Łupież

Zjawisko łupieżu to nic innego jak złuszczanie się naskórka owłosionej skóry głowy. Problem ten dotyka prawie połowę światowej populacji i chociaż łupież jest przykrym i uciążliwym defektem, można z nim wygrać. Wyróżniamy dwie odmiany łupieżu: łupież zwykły (suchy) i tłusty, któremu nierzadko towarzyszy łojotokowe zapalenie skóry. Każda z odmian jest uciążliwa i wygląda nieefektywnie, aczkolwiek łupież tłusty jest o wiele trudniejszy do wyleczenia.

Za występowanie łupieżu odpowiada drożdżakowaty grzyb, Pityrosporum ovale. Niemniej pojawienie się jego suchej odmiany mogą również spowodować m.in. kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji włosów, chlorowana woda, a także farby do włosów i płyny do trwałej ondulacji. W takich sytuacjach zazwyczaj wystarczy zaopatrzyć się w apteczny szampon przeciwłupieżowy i zaprzestać stosowania potencjalnie wywołujących łupież, kosmetyków i preparatów. Łupież zwykły objawia się suchymi i białymi płatkami, które często „sypią się z głowy” i przebiega bez stanów zapalnych. Natomiast o wiele groźniejsza jest jego tłusta odmiana, która najczęściej rozwija się z nieleczonego łupieżu suchego.

Łupież łojotokowy tworzy na owłosionej skórze głowy pewnego rodzaju zbitą łuskę o żółtym, a nawet brunatnym zabarwieniu. Jeżeli w odpowiedniej chwili (czytaj: jak najszybciej) nie zostanie podjęte leczenie, łuski zaczną się nawarstwiać, mogą także tworzyć się strupy. Kolejnym charakterystycznym objawem łupieżu łojotokowego jest uporczywy świąd skóry głowy, a nieleczony prowadzi do tzw. łysienia łojotokowego.

Łupież tłusty występuje najczęściej u mężczyzn, niemniej jednak dotyka także kobiety, które borykają się z problemem łojotoku. Otóż nadmierne przetłuszczanie włosów może przerodzić się w łojotokowe zapalenie skóry, które tylko intensyfikuje zjawisko występowania łupieżu tłustego i komplikuje proces leczenia.

Leczenie

W zależności od tego czy mamy do czynienia ze zjawiskiem łupieżu zwykłego czy tłustego stosuje się odpowiednie metody leczenia. Łupież suchy jest prosty do wyleczenia i wymaga jedynie stosowania preparatów/ szamponów nierzadko dostępnych na drogeryjnych bądź aptecznych półkach, wydawanych bez recepty. Z kolei leczenie łupieżu tłustego, łojotokowego jest o wiele bardziej złożone i czasochłonne. W szamponach i preparatach mających na celu likwidacje tej przykrej dolegliwości znajdują się m.in. smoła pogazowa, kwas salicylowy, siarka czy sól cynkowa. Wiele, głównie aptecznych preparatów zawiera w swoim składzie także leki przeciwgrzybicze, ketokonazol czy klotrimazol.

O ile decydujemy się leczyć na własną rękę zastosujmy pewne zasady, a mianowicie nie kierujmy się reklamami, a opinią np. farmaceuty, a także nie zniechęcajmy się zapachem danego preparatu, albowiem nie zawsze jest on przyjemny – ale przecież nie chodzi o rozpieszczanie zmysłów, a o skuteczną walkę z łupieżem!

Jeżeli jednak problem na głowie okazuje się wyjątkowo oporny na działanie ogólnodostępnych preparatów, należy skorzystać z pomocy specjalisty, którym w tym wypadku jest dermatolog. Lekarz po pierwsze oceni stan skóry głowy i precyzyjnie zdiagnozuje „swędzący problem”. Czasami udając się po pomoc do lekarza dowiadujemy się, że łupież to nie jedyna dolegliwość występująca na skórze głowy. Bywa, że łupieżowi tłustemu towarzyszy np. grzybica czy łojotokowe zapalenie skóry. Jednak niezależnie od postawionej diagnozy dermatolog wdroży odpowiednie leczenie zewnętrzne, jak i w razie potrzeby, wewnętrzne.

Kolejnym specjalistą, którego powinno się odwiedzić jest endokrynolog. Trzeba wiedzieć, że towarzyszący łupieżowi tłustemu łojotok nie zawsze jest spowodowany nieprawidłowym odżywianiem, aktualnym stanem zdrowia, czynnikami klimatycznymi czy stresem, ale także może być on następstwem nieprawidłowego poziomu hormonów. Endokrynolog zleci wykonanie kompleksowych badań i wówczas będzie wiadomo czy za sprawą łojotoku i ogólnego złego stanu skóry stoi nieprawidłowa praca hormonów. Z kolei leczenie ogranicza się do podawania hormonów lub antyhormonów, przy czym w przypadku kobiet są to najczęściej tabletki antykoncepcyjne.

Łupież jest przykrą i nieestetyczną dolegliwością.

O ile leczenie łupieżu zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie jest niemalże stuprocentowa szansa na jego całkowitą eliminację. Z kolei zwlekanie lub bagatelizowanie pierwszych, niepokojących objawów może spowodować nie tylko wystąpienie tłustej odmiany łupieżu, ale także doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, grzybicy, a w konsekwencji przerzedzenia włosów i łysienia łojotokowego. Warto więc dbać nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy.

Źródło: info. pras. Poradnik Medyczny