Kamica pęcherzyka żółciowego

Kamica pęcherzyka żółciowego

Kamica to odkładanie się soli wapnia i substancji organicznych oraz powstawanie złogów w przewodach lub narządach jamistych. Sprzyjają jej czynniki kostytucjonalne, zaburzenia w przemianie materii, błędy dietetyczne oraz przewlekłe stany zapalne w danym narządzie.Choroba ta związana jest z obecnością w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych złogów w postaci kamieni utworzonych z cholesterolu lub barwników żółciowych z domieszką wapnia. Kamienie żółciowe, zwłaszcza pojedyncze cholesterolowe, nie sprawiają dolegliwości, najczęściej jednak dołączają się zmiany zapalne i objawy w postaci napadów bólowych (kolka).

Zamknięcie dróg żółciowych kamieniem może wywołać żółtaczkę. Częściej chorują kobiety w okresie przekwitania.

Kamica jest chorobą przewlekłą, mającą często ostry przebieg. Do typowych objawów należą: gwałtowny napad bólów w nadbrzuszu, bardzo często spowodowany spożyciem tłustych pokarmów. Leczenie kamicy żółciowej może być zachowawcze lub operacyjne, zależnie od stanu choroby.

Objawia się zwykle napadami ostrych bólów w prawym podżebrzu, promieniujących do łopatki (kolka żółciowa). Zatkanie przez kamień przewodu pęcherzykowego powoduje powstanie wodniaka pęcherzyka żółciowego, który w wypadku zakażenia może przejść w ropniak pęcherzyka. Leczenie powikłanej kamicy żółciowej jest zawsze operacyjne.

Kamienie żółciowe są złogami odkładającymi się w woreczku żółciowym, zwykle w wyniku diety zawierającej zbyt dużo tłuszczu, a zbyt mało włókien roślinnych. Najczęściej występują u osób chorych na cukrzycę, otyłych i kobiet w ciąży, ale wydaje się, że pewna rolę odgrywają tu również skłonności dziedziczne. Jeśli kamienie zatkają przewody odprowadzające żółć (substancję uczestniczącą w procesie trawienia), stan jest poważny i może wymagać natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Zdarza się, że oprócz bólu, który zwykle odczuwamy w prawym ramieniu czy biodrze, pojawia się żółtaczka (żółte zabarwienie białek oczu, skóry i moczu), zgaga i podwyższona temperatura. W lżejszych przypadkach pomocne mogą być zioła, ponieważ działają rozkurczowo i tym samym zmniejszają ból oraz ułatwiają przepływ żółci, łagodzą stan zapalny, mają również właściwości bakteriobójcze i pobudzają wątrobę do zwiększonego wytwarzania żółci, poprawiają trawienie.

Dieta w leczeniu kamicy pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

  • Nie spożywać mięs tłustych, mrożonych i smażonych, tłustych ryb, tłustych wędlin i wątróbki.

  • Przeciwwskazane są ciastka z kremem, torty, czekolada.

  • Odradzam również picie kawy prawdziwej, kakao, tłustego mleka, silnie gazowanych napojów, piwa, wina, alkoholi.

  • Unikać należy żółtek jaj, serów żółtych, topionych oraz serów poddawanych procesowi fermentacji.

  • Wyłączyć trzeba warzywa i owoce wzdymające, czyli groch, fasolę, cebulę, czosnek, rzodkiewkę, grzyby, gruszki, winogrona, agrest, migdały, orzechy.

  • Z przypraw należy unikać papryki i musztardy.

  • Zadowalać się mlekiem odtłuszczonym, bawarką, kawą zbożową z mlekiem, rozcieńczonymi sokami owocowymi, słabą herbatą, naparami z rumianku i mięty.

  • Wskazane jest mięso chude cielęce, gołąb, chude ryby, wędliny o małej zawartości tłuszczu.

  • Spożywać warzywa: ziemniaki, marchew, buraki, pomidory bez skórki, potrawy z karczochów. Należy jeść potrawy jarskie, urozmaicone, lekkostrawne.

  • Potrawy podaje się ciepłe, zupy i sosy sporządza się na wywarach warzywnych i podprawia się zawiesiną z mąki i mleka.

  • W kamicy żółciowej ważne jest również, aby posiłki jeść często, ale w małych objętościowo porcjach.

Zalecenia praktyczne:

  • Jeść suszone śliwki (rozmoczyć 5-6 sztuk w szklance wody) raz dziennie rano.

  • Jeść często kaszę gryczaną z kwaśnym mlekiem, dbać o regularne wypróżnianie.

  • Pić często kompoty z jabłek i porzeczek (nie przesładzać).

  • Stosować jednodniowe głodówki raz w tygodniu. Pić w tym dniu napary ziołowe, np. z liścia poziomki lub z ziela dziurawca.

  • Przyjmować krople "Klasztorne" - jeden do trzech razy dziennie po pół łyżeczki przed jedzeniem, w zależności od nasilenia objawów chorobowych.

  • W razie pogorszenia należy zdecydować się na operację, lecz musi o tym zadecydować lekarz.

Naturoterapia, leczenie dietą i uzupełnianie niedoboru składników pokarmowych

Ból uśmierzają gorące okłady przyłożone do brzucha i krzyża na 10-15 minut. Pomaga również popijanie małymi łykami podczas posiłków olejku mięty pieprzowej zmieszanej z wodą.

Najlepszym sposobem na pozbycie się kamieni żółciowych jest "płukanie wątroby". Przez 6 dni jemy wyłącznie nieprzetwarzane produkty żywnościowe oraz jabłka i pijemy dużo surowego soku jabłkowego. Rano siódmego dnia wypijamy filiżankę oleju z oliwek zmieszanego z sokiem z cytryny (w stosunku 1:1). Uważa się, że pobudza to wydzielanie żółci i może spowodować wypłukanie kamieni. Należy pić czystą wodę, ograniczyć produkty mleczne i przyjmować witaminę C.

Ziołolecznictwo

Można usunąć kamienie, stosując odpowiednie mieszanki ziół, ale wymaga to czasu i cierpliwości: codziennie przez 4 tygodnie pić napar z centurii pospolitej. Zmieszać 1 część prawoślazu lekarskiego z 1 częścią mieszanki Chelone, liści boldo, Chionanthus virginica, gorzknika kanadyjskiego i pić napar 3 razy dziennie.

Uwaga! W czasie ciąży nie pijemy ziół leczących kamicę żółciową.

Karczochy, cykoria, rzodkiewka i liście mniszka lekarskiego działają tonizująco na wątrobę i uważa się, że pomagają przy kamicy żółciowej.

Zioła w kamicy

Kamica żółciowa - zioła

Zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo, jedynie od czasu do czasu pojawia się zgaga, odbijanie, wzdęcia lub bóle po prawej stronie brzucha, tuż pod żebrami. Z czasem dolegliwości nasilają się, a ból wzrasta.W przypadku stwierdzenia kamicy żółciowej leczenie ziołami i środkami naturalnymi ma charakter wspomagający. W ostrych przypadkach należy bez zwłoki wezwać lekarza.

Ziołolecznictwo

Mieszanka ziołowa

  • Zmieszać po 25 g koszyczka rumianku, ziela glistnika, ziela tysiącznika i liścia melisy. Jedną łyżeczkę mieszanki zalać 1 szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem przez 3 minuty. Pić ciepłe, łyczkami, 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.

Herbata z korzenia mniszka pospolitego

  • Jedną łyżeczkę korzenia mniszka zalać 1 szklanką przegotowanej zimnej wody. Odstawić na 10-12 godzin. Rano zagotować i odcedzić. Pic po 1/2 szklanki łykami, na pół godziny przed śniadaniem i po śniadaniu.

Sok z czarnej rzepy

  • Sok wyciśnięty z kilograma czarnej rzepy zmieszać z 250 g miodu, najlepiej płynnego. Dobrze wymieszać i pić 2 razy dziennie po 1 łyżce stołowej przez 2 tygodnie.

Kuracje ludowe

  • Jedną łyżeczkę oliwy z oliwek zmieszać z 5-10 kroplami soku z cytryny. Zażywać 2 razy dziennie przez 15 dni. Po tygodniu przerwy powtórzyć kurację i prowadzić ją przez kolejne 14 dni.

  • Zmieszać po 500 g miodu płynnego, 250 g soku z cytryny i 300 g oliwy z oliwek. Zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżeczce na pół godziny przed posiłkami. Dawkę można zwiększyć do 1 łyżki stołowej, również 3 razy dziennie.

Syrop z buraków czerwonych

  • Kilka buraków ugotować w skórkach. Zetrzeć na drobnej tarce i nadal gotować w wywarze, aż do uzyskania konsystencji gęstego syropu. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance ciepłego płynu. Kuracja 2-tygodniowa.