Potliwość - potówki

  • Potliwość rąk Można leczyć kąpielami w odwarze z kory brzozowej. 100 g kory zalać 1 l wody. Naczynie przykryć i podgrzewać na małym ogniu przez 15 minut. Następnie pozostawić do naciągnięcia na 5 minut. Odwar wlać do miednicy z ciepłą wodą. Moczyć dłonie przez 15 minut. Zabieg powtarzać. Potliwość można też usunąć, często myjąc ręce w zimnej wodzie zmieszanej z octem. Warto też je płukać w naparach tymianku lub szałwii.

Potówki u dzieci

  • 50 g koszyczka rumianku zalać 2 litrami wrzątku. Naczynie przykryć i pozostawić do naciągnięcia na 15 minut. Przelać do wody kąpielowej. Kąpiel powtarzać 3 razy w tygodniu.

Potliwość

Nadmierne pocenie się może być miejscowe (np. nogi, ręce, głowa i twarz) i wówczas stosuje się obmywanie lub kąpiele w wyciągach ziołowych oraz przestrzega zasad ogólnej higieny. Potliwość całego ciała ma charakter napadowy, a jej przyczyny są nieraz trudne do ustalenia. Stosowanie doustne i zewnętrzne preparatów ziołowych przynosi dużą poprawę.

Osobom cierpiącym na nocne zlewne poty pomóc może smarowanie ciała jabłkowym octem winnym. Zabieg powtarzać kilkakrotnie, dzień po dniu.

Często po zjedzonym obiedzie, po ekscytującej rozmowie, po uniknięciu nieprzewidzianej sytuacji, ocieramy pot z czoła. Co się dzieje?

Pot jest naturalnym regulatorem ciepła w naszym organizmie. To nasz termostat i system chłodzenia zadziałał po pikantnym obiedzie czy uniknięciu kolizji na drodze. Nadmierne ciepło było dla nas niebezpieczne, system zadziałał, należy pamiętać, że system ten utrzymuje nas przy życiu. I nie ma w tym nic skomplikowanego.

Ciało ludzkie ma ponad 2 miliony gruczołów potowych, przy czym kobiety maja ich więcej niż mężczyźni.

Gruczoły dzielą się na dwa rodzaje:

  • gruczoły wydzielania zewnętrznego,

  • gruczoły apokrynowe.

Gruczoły wydzielania zewnętrznego zajmują na powierzchni ciała około 400 na 6 cm2, więcej jest ich na rękach, gdzie może ich być aż 3000.

Gruczoły wewnętrzne są mniejsze, znajdują się głęboko w skórze, maja wąskie kanaliki. Zadaniem ich jest kontrolowanie temperatury i gdy robi się gorąco gruczoły potowe zaczynają pracować na zwiększonych obrotach pobierając płyn z krwi do produkcji potu, transportują go na zewnątrz przez pory w skórze. Pot, który wydostał się na zewnątrz, paruje i w ten sposób chłodzi skórę. Chłodzi jednocześnie krew, która podeszła pod skórę na skutek impulsu wysyłanego przez komórki kontrolujące temperaturę, znajdujące się w mózgu. Tak schłodzona krew powraca do organów wewnętrznych i mięśni ochładzając je.

Gruczoły apokrynowe są większe. Ich liczba jest znacznie mniejsza. Doczepione są do mieszków włosowych pod pachami i w okolicy genitaliów. Gruczoły te są aktywne po pokwitaniu, są uwrażliwione na stres i pobudzenie seksualne.

Człowiek nie będący aktywnym może wydzielić około 1 litra potu dziennie, a sportowcy np. maratończycy nawet 7,5 litra podczas biegu.

Taka ekstremalna produkcja uważana jest za normalną w tych warunkach.

Jeśli jednak nasze ciało wystawione na słońce (nawet w cieniu) pokrywa się całe potem, możemy nazwać nadmiernym poceniem.

Należy zatem unikać słońca w południe, bo wtedy nasze regulatory pracują na najwyższych obrotach. Drugą sprawą jest nasze ubranie, syntetyczne materiały zwiększają pocenie. Należy więc nosić ubrania z naturalnych włókien latem, a z wełny zimą.

Ziołolecznictwo

Herbata z liścia szałwii

  • Doskonałym uzupełnieniem innych sposobów leczenia nadmiernej potliwości jest picie herbaty z liścia szałwii. 1 czubatą łyżeczkę liścia szałwii zalać 1 szklanką wrzątku. Krótko zaparzyć i pić 2 szklanki dziennie.

Kuracja pokrzywą

  • W kwietniu i maju, jeszcze przed okresem kwitnienia pokrzywy, żebrać świeże liście i łodygi. Pokrzywę należy starannie opłukać pod bieżącą wodą, osuszyć na lnianej ściereczce i przepuścić przez sokowirówkę. Pić 1 łyżeczkę soku dziennie. Resztę soku przechowywać w lodówce.

Kąpiele

  • 300 g kory dębu zalać 5 l wody i ogrzewać pod przykryciem do granicy wrzenia przez 15 minut. Odstawić na kolejne 15 minut, przecedzić i wlać do wanny z ciepłą wodą. Czas kąpieli 20 minut.

  • 100 g liści szałwii, 50 g kory wierzby i 25 g koszyczka rumianku zalać 4 litrami wrzątku. Ogrzewać do granicy wrzenia przez parę minut. Ostawić na 15 minut. Przecedzić, wlać do wanny z wodą o temperaturze 37 o C. Czas kąpieli 20 minut.

  • 100 g kory brzozy zalać 1 l wody. Ogrzewać pod przykryciem około 20 minut. Odstawić na 10 minut. Po przecedzeniu wlać do miednicy z ciepłą wodą. Moczyć w niej dłonie przez 15 minut.

  • 4-5 łyżek liści orzecha włoskiego zalać 3 l wody i ogrzewać pod przykryciem przez kwadrans do granicy wrzenia. Przecedzić i wlać do miednicy z ciepłą wodą. Moczyć stopy przez 10 minut. Kuracja 10-dniowa.

  • 50 g koszyczka rumianku zalać 2 l wrzątku. Pozostawić pod przykryciem przez 20 minut. Napar wlać do wanienki z ciepłą wodą. Kąpiel leczy potówki u dzieci.