Obrzęki stawów

Obrzęki stawów

Obrzęki i opuchnięcia stawów są zawsze sygnałem zmian chorobowych występujących w obrębie samego stawu, jak i jego okolicy. Obrzękowi często towarzyszy ból i niemożność poruszania kończyną. Staw barkowy, łokciowy, kolanowy, stawy kręgosłupa najczęściej bywają narażone na stłuczenia, zwichnięcia, przeciążenia. W zależności od stopnia urazu obrzęk, nasilenie bólu trwają krócej lub dłużej. Przy małych stłuczeniach często wystarczy zimny mokry kompres lub termofor z lodem przyłożony do chorego miejsca. Poważniejsze urazy i kontuzje wymagają jednak konsultacji z lekarzem ortopedą lub chirurgiem.

Ale obrzęki i ból stawów nie powstają jedynie na skutek urazów. Są one także wynikiem toczących się w organizmie procesów chorobowych, ciągnących się nieraz latami. Reumatyzm, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenie stawów, dna moczanowa, łuszczycowe zapalenie stawów i wiele innych schorzeń wymagają stałej opieki lekarskiej, leczenia farmakologicznego i ... z całą pewnością uzupełniającego leczenia ziołami i preparatami roślinnymi. Medycyna naturalna, ludowa, ma w swojej aptece wiele leków wspomagających. Kąpiele, okłady, kataplazmy to środki wykorzystywane od stuleci, które często mamy pod ręką we własnym ogródku czy na przydomowej łące. Zapewne i one nie są w stanie przywrócić nam pełnej sprawności, pomniejszyć zużycia stawów, ale stosowane systematycznie zmniejszą ból i poprawia komfort życia.

Ziołolecznictwo

Herbata z pokrzywy

  • 1 kopiastą łyżeczkę pokrzywy lub jedną saszetkę zalać 1 szklanką wrzątku. Przykryć, pozostawiając do naciągnięcia na 3-5 minut. Pić 2 razy dziennie w ciągu dnia po 1 szklance.

Nalewka z żywokostu

Terapeutyczne właściwości żywokostu lekarskiego znane są w medycynie ludowej od najdawniejszych czasów. Jest on lekiem na wiele schorzeń, zwłaszcza na stany zapalne stawów i kości. Osobom cierpiącym na reumatyzm i obrzęki stawów zaleca się kompresowanie i wcieranie w zmienione chorobowo miejsca nalewki z żywokostu. Oto jak ja przygotować:

  • Półlitrową butelkę o szerokiej szyjce wypełnić zmielonym lub drobno pokrojonym korzeniem żywokostu lekarskiego. Całość zalać 40% alkoholem, tak aby poziom wódki przewyższał umieszczony w butelce żywokost. Butelkę po zakorkowaniu odstawić na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Po tym czasie zlać wyciąg i stosować zewnętrznie do kompresów i nacierania. Kuracja kilkudniowa.

Okład z żywokostu lekarskiego

  • Prostszym, choć równie skutecznym środkiem leczącym jest okład z papki żywokostu. 2 stołowe łyżki zmielonego w młynku korzenia żywokostu wsypać do kubka i zalać niewielką ilością wrzątku. Wymieszać, dodając pół łyżeczki do herbaty oliwy jadalnej. Powstałą papkowatą masę nakładać na bolące i spuchnięte stawy. Obwiązać i trzymać ciepło. Powtarzać aż do ustąpienia objawów.

Okład z siemienia lnianego

  • 2-3 stołowe łyżki siemienia lnianego zalać 1 szklanka wrzątku. Gotować na wolnym ogniu przez 5 minut. Odstawić, przykryć, a gdy ostygnie, kompresować w celu chłodzenia obrzęków. Stosować przez 5 dni.

Kuracje ludowe

  • Do zmniejszenia opuchlizny stawów od dawna stosuje się kompresy zanurzone w roztworze soli kuchennej. 1 stołową łyżkę soli kuchennej zalać 2 szklankami wody. Gdy się rozpuści, zanurzyć w niej kompres. Zimny kompres można powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia.

  • Miód gryczany należy do tych naturalnych środków leczących, które stosuje się w leczeniu obrzęków i stanów zapalnych stawów. 1 stołową łyżkę ciekłego nieskrystalizowanego miodu wylać na dłoń i lekko wcierać w zmieniony chorobowo staw. Po wtarciu staw zabandażować. Zabieg powtarzać według potrzeby.

Podobne

Bóle stawów

Bóle stawów

W "CHOROBY GOŚCOWO REUMATYCZNE"