Tyrozyna

Tyrozyna

Chociaż nie jest to aminokwas niezbędny, spełnia jednak istotną rolę jako neuroprzekaźnik w pobudzeniu i modyfikowaniu czynności mózgu.

Aby fenyloalanina mogła działać jako czynnik wpływający na poprawę nastroju lub zmniejszający apetyt, musi najpierw zostać zmieniona na tyrozynę. Jeśli konwersja ta nie może nastąpić z powodu niedoboru enzymów lub nagłego zapotrzebowania na fenyloalaninę w innym miejscu organizmu, wówczas obniża się wytwarzanie norepinefryny co w rezultacie prowadzi do objawów depresji.

Badania kliniczne wykazały że suplementacja tyrozyny wpływa korzystnie na depresje trudną do leczenia w sposób typowy. Stwierdzono ponadto że suplementacja prowadzona u pacjentów uzależnionych od amfetaminy pozwalała na stopniowe obniżenie dawki leku uzależniającego do dawek minimalnych.

Stosowanie tyrozyny w trakcie kuracji odwykowych u osób uzależnionych od kokainy powodowało znaczne zmniejszenie depresji, zmęczenia, krańcowego rozdrażnienia a więc objawów które towarzyszą takim kuracją.

Tyrozyna rozpuszczona w soku powinna być podawana z Wit. C, hydrolazą tyrozyny oraz witaminami B1, B2 i niacyną

art. użytkownika forum

Tyrozyna (nazwa skrótowa stosowana w biochemii: Tyr lub Y) – organiczny związek chemiczny, jeden z 20 podstawowych aminokwasów białkowych wchodzący w skład większości białek. Nazwa tyrozyna pochodzi od gr. tyros – ser.

Tyrozyna spełnia ważne biologiczne zadania jako wewnątrzkomórkowy przekaźnik (może być fosforylowana przez kinazy białkowe), a także jest prekursorem ważnych hormonów i biologicznie czynnych substancji (tyroksyna, trójjodotyronina, adrenalina, noradrenalina oraz dopamina).

Jest on aminokwasem endogennym, tzn. organizm ludzki (i ogólnie większości zwierząt) jest w stanie go syntetyzować pod warunkiem dostatecznego zaopatrzenia w fenyloalaninę, od której tyrozyna różni się tylko jedną grupą hydroksylową.

Tyrozynę można też traktować jako pochodną fenetylaminy, aczkolwiek w biochemicznych cyklach syntetycznych nie powstaje ona z tego związku. W praktyce laboratoryjnej również nie produkuje się jej z fenetylaminy, gdyż najprościej jest ją otrzymać przez hydrolizę odpowiednich białek.

Tyrozyna jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania funkcji tarczycy i przysadki mózgowej. Brak tego aminokwasu jest związany z niedoczynnością tarczycy, co może objawiać się w postaci zmęczenia i wyczerpania. Zmniejszenie ilości tyrozyny powoduje niedobór norepinefryny i dopaminy, co może spowodować depresję. Jest ważnym składnikiem w produkcji kolagenu, głównego włóknistego białka ustroju. Tyrozyna posiada łańcuch boczny w postaci pierścienia aromatycznego z dołączoną grupą hydroksylową, która powoduje, że aminokwas ten charakteryzuje się dosyć dużą reaktywnością chemiczną.

źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Tyrozyna

Podobne

Cystyna i Cysteina

Cystyna i Cysteina

W "AMINOKWASY"

Cynk

Cynk

W "MINERAŁY"

Probiotyki

Probiotyki

W "NA ZDROWIE"