Prawo do godności i intymności

Data publikacji: 2020-01-03 01:31:57

Poznajmy swoje prawaPostaram się niektóre zawiłe przepisy, przenieść na język praktyki, w czym realizuje siędane prawo. Czego jako osoby ubezpieczone możemy oczekiwać od NFZ, do kogoi jak zwrócić się o pomoc.I. Prawo do godności i intymnościMam prawo do tego, by zostać potraktowanym godnie i z szacunkiem dla mojej intymności.Personel medyczny; lekarze,pielęgniarki, rehabilitanci powinni się przedstawić i traktować mnie życzliwie i cierpliwie. Mam prawo nie życzyć sobie, aby zwracano się do mnie per`ty (dziadku, babciu czy ten po zawale). Mam imię i nazwisko !

a. Nikt nie może wchodzić do gabinetu podczas badania

Podczas badania winien być tylko niezbędny personel, nie może wchodzić pani z kartami, pacjent po pieczątkę, bo zapomniał jej lekarz postawić, inny lekarz po konsultacje..itp

Miejsce do badani winno mieć odpowiednią osłonę (parawan), gabinety lampkę z napisem "Nie wchodzić".

Zabiegi i badanie powinny przebiegać sprawnie i jak najmniej boleśnie.

Zadawanie nadmiernego i zbędnego bólu przez niedbałe wykonywanie zastrzyku, zmiany opatrunku czy niedelikatne badanie jest naruszeniem godności człowieka.

b. Inni pacjenci nie maja prawa wiedzieć na co choruję

Na obchodach, lekarze nie maja prawa zadawać mi głośno, pytań intymnych. Mamy prawo oczekiwać, że nikt nie będzie nas zmuszał do rozbierania się przy innych pacjentach, którzy nie mają tez prawa wiedzieć na co choruję. (dla ciekawości; nawet wywieszana czasem na łóżkach karta z pomiarem temperatury - narusza moje prawo do intymności i mogę żądać jej usunięcia)

Jeśli pacjent jest unieruchomiony, ma prawo oczekiwać, że lekarz stworzy warunki aby porozmawiać bez osób postronnych. (nawet szeptem).

Mam prawo wiedzieć od kogo, kiedy i gdzie uzyskam informacje o moim zdrowiu i leczeniu.

Obowiązujący standard, to specjalne pokoje, do których lekarz może zaprosić pacjenta.

c. Studenci nie mogą mnie badać bez mojej zgody

W szpitalach, gdzie prowadzi się naukę studentów kierunków medycznych, studenci mogą być obecni przy badaniu lub zabiegu, ale tylko jako obserwatorzy.

Nie mogą bez naszej zgody badać nas, ani przeprowadzać zabiegu. Sama ich obecność już jest stresująca dla pacjenta. lekarz powinien zadbać, by ich liczba i zachowanie nie naruszały mojego prawa do intymności.