Papryka słodka
Papryka (Capsicum) Papryka pochodzi z Ameryki Północnej. Jest rośliną roczną, osiąga wysokość do 90 cm, a z jej białych kwiatów powstają owoce typu jagoda. Owoce są gładkie i mają błyszczącą skórkę. Wewnątrz znajdują się małe i liczne nasiona. Owoce papryki mają zazwyczaj kulisty lub podłużny kształt, kolor jest zielony, żółty, czerwony, pomarańczowy czasem nawet ciemnofioletowy.
Zastosowanie
Paprykę można jeść na surowo jako składnik surówek lub na ciepło – gotowaną, pieczoną z nadzieniem mięsnym. Małą ostrą paprykę można zastosować jako dodatek do dań w celu nadania im pikantności.
Wartości odżywcze w 100 g:
35 kcal
7 g węglowodanów
1,2 g białko
0,3 g tłuszcz
Papryka słodka jest bogatym źródłem witaminy C wapnia i żelaza. Cukry występują w postaci glukozy, fruktozy i sacharozy. Specyficzny smak nadaje papryce związek zwany kapsaicyną. Od ilości w owocach kapsaicyny zależy smak papryki mniej lub bardziej ostry.
Papryka, a zdrowie
Poza walorami smakowymi, papryka zawiera również substancje wywierające korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Zdrowotne właściwości kapsaicyny - enzymu ostrości:
Zawartość kapsaicyny i związków pokrewnych - substancji o właściwościach bakteriobójczych decyduje nie tylko o ostrości papryki. Przyrządza się z niej także maści oraz plastry, stosowane przy bólach reumatycznych i mięśniowych, które:
pobudzają zakończenia nerwowe
wywołują przekrwienie
rozgrzewają bolące miejsca
Zdrowotne właściwości papryki
Jest bogatym źródłem witaminy C, jednak podczas obróbki termicznej następuje ogromna utrata tej witaminy, dlatego lepiej jest spożywać paprykę na surowo ma najwięcej kwasu askorbinowego (witaminy C) wśród wszystkich warzyw. Już 7,5 dkg zielonej papryki pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Dla porównania – tę samą ilość tej witaminy C dostarczy nam 14 dkg cytryn, 12 dkg kiwi lub 17 dkg grejpfruta im bardziej zielona, tym więcej ma witaminy C. W trakcie dojrzewania poziom witaminy C ulega zmniejszeniu na rzecz witaminy A, której poziom rośnie dzięki karotenowi.
W procesie suszenia, chili traci prawie całą witaminę C, jednak poziom witaminy A rośnie nawet 100 krotnie.
Pobudza układ krążenia oraz wzmacnia odporność organizmu.
Nie zaleca się przeto stosowanie papryki w wypadku owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, przy schorzeniach wątroby.
Papryka słodka
pomaga w zwalczaniu astmy, przeziębień, anginy,
ma korzystne działanie w miażdżycy
przeciwdziała zaćmie
Duszona papryka z kozim serem
Składniki:
czerwona papryka
czosnek
czerwony ocet winny
oliwa
kozi twarożek
natka pietruszki
pieczywo na zakwasie
sól, pieprz
Przygotowanie:
Paprykę przekroić, usunąć białą błonkę i nasiona. Pokroić w paski. Rozgrzać na średnim ogniu patelnię dodać paprykę, pokrojony czosnek, sól i czerwony ocet winny. Wymieszać i dusić pod przykryciem około 25 minut. Do miseczki wyłożyć kozi twarożek, posypać posiekaną natką pietruszki i świeżo zmielonym pieprzem, skropić oliwą. Ostudzoną paprykę przełożyć na talerzyk i pokropić oliwą. Podawać z grzankami z pieczywa na zakwasie.
Owoc pieprzu cayenne
Pieprz kajeński, (Papryka Cayenne) – odmiana papryki Capsicum frutescens, (Capsicum annum). Pieprz kajeński jest byliną z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Występuje na obszarach okołorównikowych Ameryki Południowej, uprawiana jest w krajach o klimacie podzwrotnikowym. W lecznictwie stosuje się owoc pieprzu kajeńskiego oraz wyizolowaną z niego kapsaicynę. Owoc zawiera do 1,5 % kapsaicynoidów, głównie kapsaicynę, olejek lotny, karotenoidy i witaminę C, olej tłusty oraz cukry. Wyciągi z surowca i kapsaicyna są stosowane zewnętrznie w bólach reumatycznych, mają działanie przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Przetwory z pieprzu kajeńskiego stosowane wewnętrznie są w zaburzeniach trawienia, dolegliwościach żołądkowych i jelit oraz jako środek odwadniający oraz wspomagający pracę serca.