Dziki bez czarny

Nalewka na owocach czarnego bzu Nalewka bzowa polecana jest przy przeziębieniach, ma działanie odtruwające, jest jednocześnie słabym środkiem przeciwbólowym i wspaniałym naturalnym środkiem ułatwiającym wypróżnienie.

Składniki:

  • 1 kg dojrzałych owoców bzu czarnego

  • 1 l spirytusu

  • 0,25 kg cukru

  • 0,5 l wody

Wykonanie:

Owoce bzu zalać w słoju spirytusem i szczelnie zamknięty słój odstawić na miesiąc w ciepłe miejsce. Po tym czasie nalewkę przecedzić i dodać do niej syrop z cukru i wody (zagotowany, odszumowany i przestudzony). Ponownie szczelnie zamknąć słój i odstawić na tydzień, po czym nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek, pozwalając jej dojrzewać przez pół roku w chłodnym i ciemnym miejscu.

Czarny bez

  • - stosowany w przeziębieniach jako środek napotny (sok z owoców)

  • - podnosi odporność organizmu na infekcje

  • - pomocny przy bólach gardła

  • - pomocny przy migrenie i nerwobólach

Bez czarny występuje pospolicie w całym kraju, rośnie w zaroślach na skrajach lasu. Surowcem zielarskim jest kwiat i owoc. Kwiaty zbiera się delikatnie najlepiej rano gdy się jeszcze nie całkowicie rozwinęły. Owoce-ścina się całe baldachimy, dojrzałe.

Kwiaty: cholina, rutyna, kwasy organiczne, olejek lotne, związki fenolowe, sole mineralne.

Owoce: antocyjany, kwasy organiczne, karotenoidy, garbniki, witaminy z grupy B, witaminę C.

Zastosowanie

Kwiaty działają moczopędnie i napotnie oraz zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność naczyń. Odwary z kwiatu stosowane są do płukania jamy ustnej, gardła, przy anginie. Kwiat wchodzi w skład mieszanki Pyrosan.

Owoce zaliczone są do środków przeczyszczających, czyszczących krew, działają napotnie i moczopędnie. Ma to duże znaczenie w chorobach reumatycznych, niektórych chorobach skórnych, czy chorobach zakaźnych. Owoce wchodzą w skład mieszanki ziołowej Normosan. Są również składnikiem kropli Betasol i granulatu Betagran leku stosowanego pomocniczo w łuszczycy.

Przemysł również korzysta z owoców używając do barwienia win, dżemów i marmolad.