Gruźlica płuc

Gruźlica płuc uważana niegdyś za chorobę artystów, szerząca się przede wszystkim wśród ludzi ubogich, z którą niemal zupełnie uporał się XX wiek, niestety ponownie daje znać o sobie. Chorobę wywołują prątki gruźlicy. Zakażenie następuje najczęściej na skutek bezpośredniego kontaktu z osoba chorą. Bakterie gruźlicy przenoszą się bowiem wraz z drobinkami wody - podczas kaszlu, kichania czy oddychania - z osoby zarażonej na zdrową.

Do charakterystycznych objawów należą: kaszel z odpluwaniem żółtej i zielonej flegmy, utrzymująca się dość długo niewysoka gorączka, a także bóle w klatce piersiowej.

Osoba z takimi objawami obowiązkowo powinna skonsultować się z lekarzem, który na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, jak również badania plwociny, jest w stanie określić zaawansowanie choroby. Dziś gruźlicę płuc leczy się oczywiście środkami właściwymi medycynie akademickiej, ale wśród receptur medycyny naturalnej zachowało się wiele takich, które dziś mogą służyć chorym, wspomagając i przyśpieszając proces zdrowienia.

Ziołolecznictwo

Herbata z podbiału

  • W początkowym stadium rozwoju gruźlicy płuc pomocny w leczeniu może być podbiał. Roślina ta ma właściwości przeciwzapalne, a także rozrzedza zalegający w oskrzelach i płucach śluz, ułatwiając jego wykrztuszanie. W sklepach zielarskich i aptekach podbiał pospolity można kupić jako herbatkę do zaparzania w woreczkach.

Herbata ze skrzypu

Lecznicze właściwości skrzypu od najdawniejszych czasów wykorzystywano do kuracji w chorobach płuc, w tym także gruźlicy płuc. Dzięki dużej zawartości krzemu regularne picie herbaty ze skrzypu przyśpiesza procesy gojenia objętego chorobą płuca.

  • 1 czubatą łyżeczkę ziela skrzypu zalać 1 szklanka wrzątku. Przykryć i zaparzać 5 minut. Pić dwa razy dziennie po 1 szklance. Kuracja 3-tygodniowa, którą należy powtórzyć po 10-dniowej przerwie.


Mieszanka ziołowa

zmieszać:

  • 50 g kwiatów i liści podbiału,

  • 50 g kwiatu dziewanny,

  • 50 g liści babki lancetowatej

  • 50 g kwiatu miodunki plamistej.

2 pełne łyżeczki do herbaty mieszanki zalać 1 szklanka wrzątku. Zaparzać 5 minut. Pić ciepłe łykami do 3 szklanek dziennie. Mieszanka ma silne działanie wykrztuśne.

Sposób ludowy

W trakcie II wojny światowej, w Rosji, z braku leków gruźlicę płuc dość powszechnie leczono naturalnymi metodami. Oto recepta.

  • 2-litrowy garnek wypełnić do połowy ziarnem owsa lub jęczmienia. Zalać mlekiem, tak aby przykryło ziarno prawie do brzegu garnka. Dodać 1/3 kg smalcu. Garnek przykryć i wstawić do piekarnika. Gotować około pół godziny. Pić ciepłą płynną masę 3 razy dziennie po 50 g.

Mieszanka miodu z chrzanem

  • 3 łyżki stołowe świeżo startego chrzanu zmieszać z 1 szklanką płynnego miodu lipowego. Miksturę odstawić na 3-4 dni. Podawać 3 razy dziennie po 1 łyżeczce. Mieszanka jest stosowana jako środek pomocniczy w leczeniu gruźlicy. Także odflegmia i leczy uporczywy kaszel.

Nalewka na szyszkach

  • Kilka młodych szyszek sosnowych zalać 1/2 litra czystej, 40 procentowej wódki. Odstawić do naciągnięcia na 10 dni. Pic rano i wieczorem po 1 kieliszku.