Choroby układu krążenia

Układ krążenia

Prawidłowe krążenie to jeden z najważniejszych stabilizatorów funkcjonowania naszego organizmu. Sprawność fizyczna, łagodzenie skutków starzenia, intelektualna aktywność -to zaledwie kilka spośród wielu czynników bezpośrednio zależnych od stanu żył i tętnic, które liczą w naszym organizmie blisko sto tysięcy kilometrów.Jak zatem utrzymać nasz układ krążenia w dobrej kondycji, tak aby służył nam do późnej starości?

Dusznica bolesna

Bóle dławicowe występują najczęściej podczas wysiłku, np. podczas chodzenia. Idący odczuwa ból - zatrzymuje się i ból znika. Znowu idzie i ból pojawia się ponownie. Ból może wystąpić też przy wchodzeniu po schodach, forsownego biegu do autobusu, tramwaju itp. Dodatkowymi wyzwalaczami bólu dławicowego mogą być: nagłe wyziębienie organizmu, zdenerwowanie, stres. Charakterystyczną cechą tego bólu jest zanikanie w spoczynku lub ustępowanie po podaniu nitrogliceryny....czytaj dalej >

Wady serca Niewydolność serca

W wyniku tych chorób może rozwinąć się niewydolność mięśnia serca. Pojawia się wtedy duszność, początkowo przy wysiłku, a później nawet w spoczynku. Jeśli zajęte jest też prawe serce, to pojawiają się obrzęki kończyn dolnych i częste oddawanie moczu w nocy. Niewydolność świadczy o poważnym uszkodzeniu mięśnia serca. Należy wtedy leczyć przede wszystkim to, co do niej doprowadziło (np. chorobę wieńcową). Podaje się również leki zwalczające jej objawy (np. obrzęki)...czytaj dalej >

Choroby układu krążenia stanowią w chwili obecnej obok chorób nowotworowych najważniejsze zagrożenie dla zdrowia i życia ludności w Polsce.

Do chorób układu krążenia stanowiących najpoważniejsze zagrożenie z punktu widzenia epidemiologii zaliczamy: chorobę niedokrwienna serca z najpoważniejszymi jej postaciami zawałem serca i nagłym zgonem sercowym oraz nadciśnienie tętnicze ze wszystkimi jego powikłaniami. Ocenia się, że choroby układu krążenia są odpowiedzialne za około 50% wszystkich zgonów w Polsce. Jest to liczba przerażająca i co najgorsze prowadzone obserwacje dowodzą, że w dalszym ciągu ulega ona wzrostowi. Pamiętać należy, że schorzenia układu krążenia są z reguły chorobami przewlekłymi, wymagającymi wieloletniego, kosztownego leczenia, często ograniczają zdolność do pracy. Można dokładnie wyliczyć materialne straty ponoszone przez społeczeństwo polskie, będące wynikiem chorób układu krążenia. Również nie wolno zapominać o tysiącach dramatów ludzi dotkniętych schorzeniami układu krążenia.Rodzi się zatem pytanie: Czy i jak ograniczać rozpowszechnienie tych chorób? Odpowiedź może być tylko jedna. Niekorzystne trendy wzrostu zachorowalności na choroby układu krążenia musza być zahamowane i w miarę szybko należy dążyć do spadku liczby zachorowań. Jedną z możliwości odwrócenia tych niekorzystnych trendów jest promowanie wiedzy o istocie chorób układu krążenia i możliwościach wynikających z rozpowszechniania w społeczeństwie postaw prozdrowotnych. Efekty takich działań obserwujemy już od wielu lat w krajach zachodnich, głównie w USA, gdzie po eksplozji chorób serca w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w chwili obecnej notuje się wyraźny spadek ich występowania.

Mimo rozwoju technologii ciągle postawą rozpoznania choroby jest rozmowa z pacjentem Badanie serca ręką i sprawdzanie tętna ma na celu ocenę ruchów serca. Istotne jest również oglądanie żył na szyi. Niekiedy chorobom serca towarzyszy powiększenie wątroby, w rzadkich przypadkach płyn w jamie brzusznej, co można stwierdzić przez obmacywanie brzucha. Ważne jest osłuchiwanie serca, gdyż każdą chorobę cechuje inny zespół objawów słuchowych. Osłuchując płuca można stwierdzić tylko czy płuca są przekrwione. Elektrokardiografia jest metodą badania serca za pomocą zjawisk elektrycznych powstających w wyniku przepływu jonów przez błonę komórkową mięśnia sercowego. Eelektrokardiogram jest przede wszystkim niezbędny w rozpoznawaniu zaburzeń rytmu serca.

Badania polikardiograficzne są przydatne w rozpoznawaniu wad serca. Jednak w związku z rozwojem echokardiografii mają one obecnie znaczenie historyczne.

Badanie echokardiograficzne jest to badanie serca za pomocą ultradźwięków na zasadzie echosondy. Jest to metoda rozpoznawania chorób serca i naczyń. Dodatkowo jest to metoda nieinwazyjna.

Zdjęcie radiologiczne jest najbardziej dostępnym badaniem pomocniczym w rozpoznawaniu chorób układu krążenia. Umożliwia wstępne rozpoznanie wielu chorób i wad które powodują zniekształcenie serca; a także pozwala stwierdzić stopień ukrwienia płuc.

Innymi lecz znacznie mniej używanymi sposobami badań są: badanie izotopowe serca, cewnikowanie serca, angiokardiografia, koronarografia.

Do najczęstszych chorób układu krążenia zaliczamy: miażdżyce, chorobę wieńcową, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, wady serca, zapalenie mięśnia sercowego, kardiomiopatie, zapalenie wsierdzia, zapalenie osierdzia, za

burzenia rytmu serca, zator tętnicy płucnej, niewydolność serca, nerwicę serca, żylaki kończyn dolnych.

źródło: eioba



Cholesterol i witaminy

Pamiętaj: zanim zaczniesz stosować któryś z wymienionych preparatów, skonsultuj się z lekarzem.

Przykładowe dawkowanie Wit. E-250 mg 2x dziennie. (jeśli przyjmujesz środki przeciwzakrzepowe musisz to uwzględnić) Wit. C -500 mg.2x dziennie (zmniejsz dawkę jeśli wystąpi biegunka). Czosnek 400-600 mg. suchego koncentratu dziennie, (tabletki muszą być pokryte warstwą ochronną i rozpuszczać się w jelicie cienkim). Chrom-200 mg. 1x dziennie. Beta - sytosterol - 300 mg. 2x dziennie. Karczoch zwyczajny - 300 mg. 2x dziennie. Babka płesznik - 1 łyżka stołowa proszku rozpuszczalnego w wodzie lub soku - 2x dziennie.

Choroba wieńcowa

Klasyczne leczenie choroby wieńcowej zmniejsza częstotliwość i nasilenie bólów w klatce piersiowej i zapobiega zaburzeniom pracy serca, wynikającym z niedokrwienia mięśnia sercowego.

Nie usuwa jednak przyczyny choroby.

Kiedy serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi, a wraz z nią tlenu, dochodzi do niedokrwienia i niedotlenienia mięśnia sercowego. Objawia się to typowym ściskającym bólem wieńcowym, który zwykle zaczyna się w okolicy mostka i promieniuje do ramienia i ręki lub do szczęki. Ból wieńcowy początkowo narasta, aż do osiągnięcia plateau a następnie maleje. Taki napad może trwać do 15 minut.

Ostrzeżenie: silny ból serca

Silny ból serca, któremu towarzyszy ból prawego ramienia i szyi, duszność, bladość i poty, może wskazywać na atak serca i nie należy go leczyć samodzielnie ani stosować metod konwencjonalnych. Jeśli takie objawy wystąpią, należy natychmiast wezwać lekarza.

Zioła Bonifratrów stosowane w przypadku chorób układu krążenia:

  • Zioła które wzmacniają czynności skurczowe serca: ziele ziele serdecznika, jemioły, konwalii i miłka wiosennego, kwiat głogu, liść naparstnicy wełnistej i naparstnicy purpurowej.

  • Zioła działające uspokajająco na czynność serca: ziele żarnowca, kłącze kozłka.

  • Zioła krwiotwórcze: ziele skrzypu, liście pokrzywy, ziele krwawnika.

  • O działaniu przeciwkrwotocznym: liść pokrzywy, kłącze wężownika i pięciornika, kora dębu, berberysu, kaliny i kasztanowca, kwiat kasztanowca, jasnoty białej i malwy czarnej, ziele drapacza, bratka polnego, rdestu ptasiego, skrzypu, rdestu ostro gorzkiego, tasznika i krwawnika.

  • Zioła przyspieszające przemianę materii: kłącze perzu, korzeń mniszka, łopianu, podróżnika i mydlnicy, liście orzecha włoskiego, kwiat tarniny, ziele krwawnika, przywrotnika, drapacza, bratka polnego, marzanki wonnej oraz dziurawca.

  • Zioła leczące cukrzyce (przeciwcukrzycowe): korzeń podróżnika i mniszka, liść poziomki, pokrzywy, borówki czernicy i szałwii, ziele rutwicy, owoc jarzębiny.

Zobacz podobne tematy

Czytaj też na forum