorobą zaliczaną do plag cywilizacyjnych. Alergię, czyli uczulenie określa się jako wrodzoną nadwrażliwość organizmu na niektóre czynniki (alergeny), występujące w środowisku. Różne objawy tej nadwrażliwości mogą pojawić się niemal natychmiast po zadziałaniu alergenu - w ciągu 15-30 minut, z nieznacznym opóźnieniem - po 6-8 godzinach lub późno - po 48-72 godzinach. Alergikami częściej są chłopcy niż dziewczynki, a im wcześniej choroba się ujawni, tym większe prawdopodobieństwo, że odziedziczyliśmy ja po przodkach. Wystąpieniu alergii sprzyja również "zanieczyszczenie" żywności różnymi środkami "poprawiającymi" jej jakość, np. substancjami konserwującymi, przedłużającymi świeżość, spulchniaczami pieczywa, uatrakcyjniającymi wygląd produktu.

Czynnikami powodującymi nabycie alergii mogą być nawet substancje, których nie podejrzewamy o szkodliwość, np. niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki. Silnym alergenem jest również popularna aspiryna, lek najczęściej stosowany na świecie. I to nie tylko w pojedynczej tabletce, ale także jako składnik innych substancji, również produktów żywnościowych. Objawy uczuleniowe występują po zjedzeniu mięsa lub wypiciu mleka zwierząt karmionych paszą z dodatkiem m.in. antybiotyków. Na alergię chorują również osoby mieszkające w pobliżu zakładów chemicznych lub farmaceutycznych produkujących substancje, które mogą być alergenami.

Warto wiedzieć

Alergia Pokarmowa

  • pokarmy, które są najczęstszą przyczyną alergii - przetwory mleczne, kofeina, drożdże, owoce cytrusowe, kasze z pszenicy i kukurydzy, wino, jajka, pokarmy o długim okresie przechowywania (z konserwantami), napoje gazowane, żywność z puszek, pokarmy bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, tłuszcze zwierzęce

Szkodliwe mogą być kosmetyki, dlatego kupując je trzeba zwracać uwagę na to, które są hipoalergiczne, tzn. nie zawierają składników uczulających. Niektóre osoby mogą zachorować, stosując kolorowe pigułki, ponieważ alergenem może być żółty barwnik, używany do polewy tabletkowej. Ten sam barwnik (tartrazyna) jest dodatkiem do niektórych wyrobów cukierniczych, kolorowych napojów niegazowanych i konserw rybnych. Nietypowym czynnikiem uczulającym są pewne leki przeciwalergiczne, m.in. leki przeciwhistaminowe, jeśli są stosowane przez wiele miesięcy. Z alergii się nie wyrasta. Choruje się na nią przez całe życie, jednak w każdym wieku mogą wystąpić inne objawy. O katarze siennym, astmie alergicznej lub pokrzywce wiemy niemal wszyscy. Jednak alergia może dać znać o sobie objawami nietypowymi. Bóle, zawroty głowy, silne migreny, kłopoty ze słyszeniem niektórych dźwięków, zaburzenia widzenia rzadko lub prawie wcale nie są kojarzone z uczuleniem. Aż w 40 procentach przypadków nawracające zapalenie uszu to objaw alergii. Z najnowszych badań wynika, że u osób dorosłych reakcje uczuleniowe mogą być przyczyną zapalenia jelit, żołądka, przewlekłych zaparć i nadmiernej senności. Rozpoznanie i leczenie alergii jest domeną lekarza alergologa. Leki roślinne mają duże znaczenie pomocnicze.źródło Kalendarz zdrowia medycyny naturalnej

Ziołolecznictwo w alergii

Herbaty

  • 1 łyżkę stołową koszyczka rumianku zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć i odstawić do naparzenia na 3 minuty. Pić ciepłe 2 razy dziennie. Herbata łagodzi wszystkie rodzaje alergii.

  • 1 stołową łyżkę dziurawca lub 1 saszetkę ekspresową zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć i zaparzać przez 3 minuty. Pić ciepłe 2 razy dziennie. Po wypiciu herbaty unikać nasłonecznienia.

  • 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty korzenia kozłka lekarskiego zaparzyć 1 szklanką wrzątku. Przykryć i odstawić do naparzenia na 5 minut. Porcję podzielić na dwie części i wypić w ciągu dnia.

Kuracja wyciągiem z jeżówki

  • 20 kropli wyciągu z jeżówki zażywać 3 razy dziennie przez 3 tygodnie. Zapobiega swędzeniu ciała, kichaniu i alergicznym łzawieniom oczu. Można stosować profilaktycznie przed okresem pylenia.

Kuracje ludowe

Kuracja olejem sezamowym

  • 1 łyżkę stołową czarnego oleju sezamowego zażyć przed snem, popijając gorącym mlekiem lub herbatą. Zabieg powtarzać przez kilka wieczorów. Kuracja łagodzi alergiczne objawy skórne.

Kuracja sokiem z kapusty

  • 2 szklanki soku z surowej kapusty, podzieliwszy na mniejsze porcje, wypijać w ciągu dnia. Kuracja kilkudniowa, stosowana przy skazach uczuleniowych. Dla poprawienia smaku można mieszać z sokami marchwiowym lub jabłkowym.

Kuracja miodem

  • 1 stołową łyżkę miodu wielokwiatowego rozpuścić w 1/2 szklanki wody. Pić 2 x dziennie. Kuracja na katar sienny i wszystkie inne objawy alergii.

Kuracja propolisem

  • Odmierzyć 20 kropli na cukier lub do szklanki z odrobiną ciepłej wody. Zażywać 2 razy dziennie. Na wszystkie rodzaje alergii.

Okład z kapusty

  • W przypadku trudności z oddychaniem, co zdarza się w napadowych atakach uczuleniowych, należy na piersi kłaść rozwałkowane liście surowej kapusty białej. Zabieg powtarzać kilkakrotnie.

Kuracje ludowe

Kuracja olejem sezamowym

  • 1 łyżkę stołową czarnego oleju sezamowego zażyć przed snem, popijając gorącym mlekiem lub herbatą. Zabieg powtarzać przez kilka wieczorów. Kuracja łagodzi alergiczne objawy skórne.

Kuracja sokiem z kapusty

  • 2 szklanki soku z surowej kapusty, podzieliwszy na mniejsze porcje, wypijać w ciągu dnia. Kuracja kilkudniowa, stosowana przy skazach uczuleniowych. Dla poprawienia smaku można mieszać z sokami: marchwiowym lub jabłkowym.

Kuracja miodem

  • 1 stołową łyżkę miodu wielokwiatowego rozpuścić w 1/2 szklanki wody. Pić 2 razy dziennie. Kuracja na katar sienny i wszystkie inne objawy alergii.

Kuracja propolisem

  • Odmierzyć 20 kropli na cukier lub do szklanki z odrobiną ciepłej wody. Zażywać 2 razy dziennie. Na wszystkie rodzaje alergii.

Okład z kapusty

  • W przypadku trudności z oddychaniem, co zdarza się w napadowych atakach uczuleniowych, należy na piersi kłaść rozwałkowane liście surowej białej kapusty. Zabieg powtarzać wielokrotnie.

Kąpiele alergia

W lecznictwie naturalnym do łagodzenia alergicznych reakcji skórnych od dawna wykorzystuje się kąpiele.

  • 1 dużą garść liści porzeczki czerwonej zlać 1 litrem wrzątku. Odstawić pod przykryciem do naciągnięcia na 5 minut i dolać wody kąpielowej. Czas trwania kąpieli 10 minut. Zabieg powtarzać co dwa dni, aż do ustąpienia objawów. Skuteczna w przypadku pokrzywki.

  • Domowym sposobem leczącym objawy swędzenia i pokrzywki jest kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej. Do ciepłej wody kąpielowej dosypujemy 3/4 szklanki sody i po jej rozpuszczeniu kąpiemy chorego przez 10 minut. Zabieg należy powtarzać.

  • Alergiczne zmiany skórne leczą również kąpiele z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Można ja bezpośrednio mieszać w wodzie kąpielowej, wsypując 1 szklankę na wannę. Czas kąpieli do 10 minut. Zabieg powtarzać aż do ustąpienia objawów. Tę kąpiel można przygotować, dolewając do wody wcześniej sporządzonego krochmalu. Po kąpieli należy spłukać ciało prysznicem.

Zmieszać

  • 50 g koszyczka rumianku

  • 50 g ziela fiołka trójbarwnego

  • 50 g ziela krwawnika

  • 50 g korzenia żywokostu

  • 50 g siemienia lnianego.

Całość zlać paroma litrami wody i ogrzewać na małym ogniu przez 15 minut. Przecedzić i wlać do wody kąpielowej. Czas kąpieli 15 minut. Powtarzać! Leczy wypryski uczuleniowe.

Zastrzeżenia dietetyczne: unikać alkoholu i soli.

Podobne

Poczytaj więcej

Alergia na jad owadów

Alergia na jad owadów

W "INNE CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI"
Angina - genetyczne czyszczenie DNA

Angina - genetyczne czyszczenie DNA

W "CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO"