Choroby mężczyzn

Choroby mężczyzn

Leczenie dietą i dodatkami do żywności

Ważne jest zdrowe odżywianie (dużo świeżych owoców i warzyw i nie za dużo alkoholu), a szczególnie spożywanie produktów bogatych w witaminę C i cynk.

Dużo witaminy C zawierają brokuły, czerwona papryka, czarne porzeczki i pomidory, a dużo cynku - małże i skorupiaki, sardynki, nasiona dyni, kurczaki i brązowy ryż.

Pomóc może również regularne przyjmowanie witaminy C i cynku w tabletkach.

W chorobach związanych z płcią - u mężczyzn jak i u kobiet - istnieje ścisła więź między ciałem a umysłem i emocjami, dlatego też wiele problemów może mieć naturę zarówno fizyczną, jak i psychologiczną. Przykładem jest impotencja u mężczyzn (brak lub zbyt krótkie utrzymywanie się wzwodu).

Dolegliwości męskich narządów płciowych

Miednica mniejsza jest miejscem występowania licznych dolegliwości.

Przepuklina

Przepuklina inaczej ruptura, często powstaje w okolicy pachwinowej, ale może być też zlokalizowana w innych częściach brzucha. Jest to przemieszczanie się narządów wewnętrznych - głównie jelit - przez słabsze miejsce w ścianie jamy brzusznej, co powoduje obrzęk i często jest bolesne. Najczęściej przyczyny to wysiłek przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów i silne parcie podczas oddawania stolca. Nie należy jej mylić z przepukliną roztworu przełykowego. czytaj dalej >

Przerost gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego rzadko spotyka się w formie ostrej. Najczęstszym schorzeniem gruczołu krokowego jest gruczolak, inaczej określany jako przerost gruczołu krokowego. Jest to łagodny nowotwór. Cierpią na to schorzenie mężczyźni około 60 roku życia. Leczenie początkowo może być zachowawcze, gdy to okaże się mało skuteczne, należy dokonać operacji, a wykonana wcześniej ma większe szanse powodzenia.

Leki jako preparaty ziołowe mogą być z pożytkiem stosowane zarówno w okresie przed, jak i pooperacyjnym, gdyż łagodzą objawy, ułatwiają i regulują wydalanie moczu oraz działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Zalecenia praktyczne: czytaj dalej >

Przerost gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego rzadko spotyka się w formie ostrej. Najczęstszym schorzeniem gruczołu krokowego jest gruczolak, inaczej określany jako przerost gruczołu krokowego. Jest to łagodny nowotwór. Cierpią na to schorzenie mężczyźni około 60 roku życia. Leczenie początkowo może być zachowawcze, gdy to okaże się mało skuteczne, należy dokonać operacji, a wykonana wcześniej ma większe szanse powodzenia.

Leki jako preparaty ziołowe mogą być z pożytkiem stosowane zarówno w okresie przed, jak i pooperacyjnym, gdyż łagodzą objawy, ułatwiają i regulują wydalanie moczu oraz działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Zalecenia praktyczne:

  1. Ciepło się ubierać, dbać zwłaszcza o nogi.

  2. Jeść podkiełkowane ziarna dyni i słonecznika (ok. 60 - 80 ziaren).

  3. Jeść często kukurydziankę, płatki owsiane i kaszę mannę.

  4. Jeść dużo surówek owoców i warzyw, mało tłuszczów zwierzęcych.

  5. Poddać się operacji, jeżeli lekarz uzna za konieczne.

  6. Unikać pokarmów zawierających wapń.

  7. Stosować olej z dyni i słonecznika w postaci kapsułek - prostapol (2 razy dziennie 2 kapsułki) lub świeżo łuskane pestki dyni.

  8. Stosować zioła na łagodny przerost prostaty. Pomocny jest miód z dodatkiem pyłku pszczelego i propolisu.

Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty)


Jest schorzeniem urologicznym, zazwyczaj pochodnym zapalenia pęcherza moczowego. Łagodny, niezłośliwy przerost gruczołu krokowego jest jedną z najczęstszych chorób mężczyzn po czterdziestym roku życia. Kłopoty z prostata ma wtedy co czwarty mężczyzna, a po siedemdziesiątce już co drugi. W połowie tych przypadków niezbędne jest stosowanie odpowiednich leków.

W miarę rozrostu gruczołu krokowego stopniowo zaciska się światło cewki moczowej. W wyniku tego słabnie strumień oddawanego moczu. Z biegiem czasu jest wydalany z coraz większą trudnością i wreszcie wypływa kroplami. Następuje zaleganie moczu w pęcherzu, co powoduje potrzebę częstego oddawania go, w tym również nocą. W ostatnim stadium pojawia się bolesne parcie na pęcherz przy niemożności jego opróżnienia, co daje się wykonać dopiero po zastosowaniu cewnika. W tej fazie choroby konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Obok leczenia operacyjnego, hipotermii oraz technik laserowych, bardzo ważną rolę w terapii przerostu gruczołu krokowego pełnią surowce pochodzenia roślinnego. Najczęściej stosuje się w tym celu preparaty zawierające wyciągi z korzenia pokrzywy, nasion dyni, owoców palmy bocznie piłkowanej, pyłków żyta, kory śliwy afrykańskiej i kilku innych.

Zaleca się również preparaty wspomagające o właściwościach przeciwzapalnych lub dezynfekujących drogi moczowe, otrzymywane z liści borówki brusznicy, mącznicy lekarskiej, brzozy, topoli, osiki, ziela nawłoci i połonicznika, bądź kwiatów lub kory kasztanowca. Preparaty roślinne - odpowiednio dobrane - likwidują lub wyraźnie osłabiają nasilenie niektórych uciążliwych objawów choroby. Nie wywierają też toksycznego działania ubocznego.

Gruczoł krokowy (prostata) ma wielkość kasztana i leży tuż poniżej pęcherza moczowego. Jego wydzielina stanowi część nasienia męskiego stanowiącą podłoże dla produkowanych przez jądra plemników. Stan zapalny jest spowodowany zakażeniem, którego ognisko może się znajdować w każdej części ciała. Objawia się bólem w dolnej części pleców, w dole brzucha, za moszną i w kroczu oraz podwyższona temperaturą. Nie leczone zapalenie gruczołu krokowego może doprowadzić do stanu zapalnego innych części układu moczowo - płciowego, szczególnie jader i najądrza lub nerek.

Naturopatia

Należy pić duże ilości płynów (ale nie kawy, herbaty czy alkoholu) i jak najczęściej oddawać mocz, starając się możliwie najdokładniej opróżniać pęcherz. Pomaga siedzenie przez 10 minut w gorącej wodzie do pasa, z podgiętymi kolanami i zimnym okładem na czole. Następnie należy wytrzeć dolna część ciała zimnym ręcznikiem i przez kilka sekund trzymać zimny ręcznik między nogami, aby ochłodzić krocze. Niektórzy terapeuci polecają regularne doprowadzenie do wytrysku nasienia oraz masaż gruczołu krokowego, aby zmniejszyć ucisk przerastającego gruczołu. Pomaga również spacer.

Leczenie dietą i uzupełnianie niedoboru składników pokarmowych

Należy unikać ostrego i tłustego pożywienia i codziennie przyjmować witaminy C, E, B complex oraz cynk i magnez. Może również pomóc regularne uzupełnianie diety olejem z ryb, oliwek i wiesiołka. Skuteczne są soki wielowarzywne z marchwi, selera, rukwi wodnej i chrzanu oraz marchwi, ogórka, buraków, rzodkiewki, czosnku i dyni.

Ziołolecznictwo

Uważa się, że korzystnie działa napar z mniszka lekarskiego, ziela skrzypu lub perzu. Pomaga również nalewka z liści pomocnika baldaszkowego, jeżówki purpurowej, nasion ostróżeczki ogrodowej i sasanki, ale zioła te powinien przepisać specjalista.

Mieszanki ziołowe

  • Zmieszać po 50 g ziela nawłoci pospolitej, ziela rzepiku pospolitego, znamion kukurydzy oraz po 30 g: ziela skrzypu polnego, ziela rdestu ptasiego oraz ziela wężownika. Trzy łyżki stołowe ziół zalać 3 szklankami letniej wody i gotować na małym ogniu przez 5 minut, Odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić ciepłe 3 razy dziennie po 1 szklance.

  • Zmieszać po 40g strąków fasoli, kwiatu pierwiosnka lekarskiego, słomy owsianej, liści brzozy i kwiatu wrzosu. 3 łyżki stołowe ziół zalać 3 szklankami wrzątku. Przykryć i odstawić do naparzenia przez 20-30 minut. Przecedzić i dodać 1/3 łyżeczki imbiru. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance przed posiłkami.

Herbata z wierzbownicy drobnokwiatowej

  • 1 czubatą łyżeczkę ziół zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić na 5 minut do naciągnięcia. Pić po 1 szklance herbaty rano na czczo i wieczorem przed kolacją. Napar jest bardzo skuteczny w leczeniu stanów zapalnych pęcherza, moczowodów, nerek, łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Suszone nasiona dyni

  • Przyjmować doustnie po 1 łyżeczce łuskanych nasion dyni 3 razy dziennie w cyklach po 14 dni z przerwami około 5 dni. Korzystne jest miksowanie nasion z jogurtem, kwaśnym mlekiem i maślanką.

Nasiadówka

  • Zmieszać po 1 łyżce stołowej prószu siana, prószu koniczyny i słomy owsianek. Zalać 1,5 l wody, zagotować i odstawić do naparzenia na 10 minut. Ciepły napar używać do 15-minutowych nasiadówek. Powtarzać 3 razy w tygodniu. Czas trwania kuracji 1 miesiąc.

Kuracje ludowe

Okład z białej kapusty

  • W tradycji lecznictwa ludowego od bardzo dawna znany jest sposób okładania krocza liśćmi z białej surowej kapusty. Wybrać kilka liści kapusty, usunąć ich gruby nerw i zmiażdżyć np. wałkiem do ciasta lub butelką. Powtarzać wielokrotnie.

Okład z miazgi kasztanowca

  • Podobne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe jak kapusta ma także okład z miazgi dojrzałych kasztanów.

źródło: Kalendarz zdrowia medycyny naturalnej

Podobne

Impotencja

Impotencja

W "CHOROBY MĘŻCZYZN"

Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty)

Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty)

Homocysteina przyczyną miażdżycy?

Homocysteina przyczyną miażdżycy?

czytaj inne tematy

zobacz też