Choroby laryngologiczne

Uwaga

Tradycyjnym sposobem na zatoki przynosowe i czołowe jest rumianek: pełną łyżkę rumianku zaparzyć 1 litrem wrzącej wody, nad naczyniem otulić chorego ręcznikiem i pozwolić mu wdychać opary przez 15-20 minut.

Po zabiegu trzeba na jakiś czas położyć się do łóżka, inhalacje robić 2x dziennie.

Leczenie zewnętrzne należy wspomóc piciem ziół leczących nerki, gdyż jak wykazały badania zapalenie zatok ma często swe źródło w złej pracy nerek.

Napar z brzozy:

łyżkę suchych liści zalać szklanką wrzątku i gdy naciągną, podawać choremu 2x dziennie - rano i wieczorem po pół szklanki.

Zapalenie zatok przynosowych (sinusutis)

- stan zapalny błony śluzowej zatok wywołany przez wirusy lub bakterie, najczęściej jako powikłanie ostrego nieżytu nosa, rzadziej jako zakażenie odzębowe. Ulegają głównie schorzeniu zatoki szczękowe (sinusitis maxillaris), sporadycznie zatoki czołowe (sinusitis fronatlis) i sitowe (sinusitis ethmoidalis). Najrzadziej stanom zapalnym ulegaja zatoki klinowe (sinusitis sphenoidalis). Może występować zapalenie wszystkich zatok (pansinustis). Leczenie: antybiotyki, środki napotne, przepłukiwanie zatok lub leczenie operacyjne. czytaj dalej >

Metody na katar - Inhalacje

  1. Zaleca się inhalacje parowe z dodatkiem olejków eterycznych. Najlepiej stosować olejki: eukaliptusowy, cytrynowy, cedrowy, sosnowy. Do miseczki inhalatora wkropić 2-3 krople i wdychać przez 10 minut. Małym dzieciom zmniejszyć dawkę o 1 kroplę i skrócić o połowę czas inhalacji.

  2. Przy katarach i nieżytach nosa, infekcji zatok czołowych i szczękowych można też wdychać świeży sok z cebuli. Obrać z łupin jedną dużą cebulę i wycisnąć sok w sokowirówce.

  3. Oddychać ustami i nosem, wciągając ulatniające się olejki eteryczne. 3 łyżki stołowe majeranku zalać szklanką wrzątku. Pochylając się nad kubkiem i otulając go dłońmi tak, by utworzyły rodzaj lejka, wciągać nosem parę z kubka przez 3-4 minuty. Zabieg powtarzać. Czytaj dalej >

Ból zęba

Najważniejsza jest jednak ochrona i zapobieganie.

Duża część infekcji chorobotwórczych dostaje się do organizmu poprzez śluzówkę gardła i nosa, powodując m.in. takie choroby jak: grypa, angina, katar etc.

Bardzo istotną sprawą jest próchnica i zmiany w obrębie korzenia zęba najczęściej ropne a dające duży ból i siejące do krwiobiegu bakterie, które uszkadzają stawy dając zmiany reumatoidalne, choroby nerek, serca (najczęściej zastawki). Przyczyną próchnicy są rozkładające się resztki pokarmu zalegającego między zębami. Najszkodliwszy jest zalegający pokarm zawierający cukier.

Higiena jamy ustnej jest szalenie ważną sprawą nie tylko z punktu widzenie zdrowotnego ale i też estetycznego. Brak zębów, dziurawe zęby czy odór ziejący z buzi nie są przyjemne ani dla posiadacza zębów ani dla otoczenia.

czytaj dalej >

Na zatoki z kuchni chińskiej według pięciu elementów coś co wykopałem z swoich notatek i własnych doświadczeń: Podkupione i sprawdzone z Kuchni Chińskiej - gotowanie według pięciu elementów. "Imbirowa zasmażka" - na zatoki i bóle korzonkowe. Łyżeczkę lub dwie imbiru w zależności od tego ile potrzebujemy podgrzanej masy, podgrzewamy na patelni tak jak byśmy wykonywali zasmażkę. Dobrze podgrzaną masę rozkładamy np. na chusteczce higienicznej - pasek o szerokości czoła (zatoki) następnie nakładamy folię spożywczą pod chusteczkę aby nie przesiąkła nam masa w chustkę którą owijamy czoło, przykładamy masą do czoła i zawijamy chustkę. Po chwili będzie piekło jak "sto diabłów" ale to tylko wrażenie, okład taki trzymamy do chwili aż przestanie "grzać". Taki okład grzeje jakieś 4-5 godzin. Zabieg wykonać najlepiej wieczorem kiedy już nie wychodzimy z domu, po wszystkim umyć czoło wodą z mydłem i natłuścić kremem. Osoby z wrażliwą cerą mogą mieć lekko zaczerwienioną skórę, sprawdzajmy jednak czy masa nie jest zbyt gorąca przed nałożeniem, powinna ona być dobrze ciepła. I w przypadku zatok i korzonków sprawdzona, przy bólach korzonkowych już po 5 godzinach mogłem spokojnie się poruszać. Nie oznacza to jednak że nasze dolegliwości zdrowotne nie powinny być pod kontrolą lekarza!

Przepis użytkownika Forum Afty

Afty to bolesne, dokuczliwe wykwity zapalne, pojedyncze lub mnogie, żółtoszare, okrągłe lub owalne, wielkości soczewicy, otoczone rąbkiem zapalnym.

Pojawiają się przeważnie w błonie śluzowej warg, policzków i języka, czasami w skórze i błonie śluzowej narządów płciowych. Przyczyną schorzenia może być osłabienie odporności i stres. Występują jako powikłanie wirusowych chorób jamy ustnej, zaś u dzieci po niektórych chorobach zakaźnych w okresie ząbkowania.

Utrzymują się od jednego do trzech tygodni.

Nawroty choroby są częste, czasami towarzyszy im gorączka. W leczeniu miejscowym stosuje się antybiotyki i pędzlowania fioletem goryczki. U chorych z przewlekłą, nasiloną i bolesną aftozą korzystne wyniki można uzyskać, podając nieduże dawki kortykosterydów, zaś w leczeniu ogólnym zespół witamin z grupy B, witaminy C, A i E.

Stosuje się też preparaty ziołowe, które powodują zmniejszenie stanu zapalnego, bolesności, wykazują również działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Ziołolecznictwo

  • Chorzy cierpiący na stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej powinni płukać gardło naparem z rzepiku pospolitego: 1 kopiastą łyżeczkę ziół zaparzyć w 1/4 l wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 5 minut do naciągnięcia. Płukać raz dziennie, aż do ustąpienia objawów.

  • Są też gotowe mieszanki w sklepach z ziołami o które warto zapytać zaznaczając, że chodzi o leczenie Afty.

Krwawienie z nosa

Właściwości tamujące krwawienia ma napar ze skrzypu. 1 łyżkę stołową skrzypu zalać 1 szklanką wrzątku.

Odstawić do naciągnięcia na parę minut. Po wystygnięciu wciągać nosem napar. Zabieg powtarzać parokrotnie.

Zatoki

Podobne

Chore zatoki - czynniki wywołujące zapalenie zatok

Chore zatoki - czynniki wywołujące zapalenie zatok

Zapalenie gardła, migdałków

Zapalenie gardła, migdałków