zioła - O

Ogórecznik pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. Można spotkać zdziczałą formę. Surowiec - ziele ogórecznika. Skład - śluz, żywice, garbniki, saponiny, barwniki antocyjanowe, olejek, sole mineralne o dużej zawartości krzemu, potasu, magnezu.

Zastosowanie Obecnie stosowany jest w nieżytach jamy ustnej i gardła, przy kaszlu, chrypce oraz w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Zewnętrznie na wrzody, czyraki, choroby skórne. W niektórych krajach świeże młode liście służą jako przyprawa do sałatek, ogórków, pomidorów, ziemniaków, potraw warzywno-mięsnych, ryb, mięsa z rusztu oraz sosów i majonezu.

W stanie naturalnym występuje w zaroślach, przy źródłach, w miejscach wilgotnych-forma zdziczała.

Surowiec - korzeń omanu.

Skład - olejek, wielocukry, gorycze, żywice, pektyny.

Zastosowanie

Obecnie korzeń omanu stosowany jest jako środek wykrztuśny w leczeniu gardła, oskrzeli, jamy ustnej, kaszlu różnego pochodzenia. Wchodzi w skład mieszanki Pektoson-wykrztuśna, Pectosol-krople przeciwkaszlowe, Azarina-tabletki przeciwkaszlowe. Ponadto może być stosowany jako środek regulujący trawienie przy niedostatecznym wydzielaniu soków trawiennych i żółci.

Gatunek występuje powszechnie w Europie, Azji, Afryce, głownie w sąsiedztwie wody. Surowiec - liście młode, kora. Skład - garbniki i antrachinony.

Zastosowanie Ziół tych używa się w leczeniu nieżytów żołądka i jelit, uporczywych biegunek, krwotoków wewnętrznych. Ziółka te przynoszą ulgę w przypadku przeziębień i gorączki oraz do płukania jamy ustnej i migdałków. Lecznictwo ludowe stosuje z dobrym skutkiem roztarte świeże liście w leczeniu popękanych sutków i czyraczności.

Hodowany w ogrodach praktycznie w całym kraju. Surowiec - liście, dojrzałe owoce. Skład - w liściach orzecha występują garbniki, flawonoidy, olejek, barwnik juglon, inozyt, Wit.C, B1, P, oraz znaczne ilości karotenu. Dojrzałe owoce zawierają olej tłusty, białka, karoten, Wit.C, z grupy B, E, P, oraz sole żelaza i kobaltu.

Zastosowanie Obecnie odwary z liści stosuje się w przewlekłych nieżytach żołądka i jelit, jako środek hamujący nadmierną fermentację jelitową, jako środek przeciwbiegunkowy oraz tamujący krwawienia z przewodu pokarmowego. Ze względu na działanie hypoglikemiczne zaleca się jako lek przeciwcukrzycowy. Dojrzałe owoce w żywieniu dietetycznym przy arteriosklerozie zalecanie orzechów uzasadnia wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej orzechowy stosowany jako środek przeczyszczający oraz do smarowania oparzeń i trudno gojących się ran. Alkoholowe i olejne wyciągi ze świeżych liści lub naowocni mają również zastosowanie w leczeniu wrzodów trawiennych.

Ostropest pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, w Polsce uprawiany do celów leczniczych, spotykany jako roślina zdziczała. Surowiec - surowcem owoc ostropestu. Skład - składnikiem dla którego się uprawia jest flawonolignany: sylibina, sylikrystyna, sylidaniona zawarta w owocach. Ponadto flawonoidy, śluz, kwasy organiczne, cukry, białka i tłuszcze.

Zastosowanie Obecnie z ostropestu produkowany jest lek Sylimarol. Sylimaryny wykazały silne działanie odtruwające wątrobę uszkodzona działaniem alkoholu, pestycydów, trójnitrotoluenu, leków. Usuwa on działanie toksyczne tych związków przywracając do normy czynności uszkodzonych komórek wątroby. Żucie ziarenek ostropestu pozwala na oczyszczenie się wątroby i leczenie jej pod katem chorób skórnych najczęściej łuszczycy.