Układ krążenia - leczenie alternatywne

Układ krążenia - leczenie alternatywne

Prawidłowe krążenie to jeden z najważniejszych stabilizatorów funkcjonowania naszego organizmu. Sprawność fizyczna, łagodzenie skutków starzenia, intelektualna aktywność - to zaledwie kilka spośród wielu czynników bezpośrednio zależnych od stanu żył i tętnic, które liczą w naszym organizmie blisko sto tysięcy kilometrów.Jak zatem utrzymać nasz układ krążenia w dobrej kondycji, tak aby służył nam do późnej starości?

Akupresura

Masaż stóp, uciskanie, chodzenie w obuwiu ze specjalnymi wkładkami, wypustkami masującymi stopę podczas chodzenia, toczenie stopami wyprofilowanych drewnianych rolek - to podstawowe ogólnie dostępne sposoby niewymagające specjalistycznej wiedzy. Pobudzane w ten sposób receptory poprawiają nie tylko krążenie w stopach, ale także w organach powiązanych z daną sferą. Ponadto w wiosenne i letnie dni powinniśmy jak najczęściej zdejmować obuwie, chodzić boso w domu, na dworze po trawie, kamieniach i nierównym terenie.

  • W nagłych wypadkach zaburzenia układu krążenia, przed przybyciem lekarza, możemy pomóc sobie masażem i rytmicznym uciskiem końca środkowego palca lewej i prawej ręki. Objąć palec środkowy palcem wskazującym i kciukiem drugiej dłoni. Czubkiem kciuka uciskać go w rytmie zbliżonym do rytmu serca przez 1 minutę. To samo powtórzyć na palcu środkowym drugiej dłoni.

Kąpiele stóp

Środkiem usprawniającym są także kąpiele stóp. Trzy razy w tygodniu możemy stosować kąpiele na przemian z ciepłej i zimnej wodzie. Do wody można dosypać soli kuchennej, morskiej, bocheńskiej. Moczyć nogi w ciepłej wodzie przez kilka minut i następnie na parę sekund zanurzyć w zimnej.

Kuracja ks. Sebastiana Kneippa

Jednym z najlepszych sposobów hartowania organizmu i poprawy przepływu krwi jest zalecana przez księdza Kneippa krótka, systematycznie powtarzana kąpiel nóg w zimnej wodzie. Do wanny lub dużej miednicy wlać tyle zimnej wody, aby sięgała powyżej kostek. Brodzić w niej bocianim, człapiącym krokiem przez minutę. Potem, nie wycierając nóg, przez minutę dreptać w miejscu na dywaniku łazienkowym lub ręczniku. Na mokre nogi naciągnąć wełniane skarpety i chodzić bez obuwia po mieszkaniu.

Masaże

Uzupełnieniem wspomnianych metod są masaże całego ciała. Szczotką o niezbyt twardym włosiu - jak do czyszczenia ubrań - masować nogi, ręce, piersi i brzuch (zawsze w kierunku serca). O masaż pleców musimy poprosić drugą osobę.

Dobrze jest także skorzystać dwa, trzy razy w miesiącu z usług masażysty. Masaż nie tylko wzmacnia serce, ujędrnia skórę, wpływa na przemianę materii, ale również łagodzi zmęczenie i przywraca nam dobre samopoczucie.

Ziołolecznictwo

Osoby cierpiące na zaburzenia układu krążenia powinny wziąć pod uwagę kilka recept i je stosować:

  • 1/2 łyżeczki kwiatostanu głogu i 1/2 łyżeczki ziela jemioły zalać 1 szklanką wrzącej wody. Zaparzyć pod przykryciem przez 15 minut. Pić ciepłe 3 razy dziennie po szklance na 15 minut przed jedzeniem.

  • Jedną łyżeczkę liścia poziomki zaparzyć w 1 szklance wody i trzymać pod przykryciem przez 15 minut. Pić przed jedzeniem 3 razy dziennie.

  • Zmieszać po 1/2 łyżeczki: owocu kminku, liścia pokrzywy, plechy morszczynu, ziela skrzypu polnego i ziela rdestu ptasiego. zalać 3/4 litra wrzącej wody, przykryć na 15 minut. Pić ciepłe 3 razy dziennie na 15 minut przed posiłkiem.

  • Zmieszać równe ilości plechy morszczynu, ziela skrzypu polnego, owocu kminku, liścia brzozy, liścia szałwii. Wsypać 1/2 łyżeczki ziół do garnka i zalać 3/3 l wrzątku. Odstawić pod przykryciem przez 15 minut. Pić ciepłe 3 razy dziennie po 1 szklance 15 minut przed posiłkiem.

źródło: Kalendarz zdrowia medycyny naturalnej (ISS 1644-5600)