Soczek, który szkodzi


Superekspress, 24. października 2001r

Soczek, który szkodzi

Wyjaśnia dr Józef Meszaros, farmakolog

- Jeżeli do popicia leku wybierzemy np. sok - musimy liczyć się czasem z trudnymi do przewidzenia konsekwencjami. Najgorszym pomysłem jest popijać leki sokiem grejpfrutowym. Dlaczego? Otóż w ścianie jelita cienkiego mamy enzymy, które rozkładają związki, które nasz organizm uzna za szkodliwe. Dla ściany jelita lek to taka sama trucizna jak każda inna i do walki z nim ruszają enzymy, które częściowo je neutralizują. Dlatego do dawek leków, które są rozkładane w ścianie jelita, dolicza się działkę "na rozkurz" enzymom. Tymczasem sok grejpfrutowy zawiera związek, który paraliżuje pracę enzymów, a wtedy do organizmu może trafić nawet 10 razy tyle leku, ile trzeba. Znany jest przypadek mężczyzny, który popił lek szklanką soku grejpfrutowego i umarł na zaburzenia rytmu serca. Inne powikłania mogą być również bardzo groźne.

greipfrut - pamplemousse

Poza tym posiada wiele cennych właściwości.

Grejpfruty - wzmacnia układ krążenia - obniża poziom cholesterolu - obniża ryzyko zachorowania na raka zwłaszcza żołądka i trzustki - skuteczny lek w zatruciach pokarmowych - likwiduje nieświeży oddech - zapobiega zmianom genetycznym - pomocne w odchudzaniu - najskuteczniejszy jedzony razem z przegrodami między cząstkami miąższu

Grejpfrut w 90 procentach to woda zawierająca cukier, kwasy organiczne oraz witaminy z grupy B, a także spore ilości E i P. Owoc posiada dużą ilość witaminy C (30-50 mg/ 100 g) i korzystnie wpływa na pracę jelit. Przyspiesza przemianę materii, reguluje trawienie i poziom cholesterolu. Działa przeciwmiażdżycowo. Przeciwdziała sklerozie i żylakom, pobudza też apetyt. W miąższu występują karoteny głównie likopen, warunkujący jego zabarwienie. Występuje także gorzki związek naryngina. Związek ten jest odpowiedzialny za gorzki smak owocu, ale także za jego działanie lekko przeczyszczające, wspomagające przemianę materii Nasiona grejpfruta zawierają przede wszystkim bioflawonoidy, glikozydy, witamina C i inne białka. Ekstrakt z nasion grejpfruta skutecznie zwalcza 800 rodzajów wirusów, 100 gatunków grzybów i innych licznych pasożytów.

Funkcje:

  • wspomaga leczenie wrzodów dwunastnicy

  • wyciąg z grejpfruta stosowany jest również na problemy skórne

  • stosowany w leczeniu grzybic

  • poprawia odporność

  • przez dentystów polecany jest jako środek zwalczający płytkę nazębną oraz leczący zakażenia dziąseł

  • korzystnie wpływa na pracę jelit

  • przeciwdziała żylakom i sklerozie

  • pobudza też apetyt

  • wspomaga leczeni zapalenia opon mózgowych, poronień i martwych porodów często powodowanych przez bakterię Listeria monocytogenes

  • pomaga w leczeniu róży, ostrej choroby zakaźnej skóry i tkanki podskórnej wywołana przez paciorkowce, zapobiega jej rozprzestrzenianiu się drogą naczyń limfatycznych i nawracania (często w tym samym miejscu).

Ekstrakt z nasion grejpfruta przydaje się do wspomagania leczenia groźnej i opornej na leki choroby posocznicy, zwanej też sepsą, której przyczyną bywa zakażenie ogólne ze stałą obecnością bakterii gronkowiec i paciorkowiec, ale też w zakażeniach pneumokokami, meningokokami, czy pałeczkami okrężnicy.

..dalej >