Dzięgiel chiński

Dzięgiel rośnie dziko w wielu rejonach Azji. Dzięgiel chiński nazwany jest też dong quai, dong qui, tang kuie. Dzięgiel wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych stosowanych na "dolegliwości kobiece". Tradycyjnie używany jest w Azji jako środek wzmacniający układ rodny kobiet. W Japonii i Chinach pod względem popularności wyprzedza go tylko żeń-szeń.

Właściwości

  • łagodzi bóle miesiączkowe

  • łagodzi uderzenia gorąca w czasie menopauzy.

Dzięgiel chiński jest tradycyjnie stosowany jako środek zapewniający prawidłową czynność macicy i regulujący miesiączki. Rozszerza też naczynia krwionośne, dzięki czemu zapewnia lepsze ukrwienie różnych narządów. Trudno jednak ocenić skuteczność z powodu stosowania dzięgla z innymi ziołami. Tu zdania są podzielone.

Główne korzyści

Dzięgiel chiński jest tradycyjnie stosowany w leczeniu dolegliwości miesiączkowych i związanych z menopauzą. Twierdzi się, że reguluje on nieregularne cykle, łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bóle miesiączkowe i uderzenia gorąca, a także zmniejsza suchość pochwy w okresie menopauzy.

Istnieją dwie teorie na temat mechanizmu działania dzięgla. Niektórzy zielarze uważają, że zawiera estrogeny roślinne, które są słabsze niż estrogeny wytwarzane przez organizm, ale łączą się chemicznie z receptorami estrogenów w ludzkich komórkach i przywracają równowagę hormonalną. Inni badacze przypisują skuteczność dzięgla dużej zawartości kumaryn. Są to naturalne substancję chemiczne rozszerzające naczynia krwionośne, zwiększając ukrwienie macicy i innych narządów oraz działające stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Kumaryny zmniejszają również stany zapalne i skurcze mięśni.

Dodatkowo:Dzięgiel chiński rozszerza naczynia krwionośne, ułatwiając tym samym pracę serca, ale nie jest stosowany do obniżania ciśnienia krwi. Dodatkowo wpływa na poprawę krążenia obwodowego.

Dawkowanie: Zespól napięcia przedmiesiączkowego, nieregularne miesiączkowanie i uderzenia gorąca - 600 mg wyciągu z dzięgla dziennie. Ten sam skutek można osiągnąć, stosując 30 kropli nalewki 3x dziennie. Preparaty w postaci kapsułek, tabletek lub płynu winny zawierać standardowo od 0,8-1,1% ligustylidu. Można też stosować preparaty, które zawierają mieszankę dzięgla chińskiego i innych ziół regulujących miesiączkowanie, takich jak Niepokalanek, Lukrecja (podnosi ciśnienie) i eleuterokok.

Sposób użycia: Osoby cierpiące z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego winny zażywać dzięgiel chiński w dniach, w których nie występuje miesiączka. W przypadku bólów menstruacyjnych należy stosować dzięgiel chiński aż do końca menstruacji. W razie bólów miesiączkowych nie powiązanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, trzeba zacząć go zażywać na 1-2 dni przed planowanym rozpoczęciem miesiączkowania, zaś na uderzenia gorąca-codziennie. Jego skuteczność można zazwyczaj określić dopiero po 2 miesiącach stosowania.

Skutki uboczne: Dzięgiel chiński miewa łagodne działanie przeczyszczające, a także może powodować bardzo obfite miesiączkowanie. Stosując go należy unikać słońca, ponieważ jego korzeń zawiera związki zwane psoralenami, uczulające na promienie słoneczne.

Rozmaitości: Chcąc zastosować dzięgiel na dolegliwości związane z miesiączkowaniem lub menopauzą, należy się upewnić czy kupowany dzięgiel to roślina pochodząca z Chin lub Japonii ( Angelica sinensis lub A. acutiloba). Dzięgiel amerykański (A.atropurpurea) i arcydzięgiel (A.archangelica) są tradycyjnie stosowane do leczenia schorzeń układu oddechowego i żołądka, natomiast zupełnie nie działają na dolegliwości ginekologiczne.