Omdlenia

Omdlenie

Jest to stan krótkotrwałej (kilka sekund do kilkunastu minut) utraty przytomności, spowodowany zahamowaniem czynności kory mózgowej. Najczęstszą przyczyną omdlenia jest nagłe zmniejszenie dopływu krwi do mózgu (zaburzenie czynności serca lub układu naczyniowego). Omdlenie odruchowe może wystąpić po ciężkim urazie brzucha, po nakłuciu opłucnej, uderzeniu w okolicę szyi, wskutek silnego bólu, oparzenia, gwałtownego oziębienia, przegrzania a także przestrachu. Omdlenie występuje też w zaburzeniach czynności serca (zatrzymanie akcji serca), w ostrej i przewlekłej niewydolności serca, w wadach i zawałach serca. Z zaburzeń czynności mózgu, które prowadzą do omdlenia, wymienić należy m.in. padaczkę, histerię i narkolepsję (napada krótkotrwałego snu).

  • Jeśli omdlenie poprzedza bladość, wystarczy usiąść na krześle z głową pochyloną w dół. Utrata przytomności wymaga położenia na boku z nieco uniesionymi nogami. Należy rozluźnić uciskające ubranie (kołnierzyk, biustonosz). Nie wolno podawać żadnych płynów. Podczas upału trzeba ułożyć chorego w cieniu i pozostawić go w spokoju przez kilkanaście minut.

Nie jest to jednak możliwe w każdych warunkach. Ludzie mdleją przecież na przykład w zatłoczonych tramwajach czy wagonach kolejowych, w kościelnych ławkach i windach. Jeśli nie można skorzystać ze sposobu opisanego wyżej, należy sięgnąć po inne metody.

Inne sposoby

  • Skropić twarz zimną wodą.

  • Natrzeć skronie wodą kolońską.

  • Podsunąć do powąchania tampon nasączony amoniakiem.

Po odzyskaniu przytomności podać choremu mocna kawę lub herbatę.

Poczytaj więcej