Tymianek

Tymianek

  • stosuje się w schorzeniach dróg oddechowych

  • stosuje się jako środek wykrztuśny

  • ma działanie antyseptyczne

  • pobudza apetyt

  • ma działanie moczopędne

  • stosuje się przy zapaleniu korzonków nerwowych

Uprawiany jest wielu krajach Europy.
Surowiec - Ziele tymianku.
Skład - Olejek, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, saponiny, związki gorzkie, Wit. C, B.

Zastosowanie

Ziele tymianku ma działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze oraz rozkurczowe i pobudzające wydzielanie gruczołów. Stosowane jest jako lek wykrztuśny w chorobach dróg oddechowych oraz w zaburzeniach trawienia.

Zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła, do kąpieli wzmacniających i dezynfekujących oraz do mycia włosów. Z ziela tymianku otrzymywane są syropy przeciwkaszlowe. Wchodzi w skład mieszanek ziołowych: Septosan i Neopectosan. Wyizolowany z olejku tymol znajduje zastosowanie jako środek bakteriobójczy w stomatologii.

Tymianek pospolity

Tymianek pospolity (tymianek właściwy, macierzanka tymianek) – Thymus vulgaris. Jest krzewinką z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), dawniej wargowe (Labiatae). Jest uprawiany w wielu krajach Ameryki i Europy, również w Polsce.

W lecznictwie stosuje się ziele tymianku i olejek tymiankowy. Ziele zawiera do 2,5% olejku, flawonoidy, garbniki, fenolokwasy, triterpeny oraz cukry i sole glinu. Napary i wyciągi z ziela mają działanie wykrztuśne i rozkurczające oskrzela, a także przeciwbakteryjne. Stosuje się je w zakażeniach dróg oddechowych.

Jest powszechnie stosowaną przyprawa do mięs, zup i wędlin.