zioła - Ś

Rośnie na przydrożach, rumowiskach, miedzach, łąkach.
Surowiec - Kwiat ślazu.
Skład - W kwiatach śluz, glikozyd antocyjanowy, kwasy organiczne, pektyny, Wit.C, karotenoidy, sole mineralne.
Zastosowanie
Obecnie kwiat i liście ślazu stosowane są w nieżytach górnych dróg oddechowych, w nieżytach żołądka i jelit oraz dróg moczowych. Zewnętrznie znajduje zastosowanie w postaci okładów na rany, wrzody, egzemy, do płukania jamy ustnej i gardła, do irygacji przy upławach i nadżerkach oraz do kąpieli w schorzeniach skórnych.

W Polsce występuje 12 gatunków świetlika wszystkie mają działanie lecznicze, występuje na suchych łąkach.
Surowiec - Ziele świetlika.
Skład - Garbniki, żywice, glikozyd aukubina, substancje gorzkie, nieco olejku, sole mineralne o dużej zawartości miedzi i magnezu.
Zastosowanie
Obecnie w lecznictwie ziele świetlika stosuje się głównie do okładów przy stanach zapalnych oczu. Niekiedy zalecany jest w schorzeniach żołądka, kolce żółciowej oraz w chorobach górnych dróg oddechowych z nadmiernym zaflegmieniem.

Tarnina występuje na miedzach, przydrożach, tworząc gęste zarośla.
Surowiec - Surowcem jest kwiat, owoce.
Skład - Owoce zawierają cukry, garbniki, pektyny, barwniki antocyjanowe, Wit. C W kwiatach występują flawonoidy, cukry, glikozyd cyjanogenny, sole mineralne.
Zastosowanie
Obecnie kwiaty ze względu na działanie moczopędne stosuje się w dolegliwościach pochodzenia nerkowego, dodatkowo napotnie, słabo przeczyszczająco, reguluje przemianę materii, stosowane w praktyce pediatrycznej. Owoce są zalecane w leczeniu biegunek, nieżytów żołądka i jelit.