DL- fenyloalanina

DL- fenyloalanina

Ta forma aminokwasu niezbędnego składa się w połowie z naturalnej (L) a w połowie syntetycznej (D) postaci.

DL- fenyloalanina powoduje osłabienie lub ustąpienie bólu, będącego naturalna reakcja organizmu na stres [wypadek, zranienie, choroba] Dzieje się to za sprawą endorfin czyli hormonów o budowie zbliżonej do morfiny.

Pewne systemy enzymatyczne w organizmie stale niszczą endorfiny, ale DL- fenyloalanina skutecznie hamuje te enzymy ułatwiając endorfinie działanie.

Wykazano że osoby cierpiące z powodu przewlekłego bólu mają obniżone poziomy aktywności endorfiny we krwi i w płynie mózgowo-rdzeniowym. Tak więc aminokwas ten mając zdolność przywracania prawidłowego poziomu endorfiny pomaga organizmowi zmniejszyć ból w sposób naturalny, bez udziału leków.

Ponieważ DL-fenyloalanina ma zdolności wybiórczego hamowania bólu, może łagodzić długotrwałe dolegliwości, nie blokując przy tym naturalnych mechanizmów obronnych, takich jak reakcja na oparzenia czy zranienia. Skuteczność tego aminokwasu często jest równa a nawet przewyższa skuteczność morfiny lub innych środków narkotycznych. Od leków tych DL- fenyloalanina różni się następującymi cechami

  • nie uzależnia organizmu

  • daje dłuższy efekt przeciwbólowy

  • może doprowadzić do długotrwałych okresów bezbólowych (do jednego miesiąca)

  • ma silne działanie przeciwdepresyjne

  • nie powoduje zatrucia

  • można ją łączyć z innymi lekami oraz innymi metodami leczenia bez wystąpienia objawów ubocznych

Korzyści

działa jako naturalny czynnik przeciwbólowy przy schorzeniach gośćcowych, migrenie, skurczach mięśni, neuralgii, bólach pooperacyjnych

Suplementacja

Aminokwas występuje w tabletkach po 375 mg. Dawka musi być dobrana indywidualnie w zależności od rodzaju bólu oraz osobniczej wrażliwości.

Rozpoczynając kuracje można przyjmować 3x dziennie po 2 tabletki 15 minut przed posiłkiem. Ból winien ustąpić w ciągu pierwszych czterech dni, chociaż zdarza się że znika dopiero po 3-4 tygodniach. Jeżeli w przeciągu 3 tygodni ból się zmniejsza należy przez kolejne 3 tygodnie zastosować dawkę dwa razy większą. W przypadku braku skuteczności i tej dawki – leczenie należy przerwać, stwierdzono bowiem że u 5-15 % osób leczonych aminokwas nie działa przeciwbólowo.

Uwaga

Stosowanie DL- fenyloalaniny nie jest wskazane u kobiet w ciąży oraz u osób chorych na fenyloketonurię. Przeciwwskazania względne dotyczą również osób chorujących na serce i nadciśnienie tętnicze. Osoby te powinny zasięgną porady lekarskiej, gdyż aminokwas ten podwyższa ciśnienie krwi.

Przy stosowaniu DL- fenyloalaniny ból zmniejsza się w ciągu pierwszego tygodnia. Dawki mogą być potem stopniowo zmniejszone aż do osiągnięcia minimalnego zapotrzebowania. Tryb życia musi być dostosowany do regularnego przyjmowania leku w ciągu całego dnia.

Niektórzy ludzie potrzebują tylko jednego tygodnia suplementacji w ciągu miesiąca, aby pozbyć się bólu. Inni natomiast wymagają suplementacji ciągłej.

Źródło: artykuł użytkownika Forum

Podobne

Fenyloalanina

Fenyloalanina

W "AMINOKWASY"

Arginina

Arginina

W "AMINOKWASY"

Tyrozyna

Tyrozyna

W "AMINOKWASY"