Potas

Potas

Jest najważniejszym kationem płynu wewnątrzkomórkowego oraz w mniejszej ilości znajduje się w płynie pozakomórkowym. Potas reguluje równowagę wodną organizmu i utrzymuje prawidłowy rytm serca oraz wpływa na równowagę kwasowo-zasadową i utrzymują właściwe ciśnienie osmotyczne.

Ułatwia jasne myślenie polepszając zaopatrzenie mózgu w tlen, pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii. Jest niezbędny do syntezy białek, bierze także udział w metabolizmie węglowodanów.

Ocenia się że organizm zawiera około 150 gramów potasu a stężenie potasu w krwi utrzymuje się w granicach od 3,7 do 5 mmol/l.

Potas w wielu procesach przebiegających w organizmie człowieka ma działanie przeciwstawne do sodu.

Jest również niezbędny dla pracy mięśni, nerwów, dla prawidłowej pracy serca. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór powodują groźne dla życia zaburzenia rytmu. Niedobory potasu są częstą przyczyną zasłabnięć i hospitalizacji, zwłaszcza u osób leczonych na nadciśnienie. Zaniepokoić powinny wówczas osłabienie mięśni, skurcze łydek, uczucie kołatania i niemiarowej pracy serca. Pierwiastek ten znajdziesz między innymi w bananach, pomidorach i ziemniakach.

Niedobór

Do stanów niedoboru potasu w organizmie dochodzi w wyniku jego nadmiernej utraty przez przewód pokarmowy (długotrwałe wymioty, biegunka), nerki (niewydolność krążenia, niektóre choroby nerek, cukrzyca, stosowanie tiazydowych leków moczopędnych, kortykosteroidów), a także w marskości wątroby, alkoholizmie. Przy obniżeniu stężenia potasu obserwuje się: zaparcie, utrata apetytu, skurcze jelit, nieregularne bicie serca, bóle głowy, dolegliwości mięśniowe, nadmierną suchość skóry, omdlenia, zaburzenia zachowania, uczucie znużenia, zaburzenia koncentracji, nerwowość, problemy ze snem, spowolniona reakcja na bodźce, pobudzenie, osłabienie, trądzik u dorastającej młodzieży, wydłużony czas gojenia się ran

Nadmiar

Nadmiar potasu przebiega często bezobjawowo. Wśród objawów mogących wystąpić u chorych należy wymienić: objawy nerwowo-mięśniowe: nieprawidłowe odczuwanie bodźców, uczucie mrowienia ust i języka, skurcze mięśni, porażenia mięśni zaburzenia pracy serca, niemiarowość serca

Źródło

Potas występuje powszechnie w większości produktów spożywczych, w roślinach strączkowych, orzechach, warzywach i owocach. Duże jego ilości zawierają owoce cytrusowe, banany, melon kantalupa, pestki słonecznika, liście mięty, zielone warzywa, pomidory, ziemniaki. Generalnie im pokarm uboższy w tłuszcze, tym bardziej bogaty w potas.

Fakty

  • wraz z sodem reguluje równowagę wodną organizmu i utrzymuje prawidłowy rytm serca, Potas działa wewnątrz komórki a sód w przestrzeni międzykomórkowej

  • zaburzenie równowagi sodowo-potasowej powoduje zakłócenie czynności mięśni i nerwów

  • utrata potasu w organizmie następuje na skutek hipoglikemii [obniżenia poziomu cukru we krwi], długotrwałego głodu, silnej biegunki

  • nie ma ustalonej normy zapotrzebowania dziennego ale uważa się że powinna wynosić około 1600-2000 mg.

  • do utraty potasu może doprowadzić stres zarówno psychiczny i fizyczny

Korzyści

  • ułatwia jasne myślenie polepszając zaopatrzenie mózgu w tlen

  • pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii

  • wpływa na obniżenie ciśnienia krwi

  • pomaga w leczeniu alergii

Rady

  • Osoby wypijające duże ilości kawy muszą zdawać sobie sprawę że zmęczenie, z którym walczą może być wywołane niedoborem potasu, będącym z kolei następstwem ich nałogu.

  • Osoby wypijające nadmierne ilości alkoholu albo nie mogące się powstrzymać od słodyczy powinny być świadome ze mają prawdopodobnie niski poziom potasu.

  • Stosując dietę ubogo węglowodanową należy pamiętać ze może ona spowodować obniżenie potasu. Objawy o tym świadczące to osłabienie ogólne oraz osłabienie odruchów.

Warto wiedzieć:

  • potas bierze udział w regulacji (obniżaniu) ciśnienia krwi a przez to może obniżyć ryzyko wystąpienia zawału i chorób serca,

  • jest antagonistą sodu,

  • jest niezbędnym składnikiem w utrzymaniu zdrowych kości, sprzyja prawidłowemu wykorzystaniu wapnia oraz zmniejsza jego straty z moczem.