Glutamina i kwas glutaminowy

Glutamina i kwas glutaminowy

Kwas glutaminowy jest głównym substratem energetycznym mózgu. Ma zdolności wiązania nadmiaru amoniaku, który hamuje prawidłową czynność mózgu.

Glutamina poprawia sprawność umysłową. Wydaje się skuteczna w leczeniu alkoholizmu. Skraca czas gojenia wrzodów żołądka i dwunastnicy, łagodzi zmęczenie, stany depresyjne, jest pomocna w leczeniu impotencji. Wiele doniesień potwierdza jej skuteczność w leczeniu schizofrenii i otępienia starczego.

L-glutamina będąca naturalną formą glutaminy występuje jako suplement w kapsułkach o dawce 500 mg. polecana dawka dzienna odpowiednio podzielona wynosi 1000-4000 mg.

Dawka polecana z powodu zmęczenia, stanów depresyjnych czy impotencji wynosi od 500-1000 mg. dziennie przez kilka pierwszych tygodni, od 1200 -1500 mg. dziennie przez kilka kolejnych tygodni. Dawkę końcową 2000 mg. stosuje się przez miesiąc.

Uwaga

Osoby u których glutaminian jednosodowy wywołuje objawy alergiczne, powinny zachować ostrożność przy przyjmowaniu glutaminy i kwasu glutaminowego.

art. użytkownika forum

Glutamina (nazwa skrótowa Gln lub Q; skróty „Glx” lub „Z” oznaczają „kwas glutaminowy lub glutamina” czyli Glx = [Glu lub Gln]) – organiczny związek chemiczny z grupy α-aminokwasów, amid kwasu glutaminowego.

Występuje w postaci dwóch enancjomerów. Naturalny enancjomer L (kwas (2S)-2,5-diamino-5-oksopentanowy) jest jednym z 20 podstawowych aminokwasów kodowanych przez geny, wchodzącym w skład wielu białek roślinnych i zwierzęcych.

Ze względu na to, że glutamina jest syntezowana w organizmach żywych z kwasu glutaminowego nie jest ona aminokwasem egzogennym i nie musi być obecna w pożywieniu. Ze względu na to, że spożywanie kwasu glutaminowego i jego soli (np: glutaminianu sodu) w nadmiernych ilościach jest szkodliwe, istnieją niepotwierdzone opinie, że to samo dotyczy też samej glutaminy. Opinie te nie znajdują jednak żadnego potwierdzenia w dotychczas prowadzonych badaniach naukowych.

Sugerowano też, że osoby z chorobami układu immunologicznego (np. AIDS), mają zwiększone zapotrzebowanie na glutaminę i dlatego spadek stężenia tego aminokwasu w organizmie może być pierwszym symptomem tego rodzaju chorób.

źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Glutamina

Podobne

Witamina B15

Witamina B15

W "NA ZDROWIE"

Kwas asparaginowy

Kwas asparaginowy

W "AMINOKWASY"

zioła - A

zioła - A

W "ZIOŁA"